Blog Moje Bambino

Unijne dotacje na wsparcie godzenia życia zawodowego z prywatnym – dostosuj żłobek do SPE

Problem niskiej dostępności miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech nadal pozostaje aktualny. Wciąż brakuje instytucji zajmujących się najmłodszymi. Sytuacja jest jeszcze trudniejsza w przypadku dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i wymagającymi specjalistycznej opieki. Powstało wiele programów rządowych oferujących dofinansowania i dotacje, zmierzających do rozwiązania tych ważnych problemów społecznych. W tym wpisie przedstawiamy warunki, harmonogram i kwoty dotacji unijnych na wsparcie godzenia życia zawodowego z prywatnym dla województwa małopolskiego.

Spis treści

  1. Unijne dotacje na wsparcie godzenia życia zawodowego z prywatnym
  2. Dotacje unijne Małopolska – kto może się ubiegać o wsparcie?
  3. Na co mogą zostać wykorzystane środki z dotacji unijnej dla regionu Małopolska?
  4. Warunki przyznania środków z Regionalnego Funduszu Europejskiego
  5. Gdzie i jak złożyć wniosek o dotację z Unii Europejskiej
  6. Harmonogram – do kiedy trwa nabór?

Unijne dotacje na wsparcie godzenia życia zawodowego z prywatnym

Celem dotacji regionalnego programu –  Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 – 6.5 Wsparcie na rzecz równouprawnienia i godzenia życia zawodowego z prywatnym jest wsparcie uczestnictwa w rynku pracy, równych warunków pracy oraz zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym. Takie wsparcie ma być realizowane poprzez zwiększenie dostępności miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech oraz osobami wymagającymi specjalistycznego wparcia w codziennym funkcjonowaniu. Działania te mają umożliwić rodzicom i opiekunom prawnym małych dzieci z niepełnosprawnościami lub zagrożonych niepełnosprawnością, pogodzenie życia zawodowego z prywatnym oraz utrzymanie aktualnej posady lub powrót na rynek pracy. W sytuacji, gdy dziecko potrzebuje specjalistycznej opieki przez całą dobę, rodzice mają jeszcze bardziej utrudniony powrót na rynek pracy, dlatego wszelkie inicjatywy mające na celu zniwelowanie tego problemu są bardzo ważne. Istotne jest również dostosowanie placówek edukacyjnych do potrzeb dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Dotacje unijne Małopolska – kto może się ubiegać o wsparcie?

Zgodnie z założeniami, projekt ma ułatwić rodzicom i dzieciom dostęp do profesjonalnych i przystępnych cenowo instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi. Chodzi o to, aby świeżo upieczeni rodzice nie musieli się martwić o zapewnienie dobrej opieki swoim pociechom, a placówki były przystosowane do potrzeb podopiecznych.

Dlatego odbiorcami, którzy docelowo mają skorzystać z dotacji unijnych w ramach projektów zgłaszanych w tym konkursie, są:

•    podmioty prowadzące instytucjonalne formy opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 (żłobki, kluby dziecięce),
•    pracownicy ww. podmiotów,
•    osoby pracujące w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,
•    rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami oraz dzieci zagrożonych, niepełnosprawnością, o ile posiadają status osoby bezrobotnej, biernej zawodowo lub osoby pracującej.

Ponadto dotacja unijna w ramach tego naboru, może dotyczyć dostosowania jedynie już istniejących podmiotów działających zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 instytucjonalne formy opieki. Oznacza to, że instytucja składająca wniosek o wsparcie finansowe dla żłobka lub innej placówki,  musi posiadać wpis do Rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Dotacja dla żłobków lub klubów opieki może zostać przeznaczona na dostosowanie opieki do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami oraz dzieci zagrożonych niepełnosprawnością w zakresie bezpośrednio wynikającym z diagnozy potrzeb i stopnia niedostosowania placówki. Program pozwoli stworzyć miejsca opieki przyjazne i profesjonalnie przygotowane do sprawowania opieki nad dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Na co mogą zostać wykorzystane środki z dotacji unijnej dla regionu Małopolska?

„Unijne dotacje na wsparcie godzenia życia zawodowego z prywatnym!” – choć nazwa skupia się wokół aspektu związanego z aktywizacją zawodową rodziców, to jednak konkurs tak naprawdę ma umożliwić zapewnienie wyspecjalizowanej pomocy i opieki nad dziećmi zmagającymi się z niepełnosprawnością lub zagrożonych niepełnosprawnością. Odpowiedź na specjalne potrzeby edukacyjne najmłodszych, może przybrać formę pomocy diagnostycznej, terapeutycznej, psychologiczno – pedagogicznej czy dietetycznej.

Środki pochodzące z dotacji unijnych przeznaczonych dla małopolskich żłobków i ośrodków opieki nad dziećmi do lat trzech, mają również pozwolić na wyszkolenie kadry poszczególnych placówek oświaty, poprzez kursy i szkolenia oraz inne działania podnoszące poziom wiedzy w zakresie opieki nad dziećmi z niepełnosprawnościami i zagrożonymi niepełnosprawnością. 

Dotacja jest również odpowiedzią na zapotrzebowanie na sprzęty dostosowane do specjalnych potrzeb edukacyjnych. W ramach projektu będzie można zakupić specjalistyczne materiały i pomoce dydaktyczne niezbędne do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Mogą to być pomoce do stymulacji i zabaw sensorycznych, rozwijające motorykę dużą i małą, kształtujące percepcje wzrokowo – słuchową. Dzięki wparciu finansowemu z funduszy europejskich placówki będą mogły utworzyć sale doświadczania świata, sale do stymulowania integracji zmysłów, sensoryczne ogrody, a nawet place zabaw. Oprócz zakupów i dostosowania placówek do potrzeb dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi projekty muszą uwzględniać także wsparcie dla rodziców i/lub opiekunów prawnych dzieci.

Przy wykorzystaniu środków warto zastanowić się, jakie są realne potrzeby naszej placówki. Być może żłobek lub klub dziecięcy posiada już pewną bazę, na której dalej można tworzyć profesjonalnie wyposażone miejsce spełniające specjalne potrzeby edukacyjne najmłodszych. Posiadając monitor interaktywny, można uzupełnić go o specjalny program multimedialny przeznaczony do zajęć rewalidacyjnych i edukacji włączającej. –  

Być może podopieczni potrzebują innego rodzaju bodźców i lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie placówki w pomoce do integracji sensorycznej.

W ofercie sklepu Moje Bambino znajduje się szeroka gama produktów, dzięki którym można stworzyć magiczne przestrzenie zapewniające najmłodszym bezpieczne warunku do odkrywania świata i kształtowania nowych umiejętności:

Warunki przyznania środków z Regionalnego Funduszu Europejskiego

Pula środków projektu przeznaczonych na nabór w ramach dotacji na wsparcie godzenia życia zawodowego z prywatnym wynosi 3 921 264,92 zł. Maksymalna kwota, jaką może uzyskać żłobek, klub opieki lub inny podmiot może wynieść 500 000 zł.

Warto podkreślić, że wymagany jest wkład własny. Maksymalny poziom dofinansowania UE wydatków kwalifikowalnych wynosi 85%. Natomiast minimalny wkład własny Wnioskodawcy musi stanowić 15% wydatków kwalifikowalnych.

Gdzie i jak złożyć wniosek o dotację z Unii Europejskiej

Nabór wniosków prowadzony jest przez Wojewódzki Urząd pracy w Krakowie. Wnioski można składać jedynie poprzez system IGA dostępny na stronie internetowej: https://iga.malopolska.pl.

Niezbędne jest opatrzenie wszystkich dokumentów autoryzowanym kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Jakie dokumenty należy przygotować?

  • Wniosek o dofinansowanie projektu
  • Oświadczenie o przestrzeganiu przepisów antydyskryminacyjnych – załącznik nr 11 do Regulaminu

Jak przygotować wniosek o dotację z Unii Europejskiej?

  1. Sprawdź, jakie są kryteria wyboru projektów – dotacja ma charakter konkursowy, a spełnienie warunków jest kluczowe, aby móc się o nie ubiegać
  2. Przeczytaj instrukcję wypełniania wniosku
  3. Zapoznaj się z regulaminem wyboru projektów oraz poznaj założenia naboru
  4. Jeśli w trakcie procesu pojawią się pytania, możesz skontaktować się z Punktem Informacyjnym oraz organizatorem naboru
  5. Kiedy już zapoznasz się ze wszystkimi wymogami, załóż konto w systemie IGA

Wszystkie załączniki, regulamin naboru oraz instrukcja wypełniania wniosków są dostępne tutaj: https://fundusze.malopolska.pl/nabory/6115-65-wsparcie-na-rzecz-rownouprawnienia-oraz-godzenia-zycia-zawodowego-z-prywatnym

Harmonogram – do kiedy trwa nabór?

Nabór wniosków o dotacje dla żłobków i klubów dziecięcych rozpoczął się 17.01.2024 roku i potrwa do 27.02.2024 roku. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie przewiduje ogłoszenie rozstrzygnięcia konkursu w czerwcu 2024 roku.

Posumowanie

Mamy nadzieję, że środki finansowe pochodzące z Unii Europejskiej przyznawane w ramach tego naboru realnie przyczynią się do wparcia dzieci niepełnosprawnych oraz aktywizacji zawodowej rodziców. Szybko rozwijający się świat powoduje ciągłe zmiany, także w środowisku edukacyjnym dlatego istnieje potrzeba ciągłego rozwoju i doszkalania się kadry pedagogicznej. Dlatego tym cenniejsze są inicjatywy, które biorą pod uwagę nie tylko zapotrzebowanie sprzętowe, ale również takie związane z poszerzaniem wiedzy tak, aby jeszcze lepiej sprawować opiekę nad dziećmi.