Czy do ćwiczeń logopedycznych niezbędne jest lustro?

Lustro logopedyczne to niezbędne wyposażenie każdego gabinetu logopedycznego. Służy ono do ćwiczeń logopedycznych z dziećmi z zaburzeniami rozwoju mowy. Tego rodzaju lustra pozwalają na obserwowanie wzoru prawidłowego ułożenia narządów artykulacyjnych, a następnie na naśladowanie i wykonanie samodzielnie odpowiednich ćwiczeń. Pozwala zatem obserwować i kontrolować ćwiczenia, które wykonuje dziecko oraz pozytywnie wpływa na ich efektywność. Z tego też powodu jest to niezbędne narzędzie pracy każdego logopedy.


Zastosowanie luster logopatycznych

Lustra logopedyczne wspomagają efektywną pracę z dzieckiem. Zapewniają komfortowe i bezpieczne wykonywanie ćwiczeń. Stosując tego rodzaju lustra logopeda i młody pacjent mogą wzajemnie się obserwować oraz pracować nad prawidłowym ułożeniem narządów podczas wykonywanych ćwiczeń. Wspomagają one pracę nad emisją głosu i zapobiegają skurczom artykulatorów.

Dziecko ćwiczące przed lustrem logopedycznym obserwuje pracę swojego aparatu mowy. Natomiast logopeda obrazowo demonstruje mu zadania do wykonania i ma możliwość natychmiastowego korygowania występujących w trakcie ćwiczeń nieprawidłowości.


Rodzaje luster stosowanych w logopedii

Zależnie od preferencji lekarza w gabinetach logopedycznych występują różne rodzaje luster. Są to:

  • Lustra horyzontalne. Wiesza się je na ścianie. Służą do wspólnej pracy z dzieckiem.
  • Lustra tryptyk. Posiadają ruchome skrzydła. Pozwala obserwować ruchy aparatu mowy w różnych płaszczyznach jednocześnie.
  • Lustra stojące. Są to mniejsze lustra, które można położyć na stole. Zazwyczaj można je ustawiać pod różnym kątem, aby dokładniej kontrolować aparat mowy.

Trzeba zauważyć, że lustra logopedyczne nie tylko idealne sprawdzą się przy pracy z dzieckiem w gabinecie logopedycznym, ale także mogą być wykorzystane do indywidualnej pracy z dzieckiem w domu lub szkole.

Zapisz na liście

Brak list.
Dodaj nową listę