Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Inwestycja w Edukację

 

SPIS TREŚCI:
1. Wstęp
2. Zestawy Lego® Education SPIKE
3. Robot Photon
4. Monitor insGraf DIGITAL PRO FUTURE
5. Bezpłatne konsultacje

Na co warto wydać dodatkowe środki na koniec roku w 2023?

Zbliża się koniec roku 2023, a wraz z nim nadarza się doskonała okazja do efektywnego wykorzystania pozostałego budżetu edukacyjnego. W niniejszym artykule pragniemy przedstawić propozycje Moje Bambino dotyczące nowoczesnych narzędzi i pomocy dydaktycznych oraz wyposażenia sal lekcyjnych, które można jeszcze uzupełnić, korzystając z dostępnych środków na rok 2023.

Poniżej prezentujemy asortyment, który rekomendujemy, ponieważ wspiera kreatywność uczniów, angażuje ich do działania i odkrywania rozwiązań, wspiera nabywanie kompetencji cyfrowych i społecznych. Każda z polecanych pomocy została obudowana praktycznymi przykładami zastosowania podczas lekcji.

 

1. Zestawy Lego Education SPIKE

Zestawy Lego® Education SPIKE to kompletne rozwiązania do rozpoczęcia nauki programowania i robotyki oraz prowadzenia interdyscyplinarnych zajęć w metodyce STEAM. Dzięki gotowym scenariuszom opartym o podstawę programową, mogą też stanowić efektywne narzędzie do wspierania nauczania przedmiotowego w szkole podstawowej.

Zestawy Lego® Education SPIKE dostępne są w dwóch wariantach Essential oraz Prime, , przeznaczonych odpowiednio dla klas 1-3 oraz 4-8 szkoły podstawowej. W pudełkach, oprócz bogatego wyboru klocków Lego® w tym tych znanych z zestawów Lego® Technics znajdziemy programowalne huby oraz komplet silników i czujników, które możemy wykorzystać do budowania  robotów, pojazdów czy maszyn, programując swobodnie ich działanie. Kodowanie odbywa się przez aplikację Lego® SPIKE, dostępną na tablety z Androidem i iOS oraz na komputery z systemami Windows, Mac OS oraz Chrome OS.

Dla każdego zestawu Lego® Education przygotowało kilkadziesiąt kompletnych scenariuszy, podzielonych na tematyczne moduły.

Przykładowa lekcja z zestawami Lego® Education SPIKE

Na podstawie lekcji „Taksówka! Taksówka!” dla zestawu Lego® Education SPIKE Essential zobacz, jak możesz poprowadzić angażujące interdyscyplinarne zajęcia.

Scenariusz znajdziesz w module „Szczęśliwy podróżnik”. Naszym zadaniem jest pokierowanie naszego bohatera – Leo do muzeum sztuki. Rozpoczynając lekcję, poprowadźmy dyskusje z uczniami, na temat tego, jak możemy poruszać się po mieście i w jaki sposób powinniśmy zaplanować trasę.

Uczniowie, pracując w parach, konstruują taksówkę zgodnie z instrukcją budowania zawartą w scenariuszu. Ich zadaniem jest stworzenie takiego programu, który pozwoli na pokonanie określonej trasy, która może podlegać później kolejnym modyfikacjom.

Aby rozwinąć scenariusz, zaproponuj uczniom zbudowanie makiety, po której będzie poruszała się taksówka. Zaplanujcie siatkę ulic i oraz rozmieszczenie najważniejszych budynków. Wykorzystaj stworzoną makietę, aby następnie każdej grupie przydzielić inną trasę. W ten sposób na makiecie jednocześnie będzie mogło się poruszać wiele pojazdów naraz. Wykorzystaj to, aby porozmawiać z uczniami o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

Możesz też poprosić uczniów, aby opisali kolejne etapy podróży Leo, kontynuując historię, którą poznali na początku pracy ze scenariuszem.

2. Robot Photon

Photon Robot stanowi wieloaspektową pomoc dydaktyczną, doskonałą do wykorzystania na każdym poziomie nauczania. To urządzenie charakteryzujące się niezwykłą prostotą obsługi, niewymagającą od nauczyciela specjalistycznej wiedzy technicznej czy umiejętności programowania. Zestaw ten jest wyposażony w różnorodne czujniki oraz funkcje, które można wykorzystać podczas programowania ruchów robota. Komunikacja z robotem odbywa się za pomocą intuicyjnych aplikacji dostępnych na tablety oraz komputery z systemem Windows.

