Nowoczesne nauczanie w modelu STEAM

Model STEAM (ang. Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics) to model kształcenia, którego celem jest budowanie kompetencji przyszłości i wspieranie uczniów w podejmowaniu zawodów jutra. Odkrywanie przez nich praktycznych możliwości, jakie niosą za sobą nauki ścisłe, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka stało się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Coraz popularniejsza w Polsce koncepcja nauczania w modelu STEAM opiera się na nauce projektowej, czerpiącej z interdyscyplinarności nauk i wspieraniu innowacyjnego i krytycznego myślenia oraz twórczego rozwiązywania problemów.

Wykorzystanie obydwu półkul mózgowych (analitycznej i kreatywnej) podczas zajęć w przedszkolu i w szkole stymuluje wszechstronny rozwój dziecka i ucznia, rozwijając nie tylko zdolność logicznego i krytycznego myślenia, ale również kreatywność i wyobraźnię. Daje to możliwość wykorzystania pełnego potencjału uczniów i przygotowanie ich do podejmowania wyzwań w świecie nowych technologii.

nauczanie steam przedszkole

Wspieraj kompetencje STEAM z LEGO® Education

LEGO® Education to bogata oferta rozwiązań do praktycznej nauki przedmiotów w modelu STEAM. Zawiera zgodne z programem nauczania lekcje, które można dostosować do wymagań uczniów w różnym wieku i o różnych umiejętnościach. Poprzez rozwój kreatywności, umiejętności pracy w grupie i krytycznego myślenia LEGO® Education wzmacnia zaangażowanie uczniów w naukę oraz ich pewność siebie.

LEGO® Education daje uczniom narzędzia, dzięki którym w ciekawy sposób przyswoją wiadomości z zakresu przedmiotów w modelu STEAM oraz rozwiną umiejętności niezbędne w XXI wieku, takie jak zdolność komunikacji czy rozwiązywania problemów. Praktyczne zajęcia w modelu STEAM dla uczniów są zgodne ze szkolnym programem nauczania. Szkolenia dla nauczycieli, przewodniki dla początkujących i podręczniki z gotowymi planami lekcji pozwalają nauczycielom wprowadzić naukę przedmiotów STEAM w każdej klasie, a nawet rozwinąć ją za pomocą programów pozaszkolnych, konkursów i innych inicjatyw.

Model STEAM z LEGO® Education - nauka zaczyna się od działania

Dowiedz się, jakie kompetencje STEAM rozwija nauka przez zabawę z edukacyjnymi klockami LEGO® Education.

Rozbudzanie naturalnej ciekawości dziecka

przez praktyczne doświadczenia i odkrywanie świata

Praktyczne rozwijanie umiejętności STEAM

naukowych, technicznych, inżynieryjnych, artystycznych i matematycznych

Wspieranie potencjału inżynierów przyszłości

przez rozwój umiejętności konstruowania, programowania, testowania i robotyki

Budowanie pewności siebie i odwagi poznawczej

kluczowych umiejętności w zachowaniu kreatywnej postawy badawczej w dorosłym życiu

Model STEAM od najmłodszych lat życia

w formie praktycznej nauki przez zabawę

Wykorzystaj naturalną ciekawość najmłodszych i ich chęć odkrywania świata. Zestawy edukacyjnych klocków LEGO® DUPLO® pomagają przedszkolakom zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość, a nauka przez zabawę buduje ich pewność siebie, poczucie samodzielności i kładzie nacisk na rozwój społeczny, emocjonalny i językowy, przygotowując dzieci do opanowywania nowych umiejętności STEAM w przyszłości. LEGO® DUPLO® dla przedszkoli to kreatywna zabawa, wspierająca rozwój mowy, umiejętności społecznych i emocjonalnych dziecka, a także przygotowująca je do podjęcia nauki w szkole.

nauczanie steam nauka przez zabawę
model steam interdyscyplinarność nauczania

Interdyscyplinarność nauczania w modelu STEAM

przygotowywanie uczniów do podejmowania zawodów jutra

Nauczanie w modelu STEAM z wykorzystaniem klocków LEGO® Education wspiera wszechstronny rozwój dziecka i pozwala mu w pełni rozwijać swój potencjał, z wykorzystaniem elementów nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Dzięki temu uczniowie już od najmłodszych lat rozwijają analityczne myślenie i innowacyjność, ale także umiejętność wnioskowania, rozwiązywania złożonych problemów czy inteligencję społeczną. Praktyczne doświadczenia na zajęciach z LEGO® Education budują pewność siebie i odwagę w podejmowaniu zawodów jutra.

