Kształtki rehabilitacyjne

Kształtki rehabilitacyjne piankowe do rozwoju SI

Rozwój psychofizyczny dziecka jest długotrwałym procesem rozłożonym w czasie na kilkanaście lat. Niezależnie od wieku, stałą rolę w zakresie kształtowania postaw i poznawania świata przez młodego człowieka odgrywają różnego rodzaju placówki edukacyjne, jak i zajęcia domowe.

Integracja sensoryczna

W przypadku dzieci, u których występują zaburzenia przetwarzania sensorycznego (np. autystycznych czy z zaburzeniami neurorozwojowymi), wskazane jest stosowanie terapii integracji sensorycznej (SI). Przebiegać ona powinna według zaleceń takich specjalistów jak psychologowie, fizjoterapeuci czy terapeuci zajęciowi.

Rozwój dużej motoryki

Wraz z rozwojem psychofizycznym dziecka ściśle związane są pojęcie motoryki dużej, będącej kluczowym elementem w rozwoju ruchowym dziecka. Motoryka ta obejmuje większą część ciała dziecka dlatego tak ważne jest właściwe wykonywanie ćwiczeń.

Akcesoria wspierające dużą motorykę

Najlepszym sposobem na zaangażowanie dzieci w obszar motoryki dużej jest zabawa z wykorzystaniem odpowiednich akcesoriów fizjoterapeutycznych. Do grupy tej zaliczają się m.in. kształtki rehabilitacyjne. Są to specjalistyczne, certyfikowane wyroby medyczne, które można wykorzystywać w gabinecie rehabilitacyjnym, w przedszkolu bądź domu do różnego rodzaju ćwiczeń gimnastycznych czy zabawy. Mają takie kształty jak walec, trapez, trójkąt, sześcian. Wykonane są najczęściej z pianki poliuretanowej.
Dostępne w naszym sklepie kształtki piankowe dla najmłodszych są przyjazne, ciepłe i różnokolorowe. Można je nabyć osobno (walce, wałki, belki, opony, półkola, sześciokąty, itd.) bądź skorzystać z gotowych zestawów. Da się z nich stworzyć maty i tory przeszkód, zbudować schody, mosty, domki, skrzynie lub figury przestrzenne, uformować wyspy z materacami i schodami sensoryczno-manipulacyjnymi.
Piankowe kąciki zabaw mogą przybierać też kształty roślin (tulipan, listek, trawa, krzaczek), zwierząt (owieczka, biedronka), bądź innych symboli znanych ze świata dzieci (księżyc, samolot, auto, statek, domek, tęcza).