Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Nowoczesne przedszkole i żłobek – jak wybrać idealne wyposażenie?

Wraz z nadejściem wiosny przychodzimy do Państwa z najnowszymi trendami w wyposażeniu placówek edukacyjnych. W kwietniu do Państwa dyspozycji wyszedł nowy katalog Moje Bambino na rok 2024 z wyposażeniem żłobka i przedszkola. Na ponad 1600 stronach proponujemy blisko 900 stron nowości, a wśród nich tradycyjne i multimedialne pomoce dydaktyczne, artykuły plastyczne, nowe kolekcje meblowe, ergonomiczne krzesła i stoły, miejsca do wypoczynku i kąciki wyciszenia, meble do gabinetu oraz przestrzeni wspólnych. Nowości w katalogu 2024 to nie tylko wyposażenie przedszkola i żłobka, ale również nowy układ katalogu. Dla jeszcze łatwiejszego wyszukiwania produktów wprowadziliśmy nowe oznaczenia takie jak super cena, wysoka jakość oraz bestseller. W tym artykule chcemy przybliżyć Państwu najnowsze trendy w wyposażeniu przedszkoli i żłobków oraz pokazać nowoczesne rozwiązania stosowane w branży edukacyjnej.

Spis treści

Pomysły na przestrzeń – wybierz swoje wymarzone wyposażenie żłobka lub przedszkola.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – jakie normy powinno spełniać wyposażenie żłobka i przedszkola?

Meble do przedszkola  i żłobka – kultowe kolekcje meblowe.

Meble do gabinetu dyrektora i sekretariatu – niebanalne przestrzenie wspólne.

Nowoczesne przedszkole i żłobek – jakie elementy powinny się w nim znaleźć?.

Pomoce dydaktyczne do przedszkola i żłobka.

Podsumowanie.

Pomysły na przestrzeń – wybierz swoje wymarzone wyposażenie przedszkola lub żłobka

Otoczenie, w którym znajdują się dzieci, ma na nich ogromny wpływ. To użyte meble i kolory nadają charakteru przestrzeniom edukacyjnym oraz oddziałują na nastrój podopiecznych i opiekunów. Inne kolory będą idealne do kącików wyciszenia, a inne do szatni czy sali przedszkolnej lub żłobkowej. Kiedyś kolekcje meblowe do żłobków i przedszkoli były bardzo barwne, obecnie wiemy już, że nie jest to dobra praktyka. Od mebli w przestrzeniach do nauki i zabawy nie oczekuje się pobudzania podopiecznych, wręcz przeciwnie. Barwy mogą w dużym stopniu wpływać na emocje i zachowanie dziecka, na to, czy jest nerwowe oraz jak szybko zasypia.  Rekomendowane kolory to na przykład szary i biały, uzupełnione o delikatne akcenty kolorystyczne i wielobarwne zabawki. Tak skomponowane wnętrze da przestrzeń dla rozwoju wyobraźni i kreatywności. W żłobkach sprawdzą się sale w kontrastowej kolorystyce np. połączenie ciemnej szarości z żółtym  

Z myślą o rozsądnym i przemyślanym doborze wyposażenia, wprowadziliśmy do naszej oferty możliwość wizualizacji przestrzeni, aby jeszcze przed realizacją można było sprawdzić, czy dane wyposażenie i kolorystyka pasuje do wybranego wnętrza.

Ponadto na stronach katalogu pojawiły się oryginalne pomysły na aranżację sali w różnych wariantach kolorystycznych. Zależy nam na współtworzeniu nowoczesnych, funkcjonalnych i bezpiecznych przestrzeni edukacyjnych dlatego stworzone przez nas wizualizacje są bardzo zróżnicowane, tak by odpowiedzieć na różne potrzeby.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – jakie normy powinno spełniać wyposażenie żłobka i przedszkola?

Nowoczesne meble przedszkolne i do żłobka to nie tylko estetyka i funkcjonalność. W doborze mebli, wyposażenia i pomocy edukacyjnych do żłobka i przedszkola liczy się także bezpieczeństwo. Meble muszą posiadać specjalne atesty, certyfikaty i potwierdzenia, by można z nich było korzystać w placówkach edukacyjnych. Certyfikaty powinny pochodzić od instytucji z akredytacją Polskiego Centrum Akredytacji (PCA). Kupując jakikolwiek element wyposażenia dla szkoły lub przedszkola, należy zadbać o odpowiedni dokument potwierdzający, że dokonany zakup jest zgodny z wymogami prawnymi. Szczególną uwagę należy zwracać na to, czy:

  1. certyfikat jest aktualny (sprawdzić jego datę ważności),
  2. certyfikat dotyczy tego konkretnego urządzenia, które jest przedmiotem zamówienia,
  3. certyfikat powołuje się na aktualną wersję normy.

Niektóre meble do przedszkoli lub szkół np. krzesła czy stoły dodatkowo powinny posiadać specjalne atesty, które potwierdzają dostosowanie mebli do potrzeb uczniów w określonych grupach wiekowych.

Ławki i krzesła nieodpowiadające normom mogą przyczyniać się do:

  • powstawania oraz pogłębiania wady postawy,
  • wad wzroku (jeśli dziecko nie zachowuje właściwej odległości od blatu ławki),
  • zmuszania dziecka do większego wysiłku fizycznego,
  • przyspieszania poczucia zmęczenia, znużenia,
  • zmniejszenia wydajności i tempa pracy.

Niestety meble posiadające wymagane zaświadczenia, często bywają droższe. Ale z czego to wynika i czy warto zainwestować w droższe meble?

Meble spełniające wymogi prawne są wykonane z trwalszych materiałów, odporniejszych na zabrudzenia i zniszczenia. Często posiadają specjalne zabezpieczenia i udogodnienia dla dzieci i opiekunów np. wbudowane kółka, modułowe rozwiązania, są łatwe w składaniu,  lekkie, można je w prosty sposób dopasować do wzrostu dzieci i są wykonane specjalnie z myślą o przestrzeniach edukacyjnych. Wszystko to składa się na wysoką jakość i łatwość użytkowania.

Przepisy wprowadzane ustawami tworzą szereg wymagań dotyczących wyposażenia i lokalu, w którym ma się znaleźć żłobek i przedszkole. Głównymi aktami prawnymi regulującymi te kwestie są miedzy innymi:

  • ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3,
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2011 roku, w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych dotyczących żłobków i klubów dziecięcych,
  • rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,
  • rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 października 2016 r. w sprawie wymagań dla zabawek.

Powyższe regulacje prawne odnoszą się do wymagań sanitarnych, norm bezpieczeństwa i ergonomii i mają zapewnić sprawne funkcjonowanie instytucji opieki nad dziećmi oraz  zaspokojenie potrzeb podopiecznych. Żłobki i kluby dziecięce oraz przedszkola powinny być podzielone na strefy, posiadać miejsce do higienicznego spożywania posiłków oraz przestrzeń do odpoczynku. Dzieci w wieku od 2 do 5 lat musza mieć możliwość odpoczynku w pozycji leżącej. Obowiązkowym elementem każdego żłobka i przedszkola są więc leżaki i pościel, które należy przechowywać tak, by zapewnić odpowiednia wentylację.  Ponadto pościele powinny być trzymane w szafach z oddzielnymi przegródkami tak, by nie miały ze sobą styczności.

Kolejnym niezbędnym pomieszczeniem w żłobku i przedszkolu jest szatnia. Powinna być przestronna, zapewniać miejsce do swobodnego przebrania się i pozostawienia rzeczy. Wyposażenie szatni powinno być stabilne, ergonomiczne i wykonane z materiałów trudnopalnych.

Biorąc pod uwagę wszystkie te wymagania oraz informacje zwrotne od naszych klientów wciąż pracujemy nad nowymi rozwiązaniami i doskonalimy produkty dostępne w naszej ofercie.

Meble do przedszkola  i żłobka – kultowe kolekcje meblowe

Znane i lubiane kolekcje meblowe: Grande, Quadro i Flexi to kompleksowe rozwiązania do przestrzeni edukacyjnych, sprawdzone na przestrzeni lat, które pozwalają skompletować pełne wyposażenie żłobka i przedszkola. Pamiętamy jednak, by iść z duchem czasu i stale udoskonalamy nasze produkty. W roku 2024 kolekcja Quadro powiększyła się o szafki i regały w nowych wersjach kolorystycznych.

