Nauczycielom, którzy jeszcze nigdy nie korzystali na swoich zajęciach z klocków LEGO®, prowadzenie zajęć w nurcie STEAM może się wydawać nie lada wyzwaniem.

Dziś pokażemy Ci, że strach ma wielkie oczy, a nauczanie poprzez zabawę z zestawami LEGO® Education to nie tylko przyjemność, ale również doskonały pomysł na ćwiczenia na lekcji.

Jak używać klocków LEGO® na lekcji?

Dla większości nauczycieli wykorzystywanie klocków LEGO®, jako narzędzia wspierającego naukę matematyki nie jest obce. Tak samo jest w przypadku zestawów LEGO® Duplo®, które są używane do rozwijania kompetencji STEAM w przedszkolu. Pamiętajmy jednak, że każde rozwiązanie LEGO® dla edukacji wpływa na kształtowanie wielu różnych umiejętności, a przeznaczenie kompletów klocków może być różne – w końcu zestawy LEGO® wręcz stworzone są do nauczania o charakterze interdyscyplinarnym.

Zaplanuj projekt

Zajęcia STEAM z LEGO Education SPIKE Prime i robotem edukacyjnym Photon

Klocki LEGO® świetnie sprawdzają się w zajęciach prowadzonych metodą projektu. Za przykład mogą służyć opisane we wcześniejszych wpisach lekcje z wykorzystaniem zestawu LEGO® Education SPIKE™ Prime, czy też z elementów LEGO® Education SPIKE™ Essential.

Aby zacząć nauczanie metodą projektu z klockami LEGO® warto podzielić przebieg zająć na kilka etapów:

  • Budowanie – tworzenie przez uczniów konstrukcji i jej programowanie,
  • Testowanie – obserwacja, jak zachowuje się stworzony robot. Zbieranie danych i sprawdzanie, czy program funkcjonuje zgodnie z założeniami,
  • Ulepszanie – analiza zebranych danych i wprowadzanie usprawnień / dodawanie do programu nowych właściwości, rozszerzających funkcjonalność robota,
  • Sprawdzanie – weryfikacja założeń projektu i jego podsumowanie.
Możesz też posługiwać się gotowymi scenariuszami lekcji, które zostały opracowane przez ekspertów z LEGO® Education Academy. Poniżej przedstawiamy, jak wygląda ich przebieg:

  • Przygotuj się – wprowadzenie do zagadnienia,
  • Włącz się – przeprowadzenie dyskusji angażującej uczniów w lekcję,
  • Wymyśl – budowanie i programowanie prototypu oraz wdrażanie ulepszeń,
  • Wytłumacz – dyskusja o metodach ulepszeń zastosowanych przez uczniów,
  • Weryfikuj – sprawdzenie, czy uczniowie zrozumieli zagadnienie (w formie praktycznych ćwiczeń).
Zajęcia STEAM z LEGO Education SPIKE Prime i robotem edukacyjnym Photon
Zajęcia STEAM z LEGO Education SPIKE Prime i robotem edukacyjnym Photon

Kolejnym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowej bazy projektów, np. z publikacji Laboratorium Przyszłości STREAM Edu Lab – Baza wyzwań i projektów techniczno-cyfrowych. Publikacja jest kopalnią pomysłów na przeprowadzanie zajęć z wykorzystaniem metody projektu. Oprócz pracy z klockami LEGO® znajdują się w niej też inspiracje na lekcje z pomocami dydaktycznymi takimi jak BECREO kit, czy Photon. Dużym atutem publikacji jest to, że kładzie nacisk na rozwój umiejętności przydatnych w przyszłości w zawodach kreatywnych (np. obsługę sprzętu foto-wideo). Dzięki temu uczniowie mogą zdobyć jeszcze więcej cennej wiedzy, która stanie się podstawą późniejszego rozwoju zawodowego.

Zachęć do przeprowadzania doświadczeń i testów

Projekty to tylko jeden z pomysłów na zachęcenie uczniów do przeprowadzania doświadczeń i testów. Warto też na przykład wzbogacić lekcje o elementy, w których uczeń samodzielnie odkrywa daną dziedzinę nauki, prowadząc samodzielne eksperymenty (oczywiście pod nadzorem nauczyciela).

Przykładem dziedziny, która świetnie się sprawdza w tym przypadku, jest fizyka. Angażowanie uczniów przez doświadczenia z siłą i ruchem, z wykorzystaniem zestawów LEGO® Education BricQ Motion, pozwala nauczycielom zainteresować klasę naukami ścisłymi. Poprzez zajęcia z klockami LEGO® uczeń staje się odkrywcą, uczy się pozyskiwania i analizowania danych, a także lepiej rozumie zależności między siłą i ruchem. Co więcej, ćwiczenia praktyczne pomagają mu lepiej zapamiętać omawiany materiał.

Zajęcia STEAM z LEGO Education SPIKE Prime i robotem edukacyjnym Photon

Zadbaj o odpowiednią oprawę na zajęciach

Zajęcia STEAM z LEGO Education SPIKE Prime i robotem edukacyjnym Photon

Przyswajanie wiedzy przez uczniów przebiega znacznie efektywniej, jeśli ćwiczenia mają odpowiednią oprawę. Wprowadzenie elementów pracy technicznej, jak np. tworzenie elementów dekoracyjnych, które uczniowie samodzielnie przygotowują, pomaga lepiej wczuć się im w klimat zajęć i rozbudza w nich kreatywność. Wyobraź sobie, że uczniowie mają za zadanie zbudować pojazd i zaprogramować go tak, aby omijał przeszkody.

Znacznie lepiej uczniowie zapamiętają lekcję, gdy będą musieli sami wcześniej przygotować makietę miasta z budynkami i ulicami. Plansza ta zachęci ich do planowania coraz trudniejszych tras, co przełoży się na bardziej złożone programowanie, a więc szersze wykorzystanie zdobywanej wiedzy. W konsekwencji uczeń lepiej utrwali materiał i rozwinie w większym stopniu swoje kompetencje. Co więcej, będzie czuł większą satysfakcję, ponieważ weźmie czynny udział w tworzeniu makiety.

Eksperymentuj i łącz!

Czy wiedziałeś o tym, że klocki LEGO® Education łączą się ze sobą? Powstał nawet model robota ELLES, który uczniowie mogą złożyć ze wszystkich 4 rodzajów zestawów LEGO® Education przeznaczonych dla klas 1-3 i 4-8 szkoły podstawowej:

 

  • LEGO® Education SPIKE™ Essential
  • LEGO® Education BricQ Motion Essential
  • LEGO® Education SPIKE™ Prime
  • LEGO® Education BricQ Motion Prime

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć ćwiczenia z klockami LEGO® Education również z innymi pomocami dydaktycznymi, czy też z tradycyjnymi formami nauczania. To kolejne możliwości poszerzenia lekcji o dodatkowe treści i rozwijanie innych kompetencji.

Jak jeszcze można wykorzystać klocki LEGO® na lekcji?

Pomysłów na lekcje z klockami LEGO® Education jest wiele. Prawdę mówiąc, w planowaniu kolejnych ćwiczeń ogranicza nas tylko i wyłącznie wyobraźnia. Jeśli jednak nie masz pomysłów na swoje zajęcia i szukasz inspiracji albo zwyczajnie chcesz postawić na sprawdzone metody nauczania, zachęcamy do wzięcia udziału w certyfikowanych szkoleniach z rozwiązań LEGO® Education. Dzięki nim rozwiniesz skrzydła jako nauczyciel i nauczysz się w praktyczny sposób wykorzystywać potencjał klocków w edukacji.

Szkoła Podstawowa dla Chłopców KUŹNICA już wie, jak prowadzić zajęcia STEAM z zestawami LEGO® Education. Dyrekcja i nauczyciele zachęcają młodzież do udziału w lekcjach, na których czynnie stosują metodę projektu i stawiają na rozwój kreatywności wśród uczniów.

Dzięki temu całe klasy zdobywają niezbędne kompetencje z kodowania, programowania oraz innych kluczowych umiejętności, które w przyszłości ułatwią im funkcjonowanie w szybko zmieniającym się świecie nowych technologii.

Leave a Reply