W czasie deszczu dzieci się nudzą – bibuła, kolorowe papiery, krepina

Kiedy szaro i deszczowo za oknem, nasze dzieci się nudzą. Rodzice stają wtedy przed dylematem, jakie kreatywne zajęcia wymyślić, by dzięki nim wyzwolić w pociechach pomysłowość, pobudzić wyobraźnię i zadbać tym samym o ich rozwój. Nie jest to wbrew pozorom czasochłonne ani nie wymaga kupowania wielu akcesoriów.


Czym skorupka za młodu nasiąknie...

Nauka przez zabawę to najlepszy sposób na kształcenie dziecka. W dzisiejszych czasach jest to dość trudne, bo wielu rodziców spędza większość dnia w pracy i mimo chęci, nie jest w stanie poświęcić dzieciom tyle wolnego czasu, ile by chcieli. Zrozumiałe jest, że często po prostu włącza się im bajkę, by mieć chwile na spokojne wypicie kawy lub przeczytanie książki. Trzeba pamiętać, że dzieci chłoną wszystko z otoczenia jak "gąbka" i są niezmiernie ciekawe świata. Od najmłodszych lat każda chwila spędzona z nimi na rozwój, zaowocuje w przyszłości i łatwiej będą przyswajać wiedzę.


Artystyczne ABC

Na początek, wykorzystajmy blok wycinankowy dostępny w każdym sklepie z pomocami do zajęć artystycznych. Wycinać można z nich figury w różnych wzorach i kolorach i już nawet niemowlak będzie mógł rozpoznawać podstawowe kształty i nazywać gamę barw. Papiery wycinankowe świetnie sprawdzą się jako tło do odrysowywania przedmiotów lub naklejania elementów.

Bibuła i krepina dla dzieci stwarza naprawdę duży wachlarz możliwości artystycznych. Najprostsza zabawa sensoryczna to zwijanie bibuły w kuleczki i wyklejanie nimi obrazków. Kolorowe wstążki posłużą natomiast do zbudowania latawca i będą zjawiskowo powiewać na wietrze. Nieco starsze maluchy użyją jej do wyklejania okienek witraży. Bibuła kolorowa to fajne rozwiązanie do zabarwienia wody i stworzenia niesamowitego efektu, pobudzającego wyobraźnię dziecka.

Jak widać, tylko kilka kroków dzieli nas od stworzenia w domowym zaciszu kącika artystycznego dla dzieci. Cofnijmy się do dzieciństwa i uruchommy wyobraźnię, bo tylko ona nas ogranicza.