Rozwój zmysłów

Integracja sensoryczna malucha – rozwój zmysłów u dziecka

Dla każdego rodzica bardzo ważny jest prawidłowy rozwój dziecka. Dokłada wszelkich starań, aby dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Wolny czas poświęca się na zabawę, a także rozwój poprzez zabawę. Najczęściej jednak rodzic skupia się na rozwoju mowy oraz motoryki małej i dużej, ponieważ tutaj widoczne są efekty starań, a także kładzie się nacisk na kształtowanie tych podstawowych umiejętności. Tymczasem często zapomina się o tym, że taki sam nacisk, jak na kształtowanie tych podstawowych umiejętności, powinno kłaść się na rozwój zmysłów u dziecka - dotyku, wzroku, słuchu, smaku, węchu. Integracja sensoryczna w pierwszym momencie dla rodziców może brzmieć nieco abstrakcyjnie, jednak tak naprawdę jest to możliwe do samodzielnego ćwiczenia w domu w ramach zabawy z dzieckiem.

Rozwój zmysłów dziecka odbywa się już w brzuchu mamy, dlatego tak dużo słyszy się o tym, aby mówić wtedy do niego. Dużo mam skupia się na tych aspektach podczas ciąży, jednak po urodzeniu dziecka często się o tym zapomina. Tymczasem integracja sensoryczna i sensomotoryka mają znaczący wpływ na prawidłowy rozwój naszego dziecka. Jedno i drugie opiera się na dostarczaniu mu zewnętrznych bodźców dotykowych oraz wizualnych, które mają za zadanie stymulować zarówno zmysły dziecka, jak i motorykę małą i dużą, przyspieszając tym samym osiągnięcie przez dziecko dojrzałości psychomotorycznej.

Integracja sensoryczna jest coraz popularniejsza, coraz więcej ośrodków posiada ją w swojej ofercie. Rodzice często decydują się na takie rozwiązanie, ponieważ nie mają pewności ani wiedzy, jak rozwijać zmysły dziecka. Tymczasem integracja sensoryczna malucha może być z łatwością prowadzona w domu za pomocą przedmiotów znajdujących się w domu (różnorodne olejki, przyprawy, faktury), ale warto również zaopatrzyć się w produkty z szerokiej oferty sklepu internetowego Moje Bambino, w którym z łatwością odnajdą Państwo ciekawe produkty do samodzielnych, domowych ćwiczeń rozwijających zmysły.