Pomoce dydaktyczne do usprawniania motoryki ręki dziecka

Motoryka ręki to sprawność manualna, która jest bardzo istotnym elementem rozwojowym dla każdego dziecka. Maluch na każdym etapie życia jest przystosowany do tego, aby pogłębiać swoje kolejne umiejętności. Rozmaite pomoce dydaktyczne mogą wspomóc rodziców w walce o doskonale ukształtowane fizycznie i umysłowo dziecko.


Już niemowlęta z zaciekawieniem obserwują możliwości swoich paluszków, co warto wykorzystać. W przypadku tak małych dzieci kluczowym elementem nauki jest podawanie maluchowi przedmiotów o różnej konsystencji, twardości, kształcie, temperaturze, co pozwoli mu różnicować przedmioty na podstawie dotyku i pogłębiać percepcję.
W późniejszych miesiącach życia potrzebne będą narzędzia ułatwiające rozwój dłoni dziecka, takie jak elastyczne, atrakcyjne kolorystycznie przyrządy do treningu dłoni. Ich zadaniem jest stymulowanie mięśni do ruchu i wzmacnianie ich. Jak wiadomo, dłoń jest kończyną, dla której istotna jest nie tylko siła uścisku, ale również jego precyzja. Aby jednak móc ukształtować u dziecka umiejętność starannego dyrygowania dłońmi, należy najpierw wzmocnić obydwie ręce.
Ćwiczenia usprawniające motorykę dziecka można wykonywać w formie zabawy, poprzez nakłanianie malucha do ściskania elementów treningowych w określony sposób, czy w konkretnym tempie. Wystarczy kilka minut dziennie takiej zabawy, aby po kilku dniach zaobserwować u dziecka dużo większą precyzję wykonywanych gestów.


Motoryka ręki dziecka, trenowana od najmłodszych lat, jest bardzo ważnym czynnikiem, świadczącym o przygotowaniu malucha do nauki pisania i rysowania. Już od najmłodszych lat warto zachęcać je do prowadzenia kredki po papierze oraz innych aktywności, dzięki którym nauczy się ono, jak precyzyjnie władać dłonią. Poprzez precyzyjne sterowanie kończynami uruchamiana jest też lewa półkula dziecka, odpowiadająca między innymi za umiejętność logicznego myślenia lub mówienia. Stąd też, zanim jeszcze roczniak nauczy się mówić, powinno się stymulować jego dłonie do bardziej wytężonej pracy. W przyszłości ułatwi mu to naukę pisania w przedszkolu, a stąd już blisko do efektywnego zdobywania wiedzy!