Polscy nauczyciele kochają prowadzić lekcje ze scenariuszami LEGO® Education. Odkąd System Nauczania LEGO® zagościł w polskiej edukacji, coraz więcej placówek decyduje się na kompleksowe wdrażanie rozwiązań LEGO® Education. Z czego wynika rosnąca popularność materiałów dydaktycznych stworzonych przez LEGO®? Dlaczego nauczyciele tak chętnie korzystają ze wsparcia oferowanego przez duńskiego pioniera rozwiązań edukacyjnych? Co wyróżnia te scenariusze na tle innych dostępnych na rynku oprócz tego, że są one zupełnie darmowe?
Kupiłem rozwiązania LEGO® Education dla swojej szkoły
Co dalej? Jak zacząć pracę ze scenariuszami zajęć?
Jak wygląda przykładowy scenariusz lekcji?
Budowę formatu lekcji promowanego przez rozwiązania LEGO® Education omówimy na przykładzie scenariusza “Wyścig skoczków”. Każdy scenariusz ma bardzo czytelny układ, podzielony na poszczególne sekcje. Dodatkowo scenariusze są zebrane również w plany zajęć.
Już na pierwszy rzut oka możesz zobaczyć jego trudność, czas trwania i grupę docelową uczniów, ponieważ te informacje znajdują się na samym początku i są przejrzyste.
Scenariusz dzieli się na 6 etapów:
Wstęp do zajęć ⟶ Włącz się ⟶ Wymyśl ⟶ Wytłumacz ⟶ Weryfikuj ⟶ Ocena
Stopniowo zwiększasz dzięki niemu zaangażowanie uczniów w zajęcia, zaczynając od krótkiego wstępu i prezentacji materiałów dydaktycznych, a następnie płynnie przechodząc do dyskusji, w której biorą oni udział. Kolejnym etapem jest zachęcanie do kreatywności i poszukiwania rozwiązań określonych problemów. Po nim następuje kolejna dyskusja, w której trakcie występuje wymiana spostrzeżeń. W dalszym kroku weryfikujesz stopień opanowania materiałów przez uczniów, przechodząc do oceny końcowej, gdzie opiniujesz pracę każdego ucznia.
Wsparcie dla nauczyciela
Po prawej stronie scenariusza znajduje się bardzo ważny element – wsparcie dla nauczyciela.
To tutaj znajdziesz informacje o głównych celach każdego scenariusza, zasobach potrzebnych do zorganizowania zajęć oraz tych wspierających scenariusz. Wykaz wszystkiego, co potrzebne, masz zawsze pod ręką.
O jakie materiały chodzi? Najczęściej są to instrukcje budowania poszczególnych modeli, wykorzystywanych w trakcie lekcji, które możesz wydrukować. Oprócz tego znajdziesz w tym miejscu gotowe rozwiązania zadań i inne pliki, które przydadzą Ci się w trakcie prowadzenia lekcji lub stanowią rozwiązania proponowanych ćwiczeń.
Każdą sekcję możesz zwijać i rozwijać, w zależności od potrzeb.
Z pewnością najbardziej zainteresuje Cię jednak sekcja standardy edukacyjne.
To tutaj rozpisane masz obszary rozwoju uczniów oraz nabywane przez nich w trakcie lekcji kompetencje. Właśnie w tym miejscu poznasz wszystkie walory edukacyjne scenariusza.
Pamiętaj, że korzystając ze scenariuszy autorstwa ekspertów LEGO® Education, masz pewność, że są one w 100% zgodne z polską podstawą programową.
Dzięki nim zyskujesz gotowe rozwiązania na udane lekcje, z którymi Twoi podopieczni odniosą najwięcej korzyści edukacyjnych.
Materiały dla uczniów
Nieco poniżej standardów edukacyjnych znajdziesz kolejny ważny element – materiały dla uczniów. Obecnie trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek zajęcia bez wykorzystywania na nich kart pracy.
Zestawy zadań przygotowane przez specjalistów LEGO® zawierają krótkie polecenia przeplatane treściami i hasłami motywującymi uczniów do działania oraz poszukiwania kreatywnych rozwiązań. Czasem zawierają również filmiki, więc warto pokazać ich treść również online – na monitorze interaktywnym lub tablecie.
Kompleksowe wsparcie nauczyciela
Pod scenariuszem znajdziesz dodatkowe sugestie, które pomogą Ci jeszcze bardziej wykorzystać jego potencjał. Koniecznie zapoznaj się z propozycjami prowadzenia dyskusji z uczniami, która pomoże im jeszcze lepiej wniknąć w omawiany temat. Nie zapomnij zajrzeć też do wskazówek dotyczących budowania i programowania, które znajdują się poniżej. Warto skorzystać z sugestii, które pozwalają dostosować trudność scenariusza do potrzeb konkretnych uczniów.
Nieocenionym wsparciem jest też materiał pomocniczy, który służy do opracowania kryterium oceny uczniów. Obejmuje ona takie obszary, jak:
- obserwacje nauczyciela
- samoocena uczniów
- wzajemna ocena
Ponadto znajdziesz też propozycje rozszerzenia zajęć o dodatkowe zadania, wzbogacające scenariusz o kolejne elementy i rozwijające więcej umiejętności. Ciekawostką, która wzbudzi Twoje zainteresowanie, jest powiązanie umiejętności nabytych w trakcie lekcji prowadzonych według scenariusza z przyszłym zawodem.
Prowadząc więc lekcje z wykorzystaniem klocków oraz scenariuszy LEGO® Education, wspierasz rozwój uczniów w kierunku tzw. zawodów przyszłości. Dzięki Tobie i Twoim lekcjom po ukończeniu szkoły będą świetnie przygotowani i łatwo odnajdą się na rynku pracy, mając kompetencje, które będą istotne dla ich przyszłych pracodawców.
Spójność wizualna i merytoryczna
Pewnie zauważyłeś, że układ scenariuszy jest bardzo czytelny i łatwo odnaleźć Ci poszczególne informacje. Wszystkie utrzymane są w tej samej stylistyce, z zachowaniem jednakowej spójności zarówno wizualnej, jak i merytorycznej. Ujednolicona kolorystyka i układ poszczególnych sekcji jest zawsze taki sam, podobnie jak terminologia stosowana w standardach edukacyjnych i innych elementach. Sprawia to, że posługiwanie się scenariuszami jest nie tylko proste, ale również staje się intuicyjne. Bardzo szybko uczysz się, gdzie odnaleźć potrzebne Ci informacje i każdorazowo ta czynność zajmuje Ci zaledwie kilka sekund.
Materiały do nauczania hybrydowego
Niektóre produkty LEGO® Education zostały przystosowane do nauczania hybrydowego. Powstały specjalne karty pracy i scenariusze, które umożliwiają prowadzenie lekcji na odległość, z zachowaniem takich samych standardów edukacyjnych.
Zobacz przykładowy scenariusz dostosowany do nauczania hybrydowego – Akrobata. Zwróć uwagę na zachowanie wspomnianej wcześniej spójności stylistycznej i merytorycznej oraz kartę pracy, która znajduje się na drugiej stronie.
Po raz kolejny zyskujesz wartościowe narzędzie do pracy z uczniami, które wspiera ich w zdobywaniu kompetencji STEAM tak samo, jak dotychczasowe lekcje ze scenariuszami LEGO® Education w modelu stacjonarnym.
Prostota użytkowania
Jak widzisz, scenariusze lekcji dostępne na oficjalnej stronie LEGO® Education wychodzą naprzeciw potrzebom polskich nauczycieli. Z nawigacją po stronie internetowej poradzi sobie nawet początkujący użytkownik. Układ lekcji jest niezwykle czytelny i utrzymany w spójnej oprawie graficznej, a treści pisane to materiały wysokiej jakości. Całość cechuje minimalizm, który sprzyja utrzymaniu skupienia podczas zapoznawania się z zadaniami oraz łatwemu odnajdywaniu potrzebnych treści. Nie ma więc znaczenia, czy dopiero zaczynasz przygodę z rozwiązaniami LEGO® Education, czy jesteś już obeznany z metodologią nauczania promowaną przez System Nauczania LEGO®.
Przygoda ze scenariuszami LEGO® Education to dopiero początek
Jeśli zastanawiasz się, czy da się lepiej wykorzystać potencjał scenariuszy, to mamy dla Ciebie odpowiedź twierdzącą. Korzystając z systemu szkoleń organizowanych przez firmę Moje Bambino i certyfikowanych trenerów LEGO® Education, masz szansę zyskać jeszcze więcej inspiracji i pomysłów na prowadzenie lekcji ze scenariuszami LEGO® Education.
Dzięki nim poznasz zestawy klocków LEGO® jeszcze lepiej, a także zobaczysz na praktycznych warsztatach, jaki niosą ze sobą potencjał dydaktyczny. To znacząco przełoży się na jakość prowadzenia przez Ciebie zajęć i wzbogaci Twoje lekcje o nowe treści.
Korzystając ze scenariuszy dostarczonych wraz z rozwiązaniami LEGO® Education, zyskujesz kompleksowy system wsparcia, który w pełni przygotowuje Cię do prowadzenia zajęć. Filmy, zdjęcia, karty pracy – to tylko niektóre gotowe narzędzia, które możesz wykorzystywać na każdej swojej lekcji z gwarancją zachowania zgodności z wymogami podstawy programowej. Lekcje ze scenariuszami LEGO® Education to czysta przyjemność!
Zobacz wszystkie scenariusze: LINK