Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Przestrzeń jako narzędzie wspierające rozwój dziecka do lat 3

Żłobki i kluby malucha powinny zapewniać dziecku bezpieczną przestrzeń, która będzie dawała poczucie bezpieczeństwa i zapewniała odpowiednie warunki rozwojowe.

Instytucje opieki nad dzieckiem do lat 3 zajmują bardzo ważne miejsce w procesie rozwojowym dziecka. Malec w okresie intensywnego rozwoju trafia w zupełnie obce miejsce, gdzie znajduje się wśród nieznanych ludzi oraz zabawek i musi sobie poradzić z tą sytuacją.

Jak więc urządzić dziecku przyjazną rozwojowo i sensorycznie przestrzeń?

Jak wyposażyć miejsce, które będzie sprzyjać naturalnemu odkrywaniu świata?

Jak zorganizować przestrzeń do zabawy, kreatywności oraz odpoczynku?

Można wyróżnić kilka zasad, którymi należy kierować się tworząc placówkę opieki nad dzieckiem do lat 3:

– przede wszystkim każdy element otoczenia dziecka musi spełniać odpowiednie normy, posiadać certyfikaty i atesty, zapewniające bezpieczeństwo

wyposażenie meblowe oraz pomoce edukacyjne i zabawki powinny występować w kolorystyce, która najbardziej sprzyja rozwojowi. Jak wykazują badania w pierwszych miesiącach życia dzieci lepiej widzą duże wzory i kontrastowe połączenia kolorów np.bieli i czerni, niż intensywne kolory z dużą ilością szczegółów. W związku z tym najmłodsze dzieci chętniej będą przyglądać się czarno-białej poduszce niż przesyconej kolorami zabawce. Dlatego urządzając przestrzeń dla należy zadbać by kolory, które będą otaczać dziecko przyjmowały ciepłe, delikatne i stonowane odcienie, dopełniane kontrastowymi akcentami, które mają działanie stymulujące i pobudzające wyobraźnię.

W tym miejscu jako przykład podam salę żłobkową Quadro zaaranżowaną przez firmę Moje Bambino. Sala żłobkowa z kolekcją Quadro została stworzona z myślą o harmonijnym rozwoju najmłodszych dzieci, dlatego nie mogło w niej zabraknąć kontrastowych kolorów.

W przestrzeni znalazły się także strefy odpowiadające różnym aktywnościom podejmowanym przez dzieci w ciągu dnia. Zapewniono strefę do zabawy, odpoczynku oraz nauki. W sali znalazł się również długi, funkcjonalny stół, przy którym dzieci będą mogły rysować, bawić się i spożywać posiłki.

– wszystkie pomieszczenia w żłobku muszą być dostosowane do specyficznych potrzeb i możliwości maluszków. Wiedząc o tym, że dzieci dużą część czasu spędzają na podłodze w każdym żłobku i klubie malucha powinna znaleźć się odpowiednia ilość materaców i poduch. Stabilne i sprężyste podłoże zagwarantują miękkie, przyjemne w dotyku, a przede wszystkim bezpieczne materace np. materace z kolekcji Quadro, które stworzą bezpieczne warunki do pełzania i czworakowania. 

– Doposażając żłobek należy pamiętać o tym, że maluchy uwielbiają chować się i ukrywać w najdziwniejszych miejscach. Wyposażając salę żłobkową w szafki-kryjówki, zapewniasz dziecku bezpieczne schronienie. Chwila relaksu w zaciemnionym miejscu, tworzy warunki podobne do tych, które panowały w brzuchu mamy, co sprawia, że dziecko poczuje się w żłobku jak w domu.

– Każde dziecko uwielbia zabawę, podczas której poznaje świat za pomocą zmysłów. Tworząc przestrzeń dla malucha należy zapewnić mu możliwość swobodnej zabawy w różnego rodzaju kącikach zabaw.

– Ważnym elementem każdego żłobka są także bezpieczne stoliki, krzesełka i szafki dostosowane do wzrostu dzieci, a co najważniejsze spełniające standardy bezpieczeństwa.

 

Na zakończenie warto podkreślić, że odpowiednie zorganizowanie przestrzeni i domowy klimat wpłyną na szybszą adaptację dziecka w nowym miejscu.

Dla wszystkich osób, które planują otwarcie instytucji opieki nad dzieckiem do lat 3, np. w ramach programu Maluch PLUS polecam odwiedzić specjalną podstronę w sklepie Moje Bambino poświęconą programowi. Na podstronie znajdą Państwo propozycje aranżacji sal żłobkowych, wyposażenie meblowe spełniające niezbędne atesty oraz pomoce edukacyjne i zabawki kontrastowe dostosowane do dzieci do lat 3.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *