Wstęp:
Myśląc o wykorzystaniu zestawów LEGO® Education w szkole, często może nam się wydawać, że znajdują one zastosowanie jedynie do nauczania informatyki oraz zajęć dodatkowych związanych z robotyką. Jednak w praktyce zestawy LEGO® Education SPIKE oraz BricQ Motion mogą wykorzystać też nauczyciele innych przedmiotów. Doskonale sprawdzają się również przy realizacji dużych projektów interdyscyplinarnych.
Spis treści
Zestawy LEGO® Education SPIKE Prime oraz BricQ Motion Prime
Edukacja STEAM
Wykorzystanie połączonych zestawów Prime
Projekt interdyscyplinarny
Podsumowanie
Zestawy LEGO® Education SPIKE Prime oraz BricQ Motion Prime
LEGO® Education SPIKE Prime to zestaw przygotowany z myślą o uczniach klas IV-VIII szkół podstawowych, który z powodzeniem można też wykorzystywać w szkołach średnich. W skład zestawu wchodzi komplet klocków konstrukcyjnych LEGO® Technic oraz LEGO® System, inteligentne urządzenia w postaci silników, czujników nacisku, koloru oraz odległości, a także Smart Hub pozwalający je wszystkie połączyć i zaprogramować. To intuicyjne rozwiązanie do nauki programowania i robotyki, pozwalające też na realizację projektów w duchu STEAM. Uczniowie klas IV-VI mogą programować za pomocą bloków słów, opartych o język programowania SCRATCH, dzięki któremu poznają najważniejsze zasady tworzenia kodu, takie jak pętle, instrukcje warunkowe czy operacje logiczne na zmiennych. Starsi uczniowie mogą płynnie przejść na wyższy poziom dzięki programowaniu w języku Python, który otwiera jeszcze więcej możliwości.
Sprawdź jak wykorzystać zestaw na zajęciach przedmiotowych -> https://mojebambino.pl/lego-education/wp-content/uploads/2023/11/LEGO-Technology-Understanding-Campaign-20pp_2_Polish.pdf
Zestaw LEGO® Education BricQ Motion Prime daje uczniom możliwość zrozumienia skomplikowanych zjawisk fizycznych związanych z siłą, energią i ruchem. Nie znajdziemy w nim elementów elektronicznych, a zamiast nich do budowy i poruszania naszych konstrukcji wykorzystamy ciężarki, zębatki, żagle czy turbiny. Zestaw z powodzeniem można wykorzystać samodzielnie na lekcjach przyrody, fizyki czy matematyki. Możemy go również połączyć z elementami zestawu SPIKE Prime, co pozwala na tworzenie jeszcze bardziej złożonych projektów i mechanizmów.
Wszystkie zestawy LEGO® Education to nie tylko klocki i urządzenia, ale też bogaty zasób gotowych scenariuszy zajęć, które za darmo dostępne są na stronie www.education.lego.com. Zbudowane na podstawie opracowanej przez LEGO® Education metodzie 5W zapewniają pełne zaangażowanie uczniów, interdyscyplinarny rozwój i doskonalenie umiejętności współpracy, przy jednoczesnej możliwości realizacji podstawy programowej dla klas IV-VI oraz VII-VIII.
Edukacja STEAM
STEAM to akronim od angielskich słów Science, Technology, Engineering, Arts i Mathematics oznaczających naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę. Celem coraz popularniejszego w szkołach modelu STEAM jest wszechstronny rozwój uczniów z uwzględnieniem pożądanych obecnie kompetencji oraz wyzwań, jakie czekają na nich w dorosłym życiu. Oprócz interdyscyplinarnego rozwoju kompetencji w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii, sztuki i umiejętności matematycznych, kluczowym elementem metodyki STEAM jest praca metodą projektu, pozwalająca uczniom na kształcenie kompetencji związanych z pracą w zespole, innowacyjnością, kreatywnością i krytycznym myśleniem.
Zastosowanie zestawów LEGO® Education to bardzo przystępny sposób na wprowadzenie metodyki STEAM na lekcjach. Stworzone przez ekspertów LEGO® Education scenariusze zajęć odwołują się w swojej strukturze do założeń STEAM oraz pracy projektowej, co pozwala na wdrożenie tego modelu także w trakcie standardowej 45-minutowej lekcji. Uczniowie, realizując scenariusz, zdobędą nową wiedzę z zakresu nauk ścisłych poprzez wykorzystanie technologii, rozwiną umiejętności inżynierskie, konstruując modele, a podczas programowania będą mogli w praktyce wykorzystać i utrwalić swoje zdolności matematyczne.
Wykorzystanie połączonych zestawów Prime
Łącząc dwa zestawy ze sobą, dajemy uczniom jeszcze więcej możliwości wykazania się kreatywnością i innowacyjnością podczas tworzenia projektów. W zasobach edukacyjnych LEGO® znajdują się propozycje takich aktywności, w postaci ogólnych ram i inspiracji. Poniżej opisany został przykład projektu, stanowiącego rozszerzenie jednego z oficjalnych planów lekcji LEGO® Education.
