Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Wielkanoc- prace plastyczne i dekoracje w przedszkolu i szkole

WIELKANOC to jedno z najważniejszych świąt Chrześcijańskich, upamiętniających zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tym dniu wspólnie z najbliższymi zasiadamy do świątecznego śniadania i spożywamy poświęcone wcześniej produkty. W roku 2020 święta wielkanocne obchodzimy w niedzielę 12 kwietnia.

 

Święta wielkanocne wiążą się z licznymi przygotowaniami oraz wieloma ludowymi zwyczajami. W okresie świąt wielkanocnych nauczyciele wraz z uczniami przygotowują liczne dekoracje i ozdoby świąteczne, których motywem przewodnim są pisanki, palemki, zajączki, baranki. Przedszkola i szkoły z zapałem dekorują placówki, wykonują wiosenne i wielkanocne prace plastyczne, malują pisanki, tworzą palemki wielkanocne i wiele więcej.

W tym roku czas poprzedzający święta Wielkanocne zbiega się z rozprzestrzenianiem się w naszym kraju groźnego wirusa. Zaistniała sytuacja, ze względów bezpieczeństwa spowodowała konieczność zamknięcia wszystkich szkół i przedszkoli. Jednak brak fizycznej obecności w placówce edukacyjnej nie oznacza braku możliwości przygotowań do Wielkanocy. Dzieci pod okiem rodziców mogą z powodzeniem wykonywać wielkanocne dekoracje i prace plastyczne. Własnoręcznie wykonane ozdoby będą doskonałą dekoracją, świątecznego stołu, mieszkania oraz pokoju dziecka.

Podczas wykonywania prac plastycznych, dzieci mają okazję do usprawniania małej motoryki, ćwiczeń precyzji ruchów, uwrażliwiania zmysłów estetycznych, rozbudzania kreatywności i wyobraźni, a przede wszystkim doskonałej za bawy.

Przedstawiamy kilka propozycji dekoracji, które Wasi podopieczni mogą wykonać, dzięki instrukcjom zgromadzonym w bazie materiałów do nauki online na stronie internetowej Moje Bambino, w zakładce materiały dla nauczycieli.

 

Poza najbardziej oczywistą, odwieczną tradycją jaką jest malowanie pisanek proponujemy:

Pracę plastyczną dla najmłodszych z wełny czesankowej – „Kurczaczki na wiosennej trawce” 

Do wykonania pracy potrzebujesz:

wełny czesankowej 

kawałka filcu

rafii zielonej

Pracę rozpoczynamy od sfilcowania z żółtej wełny czesankowej kształtu kurczaka. Kolejnym krokiem jest doklejenie skrzydełek kurczaczka oraz dziobka. Na koniec filcujemy oczy i doczepiamy je do twarzy kurczaczka. Gdy kurczak będzie już gotowy umieszczamy go w kubeczku albo doniczce, którą wcześniej wypełniamy zieloną rafią.

 

Zajączek wielkanocny z kreatywnej skarpetki

Do wykonania pracy potrzebujesz:

– białej skarpetki

– muliny

– kawałka taśmy

Na początku wypełnij skarpetę watą lub ścinkami materiału od palców do pięty, następnie zawiąż wstążką kokardkę poniżej pięty (tym samym oddzielisz głowę od tułowia zajączka). Za pomocą muliny stwórz oczy i nos. Następnie obwiąż skarpetę muliną poniżej ściągacza tak, żeby oddzielić uszy. Ostatnim krokiem jest przecięcie ściągacza na pół i wycięcie odpowiedniego kształtu uszu.

 

Zajączek wielkanocny z włóczki

Do wykonania potrzebujesz:

Włóczki

Zestawu tekturowych kółek do robienia pomponów

– oczu https://mojebambino.pl/ozdoby/810-oczka-mix.html

Dwa tekturowe kółka o jednakowym rozmiarze owijamy włóczką, w momencie zapełnienia środka koła, należy przeciąć brzeg. Następnie przewlekamy włóczkę między tekturowymi kołami, ściskamy i zawiązujemy mocno na supeł, po czym zdejmujemy koła. W ten sposób tworzy nam się pompon. Tworzymy jeszcze jeden większy pompon na brzuszek. Kolejnym krok, to związanie ze sobą obu pomponów oraz doklejenie oczu i noska z papieru. Zawiązujemy oba pompony.

 

Zajączek wielkanocny z filcu i taśmy ozdobnej

Do wykonania pracy potrzebujesz:

wełny czesankowej

styropianowego jajka

dekoracyjnych serwetek z filcu

igieł do filcowania

Styropianowe jajko owijamy cienką warstwą wełny czesankowej i wkłuwamy bezpieczną dla dzieci igłą do filcowania, miejsce przy miejscu. Gdy widzimy przestrzeń nie pokrytą przez filc, to dokładamy kolejne warstwy, do momentu aż jajko nie będzie w całości pokryte filcem. Tak ozdobione jajko, będzie stanowiło twarz zajączka, dlatego doklejamy mu oczka i nosek. Kolejnym krokiem będzie wykonanie podstawki, w tym celu z grubszego papieru wycinamy pasek o grubości 4 centymetrów, którego brzegi sklejamy ze sobą, łącząc oba końce. Na jajku umieszczamy filcową ramkę. Z tyłu doklejamy papierowe uszy.

 

Opracowała:

Aleksandra Pełka, pedagog, animator kultury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *