Mikroskopy, preparaty mikroskopowe

Mikroskopy do szkoły i preparaty mikroskopowe

Szkoła ponadpodstawowa to miejsce, w którym uczniowie zapoznają się (być może po raz pierwszy w życiu) z zaawansowanym sprzętem przeznaczonym do profesjonalnych badań. Jednym z takich przyrządów jest mikroskop do szkoły, który - zależnie od przeznaczenia - będzie wyróżniał się nieco inną konstrukcją. Świat mikro jest odmienny od świata, który nas otacza. Dlatego też odkrywanie go jest dla uczniów fascynującym i niezwykle angażującym zajęciem.

Podświetlane mikroskopy ręczne

Ręczny, podświetlany mikroskop to najprostsza odmiana tego sprzętu badawczego. Mimo swych niewielkich rozmiarów może on zapewnić nawet 40x powiększenie, co w kontekście obserwacji tkanek zwierzęcych i roślinnych powinno całkowicie wystarczyć. Ten prosty przyrząd może być osadzony na specjalnym stojaku, bądź też trzymany w ręce. Wyposaża się go zwykle w matrycę LED zasilanej napięciem bateryjnym.

Mikroskopy cyfrowe

Funkcjonalny mikroskop do liceum i technikum może mieć postać np. mikroskopu cyfrowego. Sprzęt ten jest wyposażony m.in. w zestaw podświetlających diod LED (o regulowanej jasności), a także w sprzęt optyczny zapewniający powiększenie nawet 250x. Co więcej, w urządzeniach tych uczeń ma zwykle dostęp do złącza USB, za pomocą którego może przenieść obraz z urządzenia wprost na monitor komputera. Mikroskop cyfrowy można również nabyć w wersji profesjonalnej, czyli przeznaczonej dla dużej pracowni biologicznej.

Mikroskop w zestawie do liceum

Profesjonalne pracownie biologiczne często stawiają na sprzęt dostępny w ramach większego zestawu. W jego skład - oprócz samego urządzenia - wchodzi szereg narzędzi i akcesoriów badawczych, dzięki którym praca z preparatami jest dużo łatwiejsza. Co więcej, z zestawów tych mogą korzystać nawet szkoły wyższe, ucząc studentów posługiwania się z tak zaawansowanym sprzętem. W skład takiego zestawu wchodzą m.in. skalpel, szpatułka, pęseta, mieszadełko, a także fiolki, próbówka, szalka Petriego, pipety, etykiety itd. Co ważne, istnieje również możliwość rozbudowania tego zestawu o szereg dodatkowych akcesoriów, w tym odczynników, gotowych preparatów, a także różnego rodzaju narzędzi i akcesoriów.
Niezależnie od wybranego modelu, praca z mikroskopem to dla uczniów prawdziwa przygoda edukacyjna. I właśnie dlatego zajęcia z nim powinny obowiązkowo znajdować się w programie nauczania biologii.