Kolekcja Flexi znana z modułowych rozwiązań dla edukacji została wzbogacona o szafę z mobilnym organizerem, idealną do gabinetów psychologicznych i terapeutycznych.

Kolekcja Grande to meble w stonowanej kolorystyce, często wykorzystywane w salach szkolnych, jednak sprawdza się także jako wyposażenie żłobka lub przedszkola, zwłaszcza w przestrzeniach wspólnych, takich jak administracja czy pokój nauczycielski. W rodzinie Grande pojawiły się nowe bardzo pojemne szafy z wbudowanymi siedziskami. Wielofunkcyjność, praktyczne  rozwiązania, połączone z estetycznym wyglądem to myśl przewodnia przy tworzeniu mebli z flagowych kolekcji Moje Bambino.

Meble do gabinetu dyrektora i sekretariatu – niebanalne przestrzenie wspólne

Nie tylko meble używane przez dzieci powinny spełniać odpowiednie standardy. Przy doborze wyposażenia do przestrzeni wspólnych i gabinetów, często zapomina się o sprawdzeniu wytrzymałości kupowanych produktów. Przy wyborze mebli, na przykład na korytarz, warto wziąć pod uwagę tzw. cykle ścieralności Mertindale.  Czym on jest? To wynik testu Martindale, który podaje się w cyklach. Im więcej cykli Martindale, tym tkanina meblowa jest bardziej wytrzymała. Podana liczba odzwierciedla ostateczną liczbę tarć przed uszkodzeniem materiału. Ilość cykli Martindale odpowiada poszczególnym kategoriom tkanin meblowych. Dzieli się je następująco:

  • ≥ 45 000 – kategoria A,
  • 25 – 40 000 – kategoria B,
  • 10 000 – 20 000 – kategoria C.

Trwałość i długie użytkowanie w przestrzeniach wspólnych zapewnią materiały z grupy A lub B. Tkaniny obiciowe powyżej 40 000 cykli są trwałe. Bez obaw można je wykorzystać na meble znajdujące się w przytulnej poczekalni. Meble tapicerowane obite materiałem, który osiągnął więcej niż 100 000 cykli, są praktycznie niezniszczalne. Mogą służyć użytkownikom nawet przez kilkadziesiąt lat.

Nowe meble tapicerowane z kolekcji Agora, Stilt i Shape wyróżniają się ciekawą i spójną kolorystyką oraz wytrzymałością. Siedziska z serii Agora oraz Stilt to aż 75 tysięcy cykli Mertidale. Stanowią idealne meble do gabinetu lub pokoju nauczycielskiego. Wyjątkowym meblem przeznaczonym na korytarz i do poczekalni jest niezwykle wygodny i praktycznie niezniszczalny fotel Shape. Produkt bardzo wysokiej jakości, wygodny i elastyczny. Dopasowuje się do pleców siedzącego, zapewniając wygodne i ergonomiczne podparcie, posiada ścieralność rzędu 300 000 cykli Meridale.

Kolejnym elementem wyposażenia, który powinien wyróżniać się trwałością i niebanalną estetyką są meble gabinetowe. Meble w gabinetach i pokojach nauczycielskich również powinny zapobiegać przebodźcowaniu i dawać przestrzeń dla swobodnej pracy. Obecnie dużą popularnością cieszą się meble w drewnopodobnych odcieniach. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ drewno samo w sobie stanowi ozdobę pomieszczenia, zapewnia przytulną atmosferę i nie męczy oka. Dwie nowe kolekcje mebli do gabinetu dyrektora i sekretariatu: Viga i OgiW zachowują równowagę pomiędzy drewnianymi akcentami a jednolitym kolorem. Uzupełnieniem obu kolekcji są panele tkaninowe, które oddzielają meble od siebie, zapewniają prywatność i możliwość skupienia.

Nowoczesne przedszkole i żłobek – jakie elementy powinny się w nim znaleźć?

Mówiliśmy już o przepisach i normach, które należy spełnić, aby prawidłowo i w zgodzie z obowiązującym prawem prowadzić miejsce opieki nad dziećmi. Jak właściwie spełnić te wymagania prawne?

