Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Zabawy plastyczne z farbami dla dzieci

Zabawy plastyczne i wykonywanie prac plastycznych z dziećmi to niezwykle wartościowy element pracy nauczycieli przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej.

 

Praca z farbami, kredkami, plasteliną i innymi akcesoriami plastycznymi jest niezbędna do prawidłowego, wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dziecka. Małe dzieci chętnie biorą udział w zabawach plastycznych, samodzielnie tworzą i eksperymentują. Zabawy plastyczne wywierają ogromny wpływ na rozwój dziecka, szczególnie dzieci w wieku przedszkolnym. Pozwalają wyzwalać drzemiącą w dzieciach aktywność twórczą. Maluchy mają też okazję obserwować efekty własnych działań oraz doświadczać pierwszego wyciągania wniosków.

 

Oto kilka powodów, dla których wykonywanie prac plastycznych od najmłodszych lat jest tak ważne:
 • Zaspokajanie potrzeby tworzenia i ekspresji
 • rozwijanie umiejętności pracy w grupie i współdziałania
  zabawy plastyczne spełniają funkcję relaksacyjną, podczas zabaw plastycznych dzieci uspokajają się i wyciszają,
 • uczą się refleksji i opiniowania,
 • pogłębiają wiedzę o świecie, analizują, włączają myślenie krytyczne, budują własne opinie i dzielą się nimi,
 • ćwiczą zdolności motoryczne i precyzję ruchów,
 • nabywają wrażliwość na piękno,
 • dostrzegają własne sprawstwo,
 • ćwiczą wytrwałość i umiejętność dążenia do celu,
 • zabawy plastyczne w grupie uczą także organizacji i utrzymywania porządku.

 

Zachęcam serdecznie do podejmowania z maluchami aktywności artystycznej. Dla przedszkoli i szkół szczególnie polecane są prace plastyczne wykonywane z użyciem Temper. Farby tempera to najlepszy wybór do przedszkoli i szkół. Tempery posiadają gęstą konsystencję, co pozwala maluchom na malowanie bez konieczności ciągłego nakładania przez ucznia farby na pędzel. Farby łatwo się rozprowadzają i dobrze kryją, a co najważniejsze łatwo zmywają się zarówno z rąk, jak i z ubrania.

 

W dzisiejszym artykule przedstawię 3 propozycje niezwykle prostych, a jednocześnie bardzo atrakcyjnych dla dziecka zabaw plastycznych z wykorzystaniem Temper Moje Bambino. Jednocześnie pragnę podkreślić, że do końca września, w ramach wrześniowej oferty promocyjnej Tempery kosztują jedyne 14,99 za litr.

 

Zainspiruj się pomysłami na prace i zabawy plastyczne z wykorzystaniem Temper Moje Bambino

 

Zabawa 1:

Do zabawy potrzebujemy jedynie

 • temper, najlepiej kilku kolorów,
 • woreczka strunowego.

Przebieg:

Do woreczka strunowego wlewamy farbę  (najlepiej kilka kolorów, ilość zależy od rozmiaru woreczka oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć) i szczelnie zamykamy. Następnie dziecko delikatnie przesuwa paluszkiem po woreczku obserwując, w jak niezwykły sposób zachowuje się farba.  Z pomocą tej zabawy nauczyciel może z łatwością  wprowadzić wiedzę na temat mieszania kolorów i pojęć takich jak barwa podstawowa, pochodna i dopełniająca.

Bardzo prosta i ciekawa dla dzieci zabawa, która stymuluje funkcje wzrokowe i dotykowe.

 

Zabawa 2:

Do zabawy potrzebujemy:

Przebieg:

Tej zabawy chyba nie muszę tłumaczyć. Dzieci swobodnie stawiają stemple według własnego pomysłu i inwencji. Można podpowiedzieć dziecku, jak łatwo osiągnąć tęczowy efekt, wylewając na gąbeczkę kilka kolorów temper.

Zabawa 3:

Do zabawy potrzebujemy:

koszulki biurowej na dokumenty

farb temper

Przebieg:

Zabawa polega na wykonaniu witraży na okna, które pięknie ozdobią okna w przedszkolach i szkołach. Do koszulki na dokumenty wlewamy trochę farb, następnie rozprowadzamy je według pomysłu. Dla jeszcze lepszego efektu warto markerem dorysować kontury utworzonego przez dzieci obrazka, a następnie pozostaje już tylko zamieścić na oknie i obserwować przy tym przepiękną grę światła i koloru.

 

Opracowała:

Aleksandra Pełka,

pedagog, animator kultury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *