Każdego roku jest jeden dzień, który kojarzy się z ogromem miłości i pozytywnych uczuć.
Dzień Świętego Walentego, czyli popularne Walentynki, obchodzone są niemalże na całym świecie, gdzie w różny sposób celebruje się dzień miłości i zakochanych. Warto wybrać kilka ciekawych ćwiczeń edukacyjnych dla przedszkolaków i wykorzystać je podczas obchodów Walentynek w przedszkolu.
Spis treści:
Walentynki w przedszkolu – inspiracje
Walentynki w przedszkolu – praca plastyczna
Walentynki w przedszkolu – gra edukacyjna
Walentynki w przedszkolu
W ciągu roku w życiu każdego przedszkolaka jest wiele dni, które są obchodzone w wyjątkowy sposób. Każdy z tych dni jest celebrowany w inny, wyjątkowy sposób. Dzieci biorą udział w przystrojeniu sali w przedszkolu, wykonują różnego rodzaju tematyczne prace plastyczne, które nie tylko obrazują charakter danego święta, ale także wspierają rozwijanie umiejętności motorycznych, kształtują wyobraźnię czy wpływają pozytywnie na rozwój funkcji myślowych.
Jeden z takich dni przypada na 14 lutego, kiedy to ludzie obdarowują tych, których kochają drobnymi podarunkami, a sklepy i pomieszczenia są przyozdobione różowymi wstążkami, aplikacjami w kształcie serca czy kolorowymi kwiatami. Rodzice wręczają sobie i swoim pociechom prezenty, które symbolizować mają miłość i troskę, jaką darzą się wzajemnie. W przedszkolu Dzień Świętego Walentego to okazja do stworzenia podarunków, które oprócz funkcji prezentowej mogą być cennym materiałem ćwiczeniowym dla przedszkolaków, który doskonali ich umiejętności lub rozwija nowe horyzonty.
Walentynki w przedszkolu – inspiracje
Jeśli szukasz pomysłów jak przygotować Walentynki w przedszkolu – dobrze trafiłeś! Wiele placówek chętnie korzysta z inspiracji dekoracyjnych, które każdego roku wzbogacają o nowe elementy. Efektownym i cieszącym się sporym zainteresowaniem pomysłem są różne girlandy. Można je wykonać wspólnie z dziećmi podczas pracy w grupie albo kupić gotowy produkt, jak girlandy serca od Moje Bambino.
Dla odpowiedniego ćwiczenia motoryki ręki warto pozwolić dzieciom stworzyć prace plastyczne na gotowych szablonach w kształcie serca. Te ze styropianu są lekkie, a materiał bezproblemowo utrzyma farbę i inne artykuły plastyczne. Dodatkowo, gotową pracę można powiesić przy pomocy doczepionego sznurka.
Świetnym pomysłem na prezent dla najbliższych, który będzie im przypominał miłe chwile jest przywieszka o różnym zastosowaniu. Zestaw do samodzielnego złożenia pozwala na ćwiczenie logicznego myślenia, koordynacji ręka – oko oraz doskonalenia umiejętności podążania zgodnie ze schematem działania. Idealnym rozwiązaniem na walentynki będzie przywieszka drewniana do ozdobienia, składająca się z kilku elementów w kształcie serca.
Walentynki w przedszkolu – praca plastyczna
Poza gotowymi i prostymi dekoracjami czy prezentami dla najbliższych warto wykonać pracę plastyczną w przedszkolu w Walentynkowym klimacie. Jak wykonać serce z włóczki?
- Wytnij szablon w kształcie serca z piankowej folii.
- Przy pomocy kleju lub zszywacza przyczep koniec włóczki do szablonu.
- Owijaj szablon włóczką do czasu, aż skończy się materiał. Końcówkę przytwierdź klejem lub zszywaczem.
- Zrób pętelkę ze sznurka, zamieść w niej kilka koralików i przyczep go na górze serca jako uchwyt.
- Wykonaj kokardkę ze wstążki i ozdób serce z włóczki.
Walentynki w przedszkolu – gra edukacyjna
Dzieci często tracą zainteresowanie kiedy nie są odpowiednio skupione. Stosowanie gier edukacyjnych jako pomocy dydaktycznych w przedszkolu to rozwiązanie, które angażuje dzieci w rozgrywkę, jest dla nich świetną zabawą, a przy tym pomaga w nauczaniu. W Walentynki proponujemy wykorzystać grę zręcznościową, która trenuje spostrzegawczość i dopasowywanie. Szablony tarcz do gry gotowe do wydrukowania znajdują się poniżej. Przed rozpoczęciem gry należy je wyciąć wzdłuż różowych krawędzi obręczy.
Zasady gry:
- Każdy uczestnik otrzymuje kilka tarcz, których nie pokazuje innym graczom.
- Pierwszy gracz układa jedną tarczę na środku pola.
- Zadaniem graczy jest znalezienie jednego z 5 obrazków widocznych na leżącej tarczy wśród swoich tarcz oraz jak najszybsze położenie swojej karty na widocznej tarczy i jednoczesne powiedzenie nazwy obrazka, który jest tożsamy z widocznym na leżącej tarczy. Przykład: Na środku leży tarcza z obrazkami: serce, list, kupidyn, róża, bukiet. Zawodnik wśród swoich tarcz znajduje obrazek róży. Jak najszybciej kładzie on swoją tarczę na leżącej i krzyczy „róża!”, tak by żaden z graczy go nie wyprzedził.
- Grę wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się swoich tarcz.
Szablony należy wydrukować kilkukrotnie, w zależności od liczebności grupy. Rekomendowane jest, aby każdy uczestnik posiadał 5 tarcz.
Przyznam szczerze, że miło i przyjemnie się czyta Twojego bloga. Masz talent, ambicję i lekkie pióro gratuluję 🙂
Bardzo mi miło! Cieszę się, że stworzone materiały mogą się przydać 🙂