Wspieranie rozwoju inżynierów przyszłości

Model STEAM kluczem do sukcesu

Wyniki ogólnoświatowych badań i najnowsze raporty dotyczące trendów w nowoczesnej edukacji wskazują, że technologia, projektowanie i programowanie stanowić będą główne kierunki rozwoju w świecie nowych technologii. Zajęcia w modelu STEAM z edukacyjnymi klockami LEGO® Education już na poziomie edukacji wczesnoszkolnej wzbudzają pasję do nauki przedmiotów STEAM, pozwalając na podejmowanie naukowych wyzwań i realizację zajęć metodą projektu w starszych klasach szkoły podstawowej. Wspólne poszukiwanie rozwiązań i praktyczne aspekty nauczania metodą STEAM na lekcjach stają się okazją do odkrywania zależności i zastosowania zjawisk w rzeczywistym świecie nowych technologii.

model steam mindstorms ev3 dla szkół
model steam lego spike prime dla szkół

Pewność siebie w modelu STEAM

wspieranie aktywnej postawy badawczej w życiu

Pewność siebie to podstawa! Uczniowie, rodzice i nauczyciele są zgodni, że najlepszym sposobem na budowanie pewności siebie w zakresie przedmiotów STEAM są praktyczne doświadczenia w szkole i w grupie rówieśników. Dzięki interdyscyplinarnym projektom na lekcji i możliwości projektowania rzeczywistych rozwiązań uczniowie rozwijają kompetencje przyszłości, samodzielność w działaniu, odwagę poznawczą i postawę badawczą, kluczową w ich przyszłej karierze zawodowej. Zestawy klocków edukacyjnych do szkół LEGO® Education SPIKE™ PRIME i LEGO® MINDSTORMS Education EV3 pozwalają na realizację zaawansowanych projektów STEAM na lekcjach i zachęcanie uczniów do podejmowania realnych wyzwań ze świata nowych technologii. 

Poznaj rozwiązania LEGO® Education wspierające nauczanie w modelu STEAM

Edukacja przedszkolna

Edukacja wczesnoszkolna

Szkoła podstawowa kl. 4-8

Szkoła ponadpodstawowa

Wykorzystujesz model STEAM w swojej placówce? Zainspiruj się naszymi pomysłami!

Wybierz rekomendowane pomoce dydaktyczne

Zobacz pomoce

Skorzystaj ze scenariuszy zajęć i materiałów dla nauczyciela

Zobacz szczegóły

LEGO, the LEGO logo, the Minifigure, DUPLO, the SPIKE logo and MINDSTORMS are trademarks of the LEGO Group. Used with permission. 

Model STEAM to innowacyjna koncepcja nauczania, która koncentruje się na rozwijaniu kluczowych kompetencji uczniów w oparciu o aktywne metody pracy i wykorzystanie interdyscyplinarności nauk. Model STEAM jest unikalnym połączeniem nauk ścisłych, technologii, inżynierii, sztuki oraz matematyki. Nagły rozwój cyfryzacji i nowych technologii w świecie wymusił zmianę podejścia do nowoczesnej edukacji również w polskiej szkole. Zajęcia w modelu STEAM skupiają się na rozwijaniu innowacyjnego i krytycznego myślenia oraz twórczego rozwiązywania problemów.  Najczęstsza forma lekcji przeprowadzanych według modelu STEAM, odbywa się w sposób aktywizujący uczniów poprzez dyskusję, prezentację czy przeprowadzanie praktycznych doświadczeń. Głównym założeniem modelu STEAM jest interdyscyplinarne nauczanie, podczas którego dziecko rozwija kompetencje przyszłości już od najmłodszych lat życia. Rozwiązania Lego Education obejmują szeroką gamę materiałów edukacyjnych dla nauczyciela i ucznia do aktywnego kształcenia, zgodnego z modelem STEAM. Zestawy edukacyjnych klocków dla żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych są dostosowane do dzieci w różnym wieku, umożliwiają indywidualne podejście do nauczania i rozwój potencjału zarówno ucznia zdolnego, jak i tego ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dostępne  w ofercie Moje Bambino zestawy edukacyjne LEGO® DUPLO® pobudzają wrodzoną ciekawość i chęć odkrywania świata najmłodszych poprzez działanie na konkretach i naukę przez zabawę w formie praktycznych doświadczeń. Zajęcia w przedszkolu z wykorzystaniem LEGO® DUPLO® Zbuduj Emocje kładą nacisk na rozwój społeczny, emocjonalny i językowy przedszkolaków. Zestaw LEGO® DUPLO® Coding Express stanowi intuicyjne wprowadzenie do logicznego myślenia i tematyki kodowania, a LEGO® DUPLO® STEAM PARK wprowadza dzieci w zagadnienia związane z obszarem STEAM. Interdyscyplinarność modelu już od najmłodszych lat wspiera wszechstronny rozwój dziecka z wykorzystaniem elementów nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Seria LEGO® Education to również rozwiązania dla uczniów szkół podstawowych na poziomie edukacji wczesnoszkolnej (zajęcia z programowania z WeDo 2.0.) oraz starszych klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Lekcje STEAM z LEGO Education budują pewność siebie uczniów i wspierają potencjał inżynierów przyszłości poprzez rozwój umiejętności konstruowania, programowania, testowania i robotyki. Zajęcia z zestawami LEGO® Education wpływają także na rozwój umiejętności myślenia komputacyjnego, wprowadzania rozwiązań badawczych w praktycznych projektach, modelowania i konstruowania, a także systematycznego testowania i udoskonalania tworzonych programów. Podczas zabawy i nauki klockami LEGO® Education rozwijana jest także umiejętność pracy w grupie, która jest uważana za jedną z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców kompetencji XXI w.  Edukacja STEAM z LEGO® Education wpływa na zwiększenie pewności siebie oraz rozbudza odwagę do podejmowania nowych wyzwań.