Skip to main content

Walentynki w placówkach edukacyjnych.

 

SPIS TREŚCI:

 

Jak wszyscy wiemy walentynki to czas wyznawania miłości, sympatii, pokazania drugiemu człowiekowi, jak bardzo go doceniamy i szanujemy. Jednak Dzień Świętego Walentego nie musi być zarezerwowany jedynie dla dorosłych czy zakochanych. Dzieci i młodzież równie chętnie angażują się w obchodzenie Walentynek, czy to w przedszkolu, szkole, czy w domu. Jest to świetna okazja do wykonania z uczniami prac plastycznych i dekoracji. Dla grona nauczycieli, wychowawców i rodziców przygotowaliśmy inspiracje Walentynkowe do pobrania, a następnie samodzielnego wykonania wraz z dziećmi.

 

POBIERZ

 

 

Znaczenie Walentynek w świecie dziecka.

Dzień Świętego Walentego można obchodzić w każdym wieku, jednak niekoniecznie musi być on celebrowany z drugą połówką. W świecie dziecka ukochanymi osobami są rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i inni członkowie rodziny. To na nich skupia się dziecięca miłość i oddanie, dlatego też kartki oraz różnego rodzaju upominki walentynkowe dedykują właśnie im. Oczywiście wykonane prace można podarować również koleżankom, kolegom, czy pierwszym sympatiom, wszystko zależne jest od wieku  i etapu rozwojowego dziecka. Jest to jednocześnie okazja do omówienia z uczniami zagadnień związanych z uczuciami i emocjonalnością obecną w życiu każdego człowieka. W placówkach edukacyjnych Walentynki skupiają się przede wszystkim na wykonaniu tematycznych prac plastycznych, czy ozdób sali. Jednak Dzień Świętego Walentego w przedszkolach i szkołach nawołuje także do zorganizowania konkursów, zabaw i gier ruchowych. Jest to również okazja do urządzenia walentynkowego balu, czy przedstawienia…

Jak zorganizować Walentynki w placówce edukacyjnej?

Czas walentynek obfituje w aktywności artystyczne, będące bardzo ważnym elementem w etapach rozwojowych dziecka. To dzięki plastyce mali ludzie poszerzają swoje zdolności manualne, uwrażliwiają się na otaczające piękno świata, czy drugiego człowieka, wyrabiają w sobie poczucie estetyki, uczą się myśleć wizualnie, przestrzennie oraz uczyć się myślenia przyczynowo – skutkowego.

Dzień Świętego Walentego można wypełnić przeróżnymi aktywnościami artystycznymi, zaliczamy do nich między innymi: aktywności plastyczne, muzyczne, jak również aktywności teatralne, różnego rodzaju konkursy i zabawy. W przygotowanym przez nas pliku „Inspiracje Walentynkowe”
znajdują się ciekawe pomysły na prace plastyczne wraz z opisanym sposobem ich wykonania oraz wymienionymi materiałami, które będą do tego potrzebne. W naszych inspiracjach wyróżniliśmy prace dla dzieci młodszych i starszych, tak aby zdobywanie kompetencji manualnych było równoważne z posiadanymi przez daną grupę wiekową umiejętnościami i zdolnością do wykonywania poszczególnych czynności, ze względu na materiał, czy poziom zaawansowania. Przykładem pracy dla dzieci młodszych jest np. świecznik w kształcie serca. W tym przypadku za zadanie jest ozdobienie/uatrakcyjnienie wyglądu gotowego już kształtu drewnianego świecznika. Pracę można wykonać przy pomocy farb, czy mazaków, jak również powyklejać świecznik cekinami, koralikami lub posypać go brokatem na wcześniej posmarowanej klejem powierzchni. Dla starszych dzieci zaproponowaliśmy instrukcję wykonania walentynkowych pudełeczek, w których można umieścić drobne upominki dla bliskich, czy pierwszych sympatii. W tej pracy dzieci wykonują gipsowe odlewy z gotowych foremek w kształcie serduszek. Następnie malują je i przyklejają na wieczko gotowych, kartonowych pudełeczek. Na zakończenie, całość można dodatkowo ozdobić falowaną tasiemką. Proponowane przez nas kartki walentynkowe mogą zostać wykonane przez wszystkie grupy wiekowe, a następnie podarowane wyjątkowym osobom. We własnoręcznie wykonanych kartkach warto dodać wierszyk, czy kilka słów od serca.

Stawiając na rozwój muzyczny cała klasa może zaśpiewać piosenki, których wspólnie się nauczą i zaśpiewają, czy to na forum klasy, w domu, czy też na przedstawieniu szkolnym. Warto wpleść również jakiś prosty, bądź bardziej skomplikowany układ taneczny. Dobrą inicjatywą walentynkowych aktywności edukacyjnych jest także wystawienie przedstawienia walentynkowego. Młodsze dzieci mogą przygotować spektakl dla rodziców, by to im zadedykować swoją walentynkową radość, rozdać im samodzielne wykonane kartki z serduszkami. Jako nagrodę za wkład pracy włożonej przez maluchy niech zostaną im rozdane np. pluszowe misie od najbliższych. Przedstawienie może odbyć się w formie ról odgrywanych przez małych aktorów, czy nawet za pośrednictwem kukiełek i pacynek, co jest szczególnie polecane szczególnie dla dzieci wycofanych i nieśmiałych. W walentynki warto także postawić na aktywność ruchową i dobrą zabawę. 😊

Oprócz różnego rodzaju konkursów, quizów i zorganizowania powszechnie lubianej poczty walentynkowej, można również wprowadzić walentynkowe zabawy. Przygotowaliśmy dwie propozycje:

Zabawa „Serce do serca”

Aktywność polega na przygotowaniu serc o różnych kształtach, wymiarach, ozdobach i fakturach, tak aby umożliwiały połączenie ich w pary poprzez wybraną cechę, taką jak np. kolor. Zabawa odbywa się przy muzyce, każde dziecko otrzymuje jedno serduszko i tańczy z nim w rytm muzyki,  w momencie  w którym muzyka cichnie uczestnicy mają za zadanie połączyć pary poprzez odnalezienie w swoim gronie osoby, która posiada identyczne serce, wyróżniające się np. taką samą wielkością, kształtem, kolorem, czy fakturą w postaci użytego materiału. Dzieci równie dobrze mogą przed sobą uciekać i się łapać.

Drugą z proponowanych przez nas zabaw jest aktywność o nazwie:

„Napisz mi coś miłego”

Polega na wykonaniu dużych serc o gładkiej powierzchni i przyczepieniu ich do pleców dzieci. Zadaniem uczestników jest napisanie każdemu na posiadanym sercu kilku miłych słów, lub w przypadku młodszych dzieci narysowaniu małego obrazka. Zabawa odbywa się przy dźwiękach muzyki, w momencie gdy wszystkie serca będą uzupełnione, uczestnicy wspólnie mogą obejrzeć swoje kartki walentynkowe. W ten sposób każdy mały człowiek otrzyma swoją walentynkę i nikt nie zostanie pominięty.

Wymienione propozycje są ciekawym sposobem na wzajemną integrację, zdobywanie umiejętności społecznych, oraz naukę nazywania i wyrażania emocji, czy myśli. Jeśli w placówce organizowany jest bal walentynkowy w jego przebieg warto wpleść opisane zabawy, zagwarantują świetną rozrywkę i dużo śmiechu.

 

Walentynki w domu.

Dzień Świętego Walentego może być celebrowany również w domach, w rodzinnej atmosferze.

Młodsze dzieci często otrzymują od rodziców walentynkowe upominki, a rodzice laurki wykonane przez swoje pociechy. Warto spędzić ten czas w rodzinnym gronie, wspólnie wykonując różnego rodzaju aktywności. Przyrządzić posiłek, upiec ciasto, czy walentynkowe ciasteczka w kształcie serc. Wieczorem można wspólnie zasiąść, wybrać i obejrzeć walentynkowy repertuar filmów lub bajek. Jest to również dobra okazja na rozmowę o uczuciach i naukę nazywania oraz wyrażania emocji. Pamiętajmy, że dla najmłodszych to rodzina jest spektrum ich miłości i uczuć.

 

W ofercie produktowej Moje Bambino znajdują się wszelkie materiały do wybranych aktywności artystycznych oraz wykonania walentynkowych ozdób. Są to między innymi: ozdobne dziurkacze, piankowe serca z brokatem, gips do odlewów, praca do papieru ze wzorem serduszek, ozdobne papiery np. papier z romantycznymi motywami, foremki do serduszek, tasiemki ozdobne i wiele innych. Zapraszamy do odwiedzenia strony https://mojebambino.pl/ i zapoznania się z asortymentem okolicznościowym.