Aby zapoznać się z proponowanymi przez LEGO® projektami, przejdź na stronę www.education.lego.com do zakładki lekcje, w filtrze „Produkt” zaznacz zestaw SPIKE Prime lub BricQ Motion Prime i przejdź do modułu „Połączone zestawy Prime”. Scenariusz, na którym bazujemy to „Inteligentny dom: graj w zielone”.
Po wejściu w plan lekcji znajdziesz rozpisany w ogólny sposób przebieg zajęć, a w menu po prawej stronie, w sekcji „Dodatkowe zasoby” do pobrania dostępny jest opis aktywności, który możesz wydrukować i rozdać uczniom jako inspirację.
Pamiętaj, że w przypadku tych projektów, uczniowie nie dysponują gotowymi instrukcjami, ani rozbudowanymi sugestiami dotyczącymi programowania, dlatego ważne jest, aby już wcześniej pracowali z zestawami SPIKE Prime oraz BricQ Motion, znali ich zawartość, możliwości oraz sposoby programowania.
Projekt interdyscyplinarny
Zadaniem uczniów, pracujących w grupach 2 lub 3-osobowych, będzie zaprojektowanie, zbudowanie i zaprogramowanie elementu inteligentnego domu z uwzględnieniem dbałości o środowisko.
Zajęcia rozpocznijcie od dyskusji na temat elementów tzw. Smart Home. Zapytaj uczniów, czy spotkali się z takimi rozwiązaniami i czy są może one obecne w ich domach? Co możemy w budynku zautomatyzować? Przykłady takich rozwiązań znajdują się na karcie aktywności, ale pamiętaj, że są one jedynie inspiracjami, a poszczególne zespoły mogą zaproponować swoje oryginalne pomysły. Gdy każda z grup wie już, jaki element domu chce zautomatyzować, poproś o opisanie kryteriów, które będzie musiało spełniać gotowe rozwiązanie.
Po sporządzeniu listy kryteriów uczniowie mogą przejść do projektowania, budowy oraz programowania swoich modeli. Do ich zbudowania wykorzystać nie tylko zestawy LEGO®, ale też np. tradycyjne materiały plastyczne czy inne pomoce. W ten sposób możecie w pełni realizować projekt w duchu STEAM z uwzględnieniem zajęć plastycznych. . Innym sposobem może być poproszenie uczniów, aby oprócz samego modelu, stworzyli reklamę swojego rozwiązania, instrukcję użytkownika czy prezentację marketingową, pokazującą możliwości ich urządzenia.
Po zbudowaniu, zaprogramowaniu i przetestowaniu gotowego modelu poproś wszystkie grupy o ich prezentację. Zasugeruj, aby opisali jego funkcjonalności i zastosowanie, pokazali sposób działania, a także opowiedzieli o tym, jak go zaprogramowali i skąd wzięli pomysł na taką konstrukcję. Zapytaj, czy wszystkie początkowe kryteria zostały spełnione. Jeżeli nie, to czy było to spowodowane brakiem czasu na dopracowanie modelu i programu? Co dodatkowo zrobiliby, gdyby czasu było więcej?
Przeprowadźcie dyskusje na temat całego projektu. Poproś uczniów, aby opowiedzieli o swoich wrażeniach ze wspólnej pracy nad projektem, jak oceniają swoją własną pracę i czy zrobiliby coś inaczej, gdyby drugi raz realizowali ten sam projekt.
Podsumowanie:
Powyższa propozycja projektu to tylko przykład tego, jak można wykorzystać połączenie zestawów LEGO® Education SPIKE Prime i BricQ Motion Prime.
Zawarty w scenariuszu ogólny przebieg projektu pozwala na zastosowanie go do dowolnych aktywności i daje uczniom szansę na wykazanie się pomysłowością.
Dzięki programowalnym elektronicznym elementom zawartym w zestawie SPIKE Prime i mechanizmom z zestawu BricQ Motion uczniowie mogą projektować pojazdy, urządzenia znane z naszych domów i zakładów przemysłowych lub nawet całe systemy połączonych technologii.
Wszystkich zainteresowanych zakupem opisanych zestawów dla swojej placówki zapraszamy na stronę sklepu internetowego Moje Bambino poświęconą zestawom LEGO® Education https://mojebambino.pl/lego-education/
W celu złożenia zamówienia zachęcam do kontaktu z naszymi konsultantami, których dane kontaktowe znajdą Państwo pod poniższym odnośnikiem:
https://mojebambino.pl/przedstawiciele
Listę przedstawicieli Moje Bambino dla poszczególnych powiatów znajdują się też na ostatnich stronach naszych katalogów.
https://mojebambino.pl/lego-education/baza-wiedzy/
Każdy, kto chce prowadzić angażujące lekcje z wykorzystaniem zestawów LEGO® Education, a także innych pomocy dydaktycznych dostępnych w ofercie Moje Bambino i wspierać uczniów w zdobywaniu kompetencji przyszłości może umówić się na konsultację telefoniczną lub wideo rozmowę.
Zachęcamy do kontaktu telefonicznego: 532 774 059, by umówić konsultację.
Czas trwania konsultacji do 30 minut.
Na stronie znajdziecie również ofertę szkoleń realizowanych w placówkach przez Certyfikowanego Trenera LEGO® Education.
Autor: Piotr Borowik – specjalista ds. szkoleń w firmie Moje Bambino, trener z zakresu nowych technologii i wykorzystania ich w edukacji.