Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Emocje – jak o nich rozmawiać? Pomoce dydaktyczne

Temat odczuwanych emocji nigdy nie jest łatwy. Niektóre dzieci nie wiedzą jak okazać to, co w danym momencie czują; inne nie znają określenia, które odpowiednio odwzoruje ich stan przeżyć wewnętrznych. Warto zatem zadbać, by od najmłodszych lat zwracać uwagę na edukację w zakresie emocji, ponieważ w znacznym stopniu ułatwi ona funkcjonowanie w społeczeństwie w dorosłym życiu.

Edukacja emocjonalna w okresie post-pandemicznym

Podczas, gdy placówki oświatowe działały jedynie w trybie zdalnym, a dzieci cały ten czas spędzały w domach, ich sytuacja emocjonalna uległa zmianie. Po powrocie do szkół czy przedszkoli okazało się, że pandemia wywarła ogromny wpływ na mentalność najmłodszych oraz ich społeczne umiejętności. Po tak długim czasie w domu, dzieci odczuwają większy lęk oraz stres, a także obawiają się braku poczucia kontroli. Na dziecięcą psychikę zmiany takie, jak wprowadzanie restrykcji, zakaz wychodzenia z mieszkania czy nakaz noszenia maseczek, mogą wpłynąć w bardzo znaczący sposób.

Rozmowa o emocjach nie należy do najłatwiejszych, dlatego z pomocą przychodzą materiały edukacyjne, które pomagają przełamać tę barierę i dodatkowo rozwijają inne kompetencje komunikacyjne. Jedną z takich form jest robot Photon i jego moduł Edukacja Społeczno-Emocjonalna (SEL).

Robot Photon SEL Edukacja Społeczno Emocjonalna pomaga w reintegracji
Robot Photon SEL - https://mojebambino.pl/1117268/Photon-Modul-Edukacja-Spoleczno-Emocjonalna-SEL/821227

Powstał on z myślą o reintegracji, szczególnie w okresie post-pandemicznym. Skupia się on na rozwoju 5 płaszczyzn, które wpływają na poprawne funkcjonowanie systemu społeczno-emocjonalnego:

  • świadomość społeczna,
  • samoświadomość,
  • odpowiedzialne podejmowanie decyzji,
  • zarządzanie sobą,
  • umiejętności związane z relacjami.

Jest to świetne narzędzie do pracy z dziećmi, które nie potrafią odnaleźć się w społeczeństwie, z dziećmi autystycznymi oraz tymi, które mają problemy z przyswajaniem wiedzy i z poprawnym określaniem i wyrażaniem emocji.

Edukacja społeczno-emocjonalna

Rozwijanie kompetencji społeczno-emocjonalnych zapewnia program multimedialny o tym samym tytule. Jego zadaniem jest wspomaganie terapii dzieci, które posiadają problemy w zakresie nawiązywania i utrzymywania relacji z innymi.

Program zawiera prawie 300 ekranów z interaktywnymi ćwiczeniami, które wpływają pozytywnie na rozwój osobisty oraz umiejętne zachowanie się w sytuacji konfliktowej, odczuwanie empatii i tolerancję.

Rozwijanie kompetencji mtalent pokaga w życiu społeczno-emocjonalnym
Rozwijanie kompetencji emocjonalno-społecznych - https://mojebambino.pl/1116957/Program-multimedialny-Rozwijanie-kompetencji-emocjonalno-spolecznych/031958

Rozwijanie kompetencji emocjonalno-społecznych sprawdzi się zarówno jako pomoc dla dzieci, które nie potrafią czytać, jak i jako trudniejsze, bardziej złożone ćwiczenia dla starszych uczniów. W pakiecie oprócz ćwiczeń znajdują się scenariusze zajęć, które usprawnią wykorzystanie programów dla edukacji indywidualnej i grupowej, wspierając tym samy pracę samodzielną, ale także zespołową.

Innym programem multimedialnym, który pomaga w nauce wyrażania emocji, jest Eduterapeutica Problemy Emocjonalne. Materiały są przeznaczone do edukacji dzieci w wieku 7-15 lat i stanowią kompleksową pomoc dla nauczycieli, pedagogów, ale także rodziców dzieci, zmagających się z problemami natury emocjonalnej. Ta elektroniczna forma zawiera dokumenty, scenariusze zajęć, prezentacje tematyczne, które wspomagają walkę z autoagresją czy nadmierną nieśmiałością.

eduterapeutica problemy emocjonalne pomaga uczniom w wieku 7-15 lat
Eduterapeutica Problemy emocjonalne - https://mojebambino.pl/14568/Eduterapeutica-Problemy-emocjonalne-7-15-lat/145113

Eduterapeutica Problemy emocjonalne pomaga zmierzyć się z tematami, dotyczącymi prawidłowych i patologicznych reakcji emocjonalnych, znaczenia inteligencji uczuciowej i jej roli w kontaktach międzyludzkich. Oprócz tego, omawia czym właściwie są emocje i dlatego trzeba umieć nad nimi panować oraz jakie są negatywne skutki braku edukacji emocjonalnej.

Zestaw ze względu na swoją atrakcyjną dla ucznia formę jest chętnie wybierany przez nauczycieli i terapeutów, którzy pracują z dziećmi w wieku szkolnym (klasy 1-8 szkoły podstawowej).

Pomoce tradycyjne

Niektóre dzieci nie potrafią odpowiednio okazywać emocji, ponieważ nie wiedzą jak je rozpoznać. Bez odpowiedniego wzorca ciężko jest w poprawny sposób przekazywać swoje uczucia i czuć się komfortowo rozmawiając o nich. Dlatego różne materiały tradycyjne stanowią ogromną pomoc w terapii, ucząc czym są i jakie rodzaje emocji odczuwamy.

Rozpoznaj emocje to pakiet obrazkowy, który pomaga zaznajomić się z 10 popularnymi emocjami. Dzięki swojej formie, pokazuje dane uczucie w 3 stopniach nasilenia, analizując dodatkowo różnice w zakresie jednej emocji. Pomoc jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich terapeutów, którzy poszukują materiałów do pracy wspomagającej z zakresu empatii, tolerancji i socjalizacji emocji.

Rozpoznaj emocje to gra edukacyjna, która pomaga w terapii emocjonalnej dzieci z autyzmem i spe
Rozpoznaj emocje - https://mojebambino.pl/18891/Rozpoznaj-emocje/451119

Do rozwijania umiejętności analizy emocji bardzo dobrze sprawdzi się również układanka Ekspresje. To zestaw drewnianych tabliczek, które dzielą twarz na 3 części i obrazują różne emocji. Zadaniem dziecka jest ułożenie kombinacji, która zostanie wskazana przez dołączone sześcienne kostki, a następnie opisanie przeżyć wewnętrznych powstałej osoby.

Gra świetnie rozwija kompetencje komunikacyjne, uczy rozpoznawania i nazywania emocji, wspomaga umiejętne planowanie, a dodatkowo ćwiczy motorykę małą. Pomoc przeznaczona jest do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym, ale także z podopiecznymi z zespołem Aspergera.

Sprawdź pomoce dla dzieci z zespołem Aspergera lub autyzmem.”

Układanka Ekspresje umożliwia naukę poprawnego odczytywania emocji 
Układanka Ekspresje - https://mojebambino.pl/18921/Ekspresje-ukladanka/453018

Kiedy dziecko nie radzi sobie ze swoimi emocjami, potrzebuje dać im upust by poczuć się lepiej. Z tego względu warto zaopatrzyć się w produkty, które dają możliwość wyrażenia emocji w niekonwencjonalny, kontrolowany sposób. Dzięki temu, dziecko może odreagować, a materiał, który zbierze terapeuta umożliwia analizę i stworzenie odpowiedniego planu pracy z danym dzieckiem. Do takich pomocy należy np. wyzłoszczacz, który umożliwia wyrzucenie z siebie negatywnej energii. Oprócz tego przydatnym narzędziem jest Pudełko na smutki, które pozwala dziecku na bezproblemowe odreagowanie swoich emocji oraz dosłowne wyrzucenie ich z siebie!

Wyjątkowa pomoc, która umożliwia wyrzucenie emocji z siebie i redukcję negatywnej energii

Wyzłoszczacz - https://mojebambino.pl/12662/Wyzloszczacz/101728
 Pojemnik pomaga odreagować i stanowi ważną pomoc w edukacji emocjonalnej
Pudełko na smutki - https://mojebambino.pl/1117178/Pudelko-na-smutki/199309

Po więcej interesujących pomocy z zakresu edukacji emocjonalnej zapraszamy do sklepu Moje Bambino: https://mojebambino.pl/632/Pomoce-do-rozwoju-dojrzalosci-emocjonalnej-i-spolecznej

Odpowiedź do artykułu “Emocje – jak o nich rozmawiać? Pomoce dydaktyczne

  1. Aneta Boritzka

    Bardzo przydatne narzędzia do pracy z dzieckiem. Z pewnością wykorzystam część z nich. Spodobały mi się kartą emocjach, już kiedyś na nie zwróciłam uwagę. Widocznie pora je zakupić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *