Terapia światłem

Integracja sensoryczna z wykorzystaniem terapii światłem – światłowody, projektory, świetliki.

Terapie angażujące zmysły pacjenta bardzo często proponowane są osobom, które nie są w stanie uczestniczyć w terapiach wymagających celowych reakcji zwrotnych, jak np. terapia funkcji poznawczych. Mogą być także uzupełnieniem innych form terapii. Polegają one na stymulowaniu, przy użyciu odpowiednio dobranych bodźców, zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku i węchu pacjenta. Celem takich działań jest pobudzanie obszarów mózgu, związanych z odbiorem i przetwarzaniem bodźców zmysłowych, wykorzystanie plastyczności mózgu i wzmocnienie siły połączeń neuronalnych.
Jednym z bodźców wykorzystywanych w tego rodzaju terapii jest światło.
Światło, różne rodzaje oświetlenia, światłowody doskonale sprawdzają się w terapii stymulującej zmysł wzroku np. w salach doświadczania świata, ale również w warunkach domowych do indywidualnej terapii chorego dziecka. Dzięki takim oddziaływaniom  osoby  zaczynają spostrzegać  przedmioty dookoła siebie lub to, że te same przedmioty znikają, gdy światło gaśnie. Dzięki temu wywoływane są u nich pierwsze reakcje, a one same są bardziej spontaniczne i chętne do podejmowanie trudności. Odpowiednio przygotowane zestawy oświetleniowe uczą kontroli nad bodźcem (światło jest lub go niema), dają władzę nad częstotliwością jego występowania, pokazują różnorodność barw i ich natężenie. Światłowody w formie paneli czy kurtyn pozwalają na realizację celów edukacyjnych, terapeutycznych oraz mogą stanowić doskonałą przestrzeń rekreacyjno-relaksacyjną. Zabawa światłem rozwija rozumienie świata, ma działanie rozluźniające, rozwija kreatywność i poczucie sprawstwa, wpływa na poszerzanie umiejętności manualnych, jest okazją do świetnej zabawy w bezpiecznej i sprzyjającej dla dziecka atmosferze.
Oczywiście skupiając się na doznaniach wzrokowych w terapii, nie zapominamy o pozostałych kanałach zmysłowych, gdyż najlepszą formą rozwoju jest poznanie polisensoryczne.
Zapraszamy do skorzystania z szerokiej oferty sklepu Moje Bambino, gdzie znajdą Państwo liczne pomoce do terapii światłem.