Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Jesień w przedszkolu – inspiracje z wykorzystaniem Pojemnika Wielorakich Aktywności

Jesień to wspaniała pora roku, pełna ciepłych kolorów i inspiracji do twórczych działań w przedszkolu. Wykorzystanie darów tego okresu w pracach plastycznych nie tylko kształtuje zdolności artystyczne dzieci, ale także wspiera ich wszechstronny rozwój.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym przygotowaliśmy dla Państwa kreatywne pomysły na jesienne zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem Pojemnika Wielorakich Aktywności, dostępnego w ofercie Moje Bambino.


Spis treści


Dlaczego prace plastyczne są ważne dla rozwoju dziecka?

Prace plastyczne w przedszkolu mają kluczowe znaczenie dla rozwoju dzieci. Pomagają w rozwoju:

  • Motoryki małej: Wszelkie czynności związane z wycinaniem, klejeniem czy malowaniem wpływają na precyzję ruchów rąk.
  • Kreatywności: Dzieci uczą się myślenia twórczego, łącząc różne elementy w unikalny sposób.
  • Ekspresji emocjonalnej: Tworzenie pozwala na wyrażanie uczuć i przeżyć, co jest niezwykle istotne w tym wieku.
  • Umiejętności społecznych: Projekty grupowe uczą dzieci pracy zespołowej oraz szacunku dla pomysłów innych.

Pojemnik Wielorakich Aktywności – jeden produkt, mnóstwo edukacyjnych zastosowań

W ofercie Moje Bambino znajdują się wszelkie niezbędne produkty do wykonania ciekawych i angażujących wytworów artystycznych w przedszkolu, jednym z nich jest Pojemnik Wielorakich Aktywności, który proponuje wachlarz możliwości, ograniczonych jedynie wyobraźnią użytkownika. Dzisiaj przedstawiamy Wam pomysły na wykorzystanie właśnie tego produktu podczas tworzenia prac plastycznych (i nie tylko!) w przedszkolu.

Inspiracje na jesienne zajęcia w przedszkolu

Jesienne rymy

Na pojemniku po lewej stronie układamy kartki z obrazkami, które pokazują jesienne atrybuty. Po drugiej stronie wybieramy inne obrazki, których nazwy rymują się z grafikami w lewej kolumnie. Zadaniem dzieci jest połączenie rymujących się określeń przy pomocy kredy.

Liściaste żaglówki

Do pojemnika wlewamy wodę. Na powierzchni cieczy umieszczamy liście, zebrane w ogródku. Każde dziecko, biorące udział w zabawie, otrzymuje słomkę. Zadaniem dzieci jest odpowiednio mocne dmuchanie przez rurkę, tak aby poruszyć liście, które – niczym żaglówki na wodzie – będą dryfować.

Zabawa wspiera umiejętności logopedyczne maluchów, a także uczy ich podstawowych zasad ze świata fizyki.

Malujemy drzewo

W tej zabawie pojemnik stanowi paletę malarską. Na jego powierzchni wylewamy farby w kolorach żółtym, niebieskim i czerwonym. Na ścianie obok przyczepiamy kartkę papieru w większym formacie. Rysujemy na niej trzon drzewa oraz gałęzie. Zadaniem dzieci jest domalowanie różnokolorowych liści przy pomocy własnych palców. W pojemniku można malować zarówno kolorami prosto z opakowania, jak i mieszać je ze sobą, a następnie testować, jaka barwa powstała.

Polecamy ułożyć w pojemniku wybrane kolory liści i próbować uzyskać określoną barwę poprzez mieszanie różnych odcieni.

Jesienne sortowanie

Do pojemnika wsypujemy jesienne skarby, które znaleźliśmy w ogrodzie lub na spacerze, np.: kasztany, szyszki, żołędzie, liście czy jarzębinę. Układamy kilka małych pojemników, do których dzieci będą wrzucać odpowiednie produkty.

W ten sposób wspieramy naukę klasyfikowania, a także motorykę małą i koordynację ręka – oko.

Twarz pełna emocji

W pojemniku przy pomocy taśmy malarskiej oznaczamy pola robocze dla 4 dzieci. Na środku, w wolnej przestrzeni, układamy liście, a w bocznych zakamarkach pozostałe, wybrane przez nas, dary jesieni. Zadaniem dzieci jest ułożenie buzi, która zobrazuje ich dzisiejszy nastrój.

W zależności od potrzeb i pomysłów, maluchy mogą wybierać odpowiednie surowce do różnych elementów twarzy. Nie ma tutaj jednej „dobrej” metody. Dla jednego kasztany mogą imitować oczy, a dla drugiego usta czy noc.

Pole dyniowe

Ta zabawa wspiera umiejętności matematyczne i chwyt szczypcowy u dzieci. W pojemniku umieszczamy wcześniej przygotowane szablony dyni. Na ich odwrocie piszemy liczby od 1 do 10 (na każdej dyni widnieje jedna cyfra). W małym pojemniku bądź miseczce umieszczamy pestki dyni.

Dzieci po kolei odkrywają wybraną przez siebie dynię, sprawdzają jej numerek, a następnie układają odpowiednią ilość pestek na danej dyni.

Jesienna mandala

Zebrane przez nas jesienne atrybuty przesypujemy do miseczek. W zależności od ilości rodzajów zebranych surowców, nasza mandala będzie miała inny wygląd. Następnie układamy wzór, warstwa po warstwie.

Szlaczki

Ta zabawa występuje w dwóch wariantach – dla maluchów i starszych przedszkolaków. Drukujemy obrazki ze szlaczkami oraz obrazki z surowcami, które znaleźliśmy na spacerze. Obrazki dzielimy na kategorie i umieszczamy w kostkach z kieszonkami. Podczas zabawy dzieci rzucają kostkami, otrzymując wzór szlaczka oraz przy pomocy jakiego surowca ma być on wykonany.

Maluchy: Taśmą malarską wyklejamy wybrany szlaczek w pojemniku. Zadaniem dzieci jest ułożenie go przy pomocy wylosowanych surowców.

Starszaki: Dzieci wykonują zadanie bez pomocy szablonu z taśmy malarskiej.

Drzewo z torów kolejowych

W pojemniku układamy tory kolejowe w taki sposób, żeby przypominały one trzon drzewa. Następnie przy pomocy liści, kasztanów, jarzębiny i żołędzi tworzymy jesienny obraz drzewa w parku.

Sieć pająka

Pojemnik wypełniamy znalezionymi kasztanami, szyszkami czy żołędziami. W kilku miejscach ustawiamy kubeczki, do których dzieci będą wrzucać znalezione symbole jesieni. Górną krawędź pojemnika wyklejamy taśmą malarską, tak aby powstała sieć na całej szerokości produktu. Zadaniem dzieci jest sortowanie jesiennych atrybutów, uważając żeby nie zahaczyć szczypcami o sieć.

Zainspiruj się z produktami od Moje Bambino!

Mamy nadzieję, że nasze pomysły na jesienne zabawy będą dla Was inspiracją do wykorzystania w przedszkolu. Wszelkie niezbędne produkty do wykonania prac plastycznych znajdziecie na stronie www.mojebambino.pl.  Zachęcamy do łączenia i rozbudowywania jesiennych zabaw, tak aby były one dopełnieniem obchodów jesieni w placówce.