Gry do ćwiczeń logopedycznych

Logopedia to nauka o kształtowaniu, doskonaleniu i usuwaniu zaburzeń mowy. Obejmuje zarówno ogólne sposoby komunikacji, jak i wszystkie zagadnienia związane z wychwyceniem i eliminacją wad wymowy. Łączy w sobie wiele dyscyplin: psychologię, pedagogikę, językoznawstwo i medycynę. Zdiagnozowaniem i terapią zaburzeń mowy zajmuje się logopeda.


Kiedy skorzystać z pomocy specjalisty?

Każde dziecko jest inne i zaczyna mówić w indywidualnych dla siebie ramach czasowych. Jeśli jednak mimo upływu czasu:

  • mówi niewyraźnie,
  • nie reaguje na nasze polecenia lub swoje imię,
  • nie nawiązuje kontaktu wzrokowego,
  • w czasie mówienia wsuwa język między zęby,
  • nadmiernie się ślini,
  • ma napady śmiechu lub złości zupełnie nieadekwatne do sytuacji,
  • śpi z otwartą buzią,

...to warto dla własnego spokoju wybrać się do logopedy.


Terapia logopedyczna

Nie ma jednego schematu terapii, dobierana jest indywidualnie do dziecka. Najważniejszy jest wywiad przeprowadzony z rodzicami, a później obserwacja pacjenta w czasie wykonywania podstawowych czynności oraz badanie słuchu. Odpowiedni plan działania, ćwiczenia i gry logopedyczne pozwalają zminimalizować lub całkowicie usunąć zaburzenia mowy.

Jeśli terapia nie będzie kontynuowana w domu według zaleconych przez logopedę ćwiczeń, nigdy nie przyniesie efektów. Założone cele zostaną osiągnięte tylko wówczas, gdy drugą połowę pracy wykonamy samodzielnie z dzieckiem. Bardzo pomocne w takich działaniach są gry logopedyczne, pozwalające połączyć przyjemne z pożytecznym. Nie ma lepszej formy nauki niż ta przez zabawę. Wybór pomocy dydaktycznych jest naprawdę ogromny i każdy znajdzie coś dla siebie.

Trzeba pamiętać, że im później problem zostanie zauważony, tym dłuższe będą ćwiczenia logopedyczne i cała terapia.