undo Wróć do kategorii wyżej

Filtruj według

Dostępność
więcej... mniej
Cena
12 15368
Przeznaczenie
więcej... mniej
Wiek
więcej... mniej
Pakiet
więcej... mniej
Marka
więcej... mniej
Cecha zabawki
więcej... mniej
Materiał
więcej... mniej
Kolor
więcej... mniej
Filtry
Terapia światłem

Integracja sensoryczna z wykorzystaniem terapii światłem – światłowody, projektory, świetliki.

Terapie angażujące zmysły pacjenta bardzo często proponowane są osobom, które nie są w stanie uczestniczyć w terapiach wymagających celowych reakcji zwrotnych, jak np. terapia funkcji poznawczych. Mogą być także uzupełnieniem innych form terapii. Polegają one na stymulowaniu, przy użyciu odpowiednio dobranych bodźców, zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku i węchu pacjenta. Celem takich działań jest pobudzanie obszarów mózgu, związanych z odbiorem i przetwarzaniem bodźców zmysłowych, wykorzystanie plastyczności mózgu i wzmocnienie siły połączeń neuronalnych.
Jednym z bodźców wykorzystywanych w tego rodzaju terapii jest światło.
Światło, różne rodzaje oświetlenia, światłowody doskonale sprawdzają się w terapii stymulującej zmysł wzroku np. w salach doświadczania świata, ale również w warunkach domowych do indywidualnej terapii chorego dziecka. Dzięki takim oddziaływaniom  osoby  zaczynają spostrzegać  przedmioty dookoła siebie lub to, że te same przedmioty znikają, gdy światło gaśnie. Dzięki temu wywoływane są u nich pierwsze reakcje, a one same są bardziej spontaniczne i chętne do podejmowanie trudności. Odpowiednio przygotowane zestawy oświetleniowe uczą kontroli nad bodźcem (światło jest lub go niema), dają władzę nad częstotliwością jego występowania, pokazują różnorodność barw i ich natężenie. Światłowody w formie paneli czy kurtyn pozwalają na realizację celów edukacyjnych, terapeutycznych oraz mogą stanowić doskonałą przestrzeń rekreacyjno-relaksacyjną. Zabawa światłem rozwija rozumienie świata, ma działanie rozluźniające, rozwija kreatywność i poczucie sprawstwa, wpływa na poszerzanie umiejętności manualnych, jest okazją do świetnej zabawy w bezpiecznej i sprzyjającej dla dziecka atmosferze.
Oczywiście skupiając się na doznaniach wzrokowych w terapii, nie zapominamy o pozostałych kanałach zmysłowych, gdyż najlepszą formą rozwoju jest poznanie polisensoryczne.
Zapraszamy do skorzystania z szerokiej oferty sklepu Moje Bambino, gdzie znajdą Państwo liczne pomoce do terapii światłem.