Photon Robot jest dostępny zarówno jako samodzielne urządzenie, jak i jako element tematycznych modułów, które zostały wzbogacone o dedykowane im scenariusze oraz akcesoria. Te różnorodne moduły obejmują obszary takie jak specjalne potrzeby edukacyjne, fizyka, edukacja przedszkolna, sztuczna inteligencja, robotyka i kodowanie, a także ekologia.

Oprócz scenariuszy dołączonych do modułów możesz wykorzystać zasoby dostępne na stronie Photon Portal. Znajdziesz tam pogrupowane tematycznie lekcje stworzone zarówno przez zespół Photona, jak i innych nauczycieli. Znajdziesz tam też bazę gotowych modeli do wydruku na drukarce 3D, takich jak uchwyt na mazaki, spychacz czy inne dodatkowe akcesoria.

 

Przykładowa lekcja z robotem Photon

Photon, dysponując dokładnym pomiarem pokonanej odległości, jak i czujnikiem zbliżeniowym, może być świetnym narzędziem wprowadzającym uczniów w świat geometrii i pomiarów.

Przygotuj przestrzeń na podłodze, po której będzie się poruszał Photon oraz zestaw miarek lub linijek. Jeżeli dysponujesz dołączonym do niektórych modułów lub wydrukowanym na drukarce 3D uchwytem na mazak, możesz przygotować też duży arkusz papieru.

Rozpocznij lekcję, rozmawiając z uczniami o pomiarach – kiedy ich dokonujemy, dlaczego i za pomocą jakich narzędzi? Pozwól uczniom na wykonanie pomiarów, np. wyposażenia sali czy samych siebie. Zwróć ich uwagę na jednostki, w których dokonujemy pomiarów.

Zaproś uczniów do pracy z robotem, za pośrednictwem tabletów z aplikacją Photon Edu. W trakcie zajęć będziemy wykorzystywać interfejs Photon Blocks. Zapytaj uczniów, czy wiedzą, w jaki sposób Photon może nam pomóc w mierzeniu odległości.

Najlepszy tego sposobem będzie wykorzystanie czujnika odległości, który uczniowie mogą zaprogramować tak, aby uruchamiał reakcję robota w momencie, gdy w odpowiedniej odległości od niego ustawimy przeszkodę. Poproś uczniów o zaprogramowanie robota tak, aby wykrywał on przeszkody w odległości odpowiednio 15 cm, 30 cm, oraz 60 cm. Jeżeli dysponujesz kilkoma robotami, grupy uczniów mogą równolegle programować poszczególne odległości. Następnie za pomocą miarki uczniowie oznaczają zadaną odległość od robota i zaznaczają ją, np. paskiem papieru lub linią narysowaną markerem.

Czas na weryfikację poprawności programów oraz dokonanego pomiaru. Uczniowie przesuwają duży przedmiot w stronę robota. Jeżeli zarówno pomiar, jak i program są prawidłowe, robot powinien zareagować w momencie, gdy przesuwany przedmiot znajdzie się na oznaczonej linii.

3. Monitor InsGraf Digital Pro Future

Monitor InsGraf Digital Pro Future stanowi doskonałe wyposażenie do nowoczesnej sali lekcyjnej, zastępując tradycyjną tablicę. Dostępny w wersji 65” lub 86” cali, interaktywny monitor oferuje matrycę o rozdzielczości 4K z zaawansowanym systemem multi-touch. Wyposażony w system operacyjny Android 11 i preinstalowane aplikacje, umożliwia rozpoczęcie pracy od razu po zamontowaniu.

Najbardziej znaczącą funkcją monitora jest dedykowana aplikacja tablicy, która nie tylko emuluje tradycyjną tablicę, lecz przede wszystkim umożliwia tworzenie interaktywnych prezentacji, dodawanie grafiki i filmów, korzystanie z gotowych figur geometrycznych, linijek oraz podział ekranu na trzy niezależne obszary robocze. Wysokiej jakości przednia kamera pozwala na prowadzenie zajęć zdalnych, a dolna kamera spełnia funkcję wizualizera, umożliwiając udostępnianie tradycyjnych materiałów, takich jak karty pracy czy mapy.

Dodatkowo, zainstalowana aplikacja EShare ułatwia dwustronne udostępnianie obrazu między monitorem a innym urządzeniem, takim jak komputer czy tablety uczniów. Monitor wyposażony jest również w slot OPS, umożliwiający montaż dodatkowego wbudowanego komputera z systemem Windows. To kompleksowe rozwiązanie, które z pewnością spełni wszelkie oczekiwania w zakresie nowoczesnej technologii edukacyjnej.

 

Przykładowa lekcja z wykorzystaniem Monitora InsGraf Digital Pro Future

 

Obecność w aplikacji tablica zarówno gotowych kształtów geometrycznych, jak i linijek, ekierek i kątomierzy pozwala wykorzystać monitor InsGraf Digital do przeprowadzenia lekcji z mierzeniem, porównywaniem i klasyfikowaniem figur.

Poproś wybranych uczniów o narysowanie na monitorze kolejnych figur geometrycznych:

  • Czworokąty: kwadrat, prostokąt, romb, równoległobok, trapez;
  • Trójkąt: równoboczny, prostokątny, równoramienny;
  • Okrąg;
  • Koło;

Mogą skorzystać z bazy gotowych kształtów lub wbudowanych narzędzi linijek, ekierek i kątomierzy. Wszystkie figury powinny zostać umieszczone na jednej stronie tablicy.

Zaprezentuj kolejno figury i poproś klasę o podanie ich własności, sposobu obliczenia ich pola oraz obwodu. Omów pojęcia kąta, przekątnej, przyprostokątnej, przeciwprostokątnej, średnicy i promienia.

Dla kolejno trójkątów i czworokątów dodaj w prezentacji na tablicy po 3 przykłady figur, wykorzystując do tego funkcję podziału ekranu na 3 sekcje. Do każdego przykładu zaproś uczniów i poproś o obliczenie obwodu figur. Zweryfikuj poprawność rozwiązania i to jakich metod używają uczniowie.

W analogiczny sposób możesz poprosić o obliczenie pola powierzchni zadanych figur.

Aby uatrakcyjnić zajęcia, możesz dodać do prezentacji zdjęcia czy rysunki, które pozwolą na odniesienie nabytej wiedzy do codziennego życia. Możesz np. odszukać budynek szkolny na dostępnych w Internecie mapach satelitarnych, przenieść fragment mapy w formie zrzutu ekranu do prezentacji w aplikacji tablica i poprosić uczniów, aby określili, z jakich figur składa się rzut budynku oraz dokonali przybliżonych obliczeń powierzchni, jaką zajmuje.

 

4. Bezpłatne konsultacje

To tylko część naszych propozycji pomocy dydaktycznych i wyposażenia szkół. Zachęcamy do zapoznania się z całością naszej oferty. Znajdą tam Państwo między innymi roboty edukacyjne, w tym nowość od firmy TTS – Loti-Bota, a także wyposażenie multimedialne, takie jak Magiczna Ściana Knowla Wall czy Knowla Box umożliwiający wyświetlanie obrazu i interakcję zarówno w pionie, jak i w poziomie oraz łatwy transport.

Wszystkich, którzy potrzebują pomocy w doborze nowoczesnych pomocy dydaktycznych, wyposażenia sal lekcyjnych lub szkoleń, zapraszamy na darmowe konsultacje   oraz na stronę Akademii Bambino, która została stworzona z myślą o merytorycznym wsparciu dla nauczycieli. Zamieszczamy tam scenariusze lekcji, karty pracy, szkolenia online , materiały edukacyjne, które możecie Państwo wykorzystać na zajęciach.

 

Zachęcamy do kontaktu ze specjalistą ds. szkoleń firmy Moje Bambino pod numerem telefonu 532 774 059. https://mojebambino.pl/pliki/darmowa-konsultacja.pdf 

Czas trwania konsultacji do 30 minut.  

 

Autor:

Piotr Borowik – Specjalista ds. szkoleń