Klocki Numicon

Klocki matematyczne Numicon

Scenariusze zajęć - Numicon

Pierwsze kroki nauki matematyki mogą nie być łatwe ze względu na przejście od tego co rzeczywiste do myślenia abstrakcyjnego, opartego na liczbach i działaniach z nimi związanych. Jedną z metod łatwiejszego przyswajania sobie reguł matematycznych jest metoda Numicon, opracowana w 1998 r. na Uniwersytecie w Oxfordzie przez matematyka i dydaktyka, Tonego Winga. Jej podstawą jest stworzenie w umyśle obrazu liczby i wartości jaką niesie, poprzez urzeczywistnienie przez konkretny przedmiot - klocek. Ten, posiadający pewny rozmiar, kolor i ilość dziurek pozwala na unaocznienie abstrakcyjnych liczb. Pierwszy krokiem jest określanie wielkości, wyróżnianie mniejszych i większych elementów, by przejść do bardziej skomplikowanych procesów myślowych - działań dodawania, odejmowania, mnożenia czy dzielenia. Klocki Numicon wykorzystują zmysł dotyku i wzroku, angażując je w rozwój myślenia matematycznego. Nauka matematyki, to także rozwój kompetencji językowych, polegających na opisaniu przez dziecko swoich działań (tego co robią, czego potrzebują) przyswojenie słownictwa matematycznego i rozumienie poleceń łączone z koncentracją przy pracy.

Numicon pozwala na wizualizację skomplikowanych działań i zauważanie prawidłowości między nimi. Ważne jest dostrzeżenie przez dziecko, że między liczbami zachodzą związki, które najłatwiej zobrazować przez łączenie i zestawianie różnych rodzajów klocków. Praca z klockami pozwala na rozwijanie strony poznawczej, wspomaganie pamięci dziecka i rozwój orientacji przestrzennej. Zestawy nadają się nie tylko do pracy indywidualnej, ale sprawdzają się w pracy w parach czy większej grupie, dlatego często są wybierane jako pomoc dydaktyczna w grupach przedszkolnych ze względu na charakter integracyjny.

Klocki do nauki matematyki sprawiają, że przyswajanie sobie wiedzy jest przyjemne i atrakcyjne dla dziecka. Klocki matematyczne to także doskonałe przedmioty do niezwykłych zabaw ze względu na ich nietypowe kształty, przyciągające wzrok barwy i wysoką jakość.

Zapisz na liście

Brak list.
Dodaj nową listę