Zabawy plastyczne i wykonywanie prac plastycznych z dziećmi to niezwykle wartościowy element pracy nauczycieli przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej.
Praca z farbami, kredkami, plasteliną i innymi akcesoriami plastycznymi jest niezbędna do prawidłowego, wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dziecka. Małe dzieci chętnie biorą udział w zabawach plastycznych, samodzielnie tworzą i eksperymentują. Zabawy plastyczne wywierają ogromny wpływ na rozwój dziecka, szczególnie dzieci w wieku przedszkolnym. Pozwalają wyzwalać drzemiącą w dzieciach aktywność twórczą. Maluchy mają też okazję obserwować efekty własnych działań oraz doświadczać pierwszego wyciągania wniosków.
Oto kilka powodów, dla których wykonywanie prac plastycznych od najmłodszych lat jest tak ważne:
- Zaspokajanie potrzeby tworzenia i ekspresji
- rozwijanie umiejętności pracy w grupie i współdziałania
zabawy plastyczne spełniają funkcję relaksacyjną, podczas zabaw plastycznych dzieci uspokajają się i wyciszają, - uczą się refleksji i opiniowania,
- pogłębiają wiedzę o świecie, analizują, włączają myślenie krytyczne, budują własne opinie i dzielą się nimi,
- ćwiczą zdolności motoryczne i precyzję ruchów,
- nabywają wrażliwość na piękno,
- dostrzegają własne sprawstwo,
- ćwiczą wytrwałość i umiejętność dążenia do celu,
- zabawy plastyczne w grupie uczą także organizacji i utrzymywania porządku.
Zachęcam serdecznie do podejmowania z maluchami aktywności artystycznej. Dla przedszkoli i szkół szczególnie polecane są prace plastyczne wykonywane z użyciem Temper. Farby tempera to najlepszy wybór do przedszkoli i szkół. Tempery posiadają gęstą konsystencję, co pozwala maluchom na malowanie bez konieczności ciągłego nakładania przez ucznia farby na pędzel. Farby łatwo się rozprowadzają i dobrze kryją, a co najważniejsze łatwo zmywają się zarówno z rąk, jak i z ubrania.
W dzisiejszym artykule przedstawię 3 propozycje niezwykle prostych, a jednocześnie bardzo atrakcyjnych dla dziecka zabaw plastycznych z wykorzystaniem Temper Moje Bambino. Jednocześnie pragnę podkreślić, że do końca września, w ramach wrześniowej oferty promocyjnej Tempery kosztują jedyne 14,99 za litr.
Zainspiruj się pomysłami na prace i zabawy plastyczne z wykorzystaniem Temper Moje Bambino
Zabawa 1:
Do zabawy potrzebujemy jedynie
- temper, najlepiej kilku kolorów,
- woreczka strunowego.
Przebieg:
Do woreczka strunowego wlewamy farbę (najlepiej kilka kolorów, ilość zależy od rozmiaru woreczka oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć) i szczelnie zamykamy. Następnie dziecko delikatnie przesuwa paluszkiem po woreczku obserwując, w jak niezwykły sposób zachowuje się farba. Z pomocą tej zabawy nauczyciel może z łatwością wprowadzić wiedzę na temat mieszania kolorów i pojęć takich jak barwa podstawowa, pochodna i dopełniająca.
Bardzo prosta i ciekawa dla dzieci zabawa, która stymuluje funkcje wzrokowe i dotykowe.
Zabawa 2:
Do zabawy potrzebujemy:
- kartki papieru,
- dowolnych stempelków (możemy kupić gotowe stemple o różnych kształtach i motywach lub wykonać je np. z ziemniaka, wycinając w przekrojonym na pół ziemniaku dowolny kształt).
- poduszki do stempli (proponujemy gotowe zestawy wraz z gąbeczką i pojemnikiem na farby)
- temper.
Przebieg:
Tej zabawy chyba nie muszę tłumaczyć. Dzieci swobodnie stawiają stemple według własnego pomysłu i inwencji. Można podpowiedzieć dziecku, jak łatwo osiągnąć tęczowy efekt, wylewając na gąbeczkę kilka kolorów temper.
Zabawa 3:
Do zabawy potrzebujemy:
koszulki biurowej na dokumenty
farb temper
Przebieg:
Zabawa polega na wykonaniu witraży na okna, które pięknie ozdobią okna w przedszkolach i szkołach. Do koszulki na dokumenty wlewamy trochę farb, następnie rozprowadzamy je według pomysłu. Dla jeszcze lepszego efektu warto markerem dorysować kontury utworzonego przez dzieci obrazka, a następnie pozostaje już tylko zamieścić na oknie i obserwować przy tym przepiękną grę światła i koloru.
Opracowała:
Aleksandra Pełka,
pedagog, animator kultury
Służysz społeczności blogowej, pięknie składasz frazy. przyjmij najszczersze wdzięczności moich wyrazy 🙂
Dziękuję, bardzo miło czyta się takie słowa 🙂