Szukasz pomysłu na interesujące zajęcia pozalekcyjne dla uczniów? Interesujesz się rozwiązaniami LEGO® Education dla edukacji i chciałbyś wdrożyć je w swojej placówce?

Mamy dla Ciebie 4 propozycje na angażujące zajęcia, które rozwijają umiejętności dzieci zgodnie z założeniami koncepcji STREAM. Zorganizuj je dla swoich uczniów i wykorzystaj w pełni ich potencjał. Sam wiesz najlepiej, że dzieci kochają klocki LEGO® i chętnie po nie sięgają – wiek nie ma tu nic do rzeczy!

4 pomysły na zajęcia pozalekcyjne z wykorzystaniem klocków LEGO® Education

1. Kodowanie z LEGO® DUPLO® Coding Express

Tej klasyki nie trzeba nikomu przedstawiać! Już chyba każdy słyszał o LEGO® DUPLO® Coding Express – pomocy dydaktycznej, na której punkcie oszalały tysiące dzieci. Ten zestaw pomaga w przystępny sposób przyswoić podstawowe założenia kodowania i zrozumieć jego istotę już od samego początku edukacji. Sprawdzi się także na początku edukacji w szkole podstawowej do usystematyzowania wiedzy z kodowania. Dlatego chętnie sięgają po niego nauczyciele. Nie mają problemu z zachęceniem najmłodszych do udziału w zajęciach, ponieważ dzieci kochają lokomotywy i pociągi, kojarzące im się z dobrą zabawą.

Przemycenie do zabawy kolejką nauki kodowania to strzał w 10! Przecież to dla dzieci kolejne atrakcje, gdy potrafią sprawić, że pociąg cofa się lub tankuje paliwo! Twórz coraz bardziej zaawansowane sekwencje i zachęcaj dzieci, by próbowały je stopniowo odwzorowywać, posiłkując się obserwacjami. Dzięki Twoim zajęciom staną się mistrzami kodowania!

2. Programowanie z LEGO® Education SPIKE™ Essential / LEGO® Education SPIKE™ Prime

Chciałbyś zachować standardowy format lekcji programowania, ale za to zorganizować zajęcia pozalekcyjne z nutką zabawy? Nic prostszego! Zestawy LEGO® Education SPIKE™ Essential i LEGO® Education SPIKE™ Prime pozwalają na połączenie nauki i rozrywki w trakcie zajęć. Uczniowie mają podwójną radość na takich warsztatach, ponieważ mogą tworzyć zaawansowane konstrukcje, które dodatkowo rozwijają ich wyobraźnię i kreatywność. Do tego mają możliwość programowania w języku Scratch i Python, w zależności od stopnia zaawansowania Twoich podopiecznych. Nic nie zastąpi u uczniów uczucia satysfakcji, gdy uda im się poprawnie zaprogramować model robota i wprawić go w ruch.

A wiesz, co jest najlepsze w klockach LEGO®? Tworzenie modeli, zgodnie ze schematami proponowanymi przez Akademię LEGO®, to tylko początek pięknej przygody z programowaniem. Sam możesz wymyślać zupełnie nowe konstrukcje, nie posiłkując się gotowymi rozwiązaniami. Zaprojektuj i zaprogramuj swój własny model, a następnie zachęć uczniów, by stworzyli taki sam i zaprogramowali go, wzorując się na obserwacjach wzrokowych prototypu. Dzięki temu przygoda z programowaniem z klockami LEGO® nie kończy się na gotowych schematach budowania, bo ogranicza Was w tworzeniu kolejnych robotów tylko wyobraźnia.

3. Fizyka z LEGO® Education BricQ Motion Prime Set

Nie ma lepszego narzędzia do prezentowania zasad ruchu i wzajemnego oddziaływania ciał niż LEGO® Education BricQ Motion Prime Set. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś próbował zaszczepić u uczniów sympatię do fizyki z pomocą angażujących zajęć pozalekcyjnych. Dzięki nim masz jeszcze więcej czasu na zainteresowanie uczniów przedmiotem poprzez praktyczne przykłady i przytaczanie różnych ciekawostek z tej dziedziny. Możesz poszerzyć wiedzę uczniów o historię wielkich odkryć i eksperymentów fizycznych, a także przybliżyć im sylwetki wielkich fizyków, wspominając o ich fascynujących życiorysach. Połączenie historii i fizyki jest przecież tak interesujące!

4. Matematyka z LEGO® Education BricQ Motion Essential Set

Wykorzystujesz klocki LEGO® do nauki ułamków i prostych działań matematycznych? A co powiesz na nowe możliwości i zajęcia pozalekcyjne z LEGO® Education BricQ Motion Essential Set! Pokaż uczniom, jak prawidłowo mierzyć odcinki przebyte przez żaglowóz, eksperymentujcie z różnymi kształtami żagli i modyfikujcie modele, by jechały jak najszybciej. To pozwoli uczniom nie tylko zdobyć wiedzę z zakresu matematyki, ale także zaznajomić ich z podstawowymi prawami fizyki. Dodatkowo dzieci wspólnie pracują na sukces. Dzięki takim zajęciom ich późniejsza edukacja z nauk ścisłych będzie o wiele łatwiejsza!

Leave a Reply