Każda placówka opieki nad dziećmi do lat trzech  powinna posiadać:

  • strefę nauki,
  • strefę zabawy
  • wydzielona przestrzeń z przewijakiem,
  • szafę na pościel, nocniki i leżaki z oddzielnymi przegródkami,
  • zapewniać naukę przy ergonomicznych stołach i krzesłach,
  • gwarantować odpoczynek w ciągu dnia.

Doskonałym rozwiązaniem do strefy nauki będą ergonomiczne stoły z regulacja wysokości, które posłużą przez długie lata i zagwarantują dostosowanie do wzrostu zarówno wyższych, jak i niższych dzieci. O ergonomii mebli należy pamiętać nie tylko w przypadku krzesełek do nauki. Krzesełka do karmienia, również powinny zapewniać wygodne podparcie i możliwość bezpiecznego spożywania posiłków. W tym roku zdecydowaliśmy się wprowadzić smakowite krzesełka: Smaczek, Frykas i Rarytas z regulacją wysokości, w atrakcyjnych cenach (już o 129,90  zł)  by zapewnić maksymalny komfort dzieciom i opiekunom.

Ważnym elementem miejsc opieki nad maluchami jest przestrzeń do zabawy. W niej dzieci nawiązują relacje, ćwiczą umiejętności interpersonalne, komunikację, współpracę i stawianie granic. Dobrze by środowisko zapewniało odpowiednie bodźce, pobudzające ciekawość, jednocześnie nie przytłaczając. To tutaj powinny znaleźć się zabawki i kąciki aktywności. Bogato wyposażone bistro, stragan z lodami, kuchenka malucha lub warsztat majsterkowicza to tylko niektóre z nowych kącików w przepięknych kolorach, dostępnych w nowym katalogu.

Pomoce dydaktyczne do przedszkola i żłobka

Nie można zapomnieć również o pomocach edukacyjnych. W przypadku najmłodszych podopiecznych stale należy podtrzymywać ich uwagę, dlatego pomoce dydaktyczne powinny łączyć naukę z zabawą. Istnieje również potrzeba rozwijania kompetencji cyfrowych już od najmłodszych lat. Dlatego w ofercie Moje Bambino oprócz pomocy tradycyjnych znalazły się, również te wspierające naukę kodowania już od najmłodszych lat. Zosia Mała nauczycielka to przeuroczy robot do nauki podstaw kodowania, mówi po polski, a do tego tańczy! Zachęci do nauki, każdego małego odkrywcę.

Wyraźnym trendem w edukacji przedszkolnej jest również łączenie pomocy tradycyjnych z multimedialnymi. Nowością na rynku jest zestaw EKOMATIK. Jego zadaniem jest pomóc dzieciom nabyć i rozwinąć podstawowe kompetencje i umiejętności, które przydadzą im się w dalszym etapie nauki oraz  w codziennym życiu. Przyczynia się rozwoju logicznego myślenia, kreatywności, myślenia przyczynowo skutkowego, zmysłu obserwacji i wyobraźni przestrzennej. Dużą zaletą tej pomocy dydaktycznej, jest to że wszystkie potrzebne elementy są częścią zestawu, łącznie z aplikacją na tablety, monitory i tablice interaktywne.

Podsumowanie

Wybór nowoczesnych mebli do przedszkola i żłobka to nie lada zadanie. Dlatego przy kompletowaniu mebli i pomocy dydaktycznych należy:

  • sprawdzić daty ważności certyfikatów i atestów
  • meble wybierać w dwóch maksymalnie trzech różnych kolorach
  • łączyć pomoce tradycyjne i multimedialne, żeby zapewnić jak największa różnorodność
  • dbać o przepisy sanitarne z poszanowaniem prywatności małych podopiecznych
  •  warto skorzystać z narzędzi do wizualizacji , żeby sprawdzić rozkład przestrzeni przed ostateczną decyzją.

Nasi konsultanci zawsze chętnie służą pomocą i stworzą z Państwem wyjątkową przestrzeń żłobka lub przedszkola.

Opracowała:

mgr nauk społecznych, Magdalena Dudzińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *