Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Robot edukacyjny Photon – moduł (SPE)

Roboty edukacyjne oraz inne innowacyjne rozwiązania edukacyjne na dobre zagościły w edukacji.

Są cennym narzędziem wspierającym edukację, stymulują rozwój dziecka, inspirują do ciągłego zdobywania i pogłębiania wiedzy. Odpowiednio wykorzystane technologie wspierają proces nauki planowania zadań ich realizacji oraz wyciągania wniosków. Dodatkowo sama forma, Robota zamiast klasycznych, nieinteraktywnych pomocy dydaktycznych zachęca dziecko do działania i pokonywania trudności wzmacniając proces motywacji.

Mając na uwadze korzyści, jakie może przynosić wykorzystanie nowych technologii trzy nauczycielki i terapeutki wykorzystujące na co dzień w pracy zawodowej w pracy dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi nowe technologie, postanowiły stworzyć narzędzie, które będzie stanowić cenną pomoc w pracy wszystkich osób, pracujących z dziećmi z różnego rodzaju zaburzeniami i ograniczeniami w rozwoju.

Robot edukacyjny Photon z modułem Specjalne Potrzeby Edukacyjne to innowacyjny zestaw do pracy z uczniami ze spektrum autyzmu oraz zaburzeniami emocjonalnymi i społecznymi.

Zestaw składa się z robota edukacyjnego Photon wraz z 50-cioma ćwiczeniami przeznaczonymi do zajęć terapii pedagogicznej oraz zajęć rewalidacyjnych z dziećmi.

Ćwiczenia, które zostały zastosowane w zestawie, w zostały dostosowane do możliwości dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów edukacji wczesnoszkolnej oraz klas 4-6. Ćwiczenia zawarte w zestawie zawierają zarówno zadania przeznaczone do pracy indywidualnej, jak i grupowej, które można zastosować jako  osobne propozycje zabaw z uczniami lub też jako elementy do tworzenia scenariuszy zajęć.

 

Zbiór 50 ćwiczeń został pogrupowany na dwa główne obszary, które znacznie ułatwiają pracę terapeutów.

  • 20 ćwiczeń doskonalących kompetencje społeczno – emocjonalne,
  • 30 ćwiczeń dla dzieci ze spektrum autyzmu.

Ćwiczenia dla dzieci ze spektrum autyzmu pogrupowane zostały w trzech obszarach:

  • komunikacja,
  • obszar poznawczy,
  • obszar społeczny.

 

 

Opracowała Aleksandra Pełka,

pedagog, animator kultury