Terapia dzieci z ADHD

Zabawki dla dzieci z ADHD - pomoce dydaktyczne dla dzieci nadpobudliwych

Problemy z koncentracją i pobudzeniem dotyczą w dzisiejszych czasach ogromnego odsetka dzieci. Można wskazać kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Współczesny świat nie umie być cierpliwy, żyjemy w biegu. Dzięki internetowi i rozwiniętej technologii elektronicznej mamy natychmiastowy dostęp do pożądanych treści. Dotykowe ekrany dają wrażenie, że rzeczywistość zmienia się dosłownie za dotknięciem palca.
Trudno się dziwić, że w takich realiach dziecko może czuć się zagubione, przewrażliwione i przebodźcowane. Młody system nerwowy i emocjonalność nie są przygotowane na odbieranie tylu czynników i odpowiednie ich przetwarzanie. Stąd między innymi powszechność wśród najmłodszych tak zwanych zaburzeń integracji sensorycznej. W skrajnych przypadkach mogą zostać one zdiagnozowane jako nadpobudliwość psychoruchowa u dziecka, czyli powszechnie znane ADHD. Czym się to objawia? Wśród najpowszechniejszych symptomów wymienić należy m.in.: impulsywność, problemy z koncentracją, łatwe rozpraszanie uwagi czynnikami otoczenia, bieganie/podskakiwanie, stany lękowe, problemy ze snem, agresywność, gadatliwość.

Okazuje się jednak, że istnieje wiele udogodnień i sposobów pomocy dla rodziców nadpobudliwych dzieci. Na myśl przychodzi oczywiście wizyta u specjalisty i pomoc dziecięcego psychoterapeuty. Jest to droga jak najbardziej wskazana. Ale trzeba pamiętać, że dzieci potrzebują wsparcia przez cały dzień, także w szkole i w domu podczas zabawy. Warto polecić tu specjalne zabawki i pomoce edukacyjne dla dzieci z ADHD.
Wśród nich możemy wymienić kilka kategorii. Mogą być to pomoce dydaktyczne, wymagające ruchu, sprawiające radość i umożliwiające spożytkowanie nadmiaru energii. Druga grupa to zabawki na koncentracje, a także budujące umięjętności - zwłaszcza te społeczne.
W pierwszym przypadku będą to wszelkiego rodzaju piłki, dyski, kamienie czy maskotki sensoryczne. Posiadają one specjalne kolce, włoski lub żłobienia, które stymulują dotyk dziecka i zaspokajają jego deficyt doznań. Oprócz tego może być to deska równoważna, różnego rodzaju huśtawki lub specjalna deskorolka. Ogólnie w tej kategorii świetnie sprawdzą się wszelkie gry i zabawy wymagające ruchu. Dzieci nadpobudliwe często potrafią się lepiej skupić po wykonaniu zadania wysiłkowego.

Jeśli z kolei chcemy położyć nacisk na doskonalenie umiejętności społecznych czy też koncentracji, z pomocą przychodzą gry zaprojektowane specjalnie pod takim kątem. Będą to wszelkiego rodzaju klocki, układanki, gry uczące nazywać emocje, zabawy pamięciowe, jak emocjonalne memory oraz wymagające precyzji, przykładowo gra wędkowanie emocji.
Podsumowując, zaburzenia typu ADHD są współcześnie wśród dzieci bardzo powszechne. Nie należy natomiast panikować, jeśli okaże się, że nasze dziecko jest nadpobudliwe. Istnieje bowiem wiele pomocy i sposobów, aby mu pomóc i uczyć go panowania nad własnymi emocjami.

Zapisz na liście

Brak list.
Dodaj nową listę
WeedesignSupp.backlink.title.1 WeedesignSupp.backlink.title.1