Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Bezpieczeństwo w czasie wakacji

Wielkimi krokami zbliża się zakończenie roku szkolnego.

Ulubiony moment w życiu szkolnym każdego ucznia. Dzieci zmęczone po miesiącach nauki z niecierpliwością oczekują okresu wakacyjnego. Wakacje to czas na zabawę, odpoczynek i chwilę zapomnienia od szkolnej codzienności.

W czasie wakacji liczba obowiązków dziecka zdecydowanie ulega zmniejszeniu. Kończą się obowiązki związane z nauką, dzięki czemu dziecko może podejmować różne aktywności oraz przeżywać rozmaite przygody.

Pamiętajmy jednak o tym, że gdziekolwiek odbywa się odpoczynek i cokolwiek robimy w czasie wakacji, musi to być czas spędzany w sposób mądry i bezpieczny. Bardzo często nadmiar wolnego czasu wpływa na spontaniczną aktywność, niestety dość często powiązaną z brakiem rozsądku ze strony dzieci. Dwa miesiące swobody wiążą się z wieloma niebezpieczeństwami, które niestety czyhają wszędzie, nawet podczas rodzinnego wypadu czy zorganizowanych kolonii.

Co zatem zrobić? Rozwiązaniem jest kompromis, nie możemy popadać ze skrajności w skrajność.  Należy zaufać dziecku, poprzedzając to jednak wprowadzeniem zasad bezpieczeństwa. co pozwoli nauczyć dziecko brania odpowiedzialności za własne czyny.

Do głównych niebezpieczeństw na jakie narażone są dzieci w okresie wakacyjnym należą m.in.:

  • Wypadki komunikacyjne, warto nauczyć dziecko zasad bezpieczeństwa podczas ruchu drogowego, w czym może pomóc gra edukacyjna ……
  • Wypadki nad wodą – pamiętaj by uświadamiać dziecku, jak wiele niebezpieczeństw może czyhać podczas zabawy nad wodą
  • Kontakt z nieznajomymi, którzy mogą okazać się niebezpieczni
  • Zatrucia pokarmowe, np. grzybami, nieświeżym jedzeniem, chemikaliami
  • Aktualna w dzisiejszych czasach cyberprzemoc
  • Kontakt internetowy z niebezpiecznymi jednostkami
  • Kontakt z niebezpiecznymi subkulturami a nawet grupami przestępczymi
  • Porażenia słoneczne (pamiętaj- krem z filtrem i odpowiednie nawodnienie to podstawa)

 

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i niebezpieczeństw w czasie wakacji zaproponuj dziecku, aby wraz z kolegami wymyślali wspólnie różne pobudzające wyobraźnię gry i zabawy. Wytłumacz mu także, aby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji próbowało zastanowić się nad tym, jakie konsekwencje może przyjąć jego działanie. Warto również w tym ostatnim okresie edukacyjnym przed wakacjami, gdy lekcje są już mniej wymagające przeprowadzić z uczniami lekcje z wykorzystaniem gier edukacyjnych. Jedną z takich gier dydaktycznych jest na przykład propozycja gry marki znanej formy Moje Bambino „Jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach”. Gra pomaga dzieciom poznawać zasady bezpiecznego zachowania się w sytuacjach zagrożeń. Pomoc składa się z 4 tabliczek magnetycznych formatu A-3 przedstawiających niebezpieczne sytuacje, w których może znaleźć się dziecko. Wśród przedstawianych w pomocy edukacyjnej sytuacjach znalazły się Pożar w domu, wypadek na ulicy, zgubienie się oraz zaczepienie przez obcą osobę oraz 24 mniejszych magnetycznych obrazków (po 4 obrazki do każdej tabliczki), ukazujących w sposób rysunkowy niewłaściwe i właściwe zachowania dzieci w danych sytuacjach. Gra ma na celu uświadomienie dzieciom, że każde zachowanie szczególnie nie przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, może doprowadzić do groźnych wydarzeń. Gra pomoże  dzieciom poznawać zasady bezpiecznego zachowania się w sytuacjach zagrożeń.

Kolejną propozycją gry, która pomoże ustrzec się przed niebezpieczeństwem w okresie wakacji jest gra edukacyjna bezpieczeństwo w podróży. Gra pozwoli na poznanie i utrwalanie przez dziecko zasad bezpiecznego podróżowania. Tak samo jak poprzednia gra, ta również składa się z czterech magnetycznych plansz formatu A3 przedstawiających różne środki lokomocji oraz z 16 mniejszych magnetycznych obrazków wraz z właściwymi i niewłaściwymi zachowaniami w danym pojeździe.  Grę można wykorzystać na wiele sposobów, między innymi:

  • Dobieraniu przedmioty lub zachowania dziecka, które są niezbędne by PODRÓŻ danym środkiem lokomocji BYŁA BEZPIECZNA. Dziecko musi ułożyć odpowiedni obrazek na zielonych polach.
  • Dobieraniu zachowań lub przedmiotów dziecka niewłaściwych w danej sytuacji, powodujących, że podróż staje się NIEBEZPIECZNA. Tutaj dziecko ma za zadanie ułożyć odpowiedni obrazek na czerwonych polach.
  •  

Opr. Aleksandra Pełka: pedagog, animator kultury, kulturoznawca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *