Odchodzący rok przyniósł wiele zmian.
Nieustannie towarzysząca nam od 2019 roku pandemia COVID-19 odcisnęła ogromne piętno na wymiarze polskiej edukacji. Cała nauka przebiegała cyfrowo, a zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania dla edukacji oraz sprzęt, który sprosta wymaganiom sytuacji zwiększyło się kilkukrotnie. Z tego względu zostały wprowadzone liczne dofinansowania dla placówek, uczniów oraz nauczycieli, które miały być wsparciem w nowej rzeczywistości, wymagającej od nich dodatkowego zaangażowania i poprawnego wdrożenia się w inną formę zajęć szkolnych.
Dofinansowania dla edukacji w 2021 roku.
Programy edukacyjne a Moje Bambino.
Nauka zdalna
Szkoły działały w trybie zdalnym lub hybrydowym, co wpłynęło na zmianę sposobu prowadzenia zajęć przez nauczycieli. Uczniowie korzystali ze specjalnych platform do realizowania zajęć lekcyjnych – dzięki nim mogli wysyłać wykonane przez siebie zadania domowe prosto do odpowiedniego nauczyciela, mieli również możliwość podjęcia pracy grupowej i jednoczesnej edycji stworzonych dokumentów czy prezentacji online. Codzienność wymagała obecności na zajęciach zdalnych, podczas których cała klasa mogła dyskutować i wymieniać się opiniami na temat realizowanej lekcji. Komputera stał się niezbędnym narzędziem umożliwiającym edukację.
W roku 2021 edukacja szkolna przebiegała pod hasłem nadrabiania zaległości, które nagromadziły się podczas pierwszych miesięcy nauki zdalnej, kiedy to ani nauczycieli ani uczniowie nie posługiwali się jeszcze tak biegle rozwiązaniami technologicznymi umożliwiającymi prowadzenie lekcji na odległość.
Dofinansowania dla edukacji w 2021 roku
Praca zdalna lub hybrydowa otworzyła nowe możliwości dla edukacji w polskich szkołach. Branża technologiczna doskonaliła dostępne rozwiązania wspierające nauczanie w domach, wsłuchując się w potrzeby rynku i tworząc kolejne usprawnienia. Praca w chmurze, na dysku wirtualnym umożliwiła bezproblemową wymianę materiałów między uczniami i nauczycielami; aplikacje do komunikacji, jak Google Classroom czy Microsoft Teams pozwoliły nauczycielom odpowiednio sprawdzać poziom wiedzy uczniów oraz regularnie obserwować ich rozwój.
Aktywna Tablica 2021
Jednak wykorzystywanie możliwości pracy online w szkołach wymaga określonego sprzętu, który pozwoli na korzystanie z propozycji Internetu. Placówki edukacyjne miały możliwość aplikowania o dotacje na edukację, w tym na komputery, laptopy czy pomoce dydaktyczne. Dzięki projektowi Aktywna Tablica, szkoły mogły ubiegać się o dofinansowanie do urządzeń, pomocy edukacyjnych i do terapii, zmieniających sposób myślenia uczniów i nauczycieli o wykorzystaniu nowoczesnych technologii na lekcji. Do projektu przystąpić mogły wszystkie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, a także placówki, w których uczą się dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Nowelizacja z roku 2021 wprowadziła możliwość zakupu zestawu dla nauczyciela, zawierającego laptop oraz akcesoria wspierające naukę w trybie zdalnym. Aktywna Tablica to projekt, który organizowany jest cyklicznie od 2017 roku, a jego kolejna edycja odbędzie się już w nadchodzącym 2022 roku.
Rezerwa Oświatowa 2021
Kolejny rok z rzędu można było doposażyć pracownie przyrodnicze w placówce w ramach programu Rezerwa Oświatowa. Inicjatywa edukacyjna MEiN zakładała dofinansowanie dla szkół podstawowych na realizację reform edukacji. W 2021 roku szkoły otrzymały środki finansowe na zakup pomocy i narzędzi dydaktycznych do klas biologicznych, chemicznych, fizycznych i geograficznych. Moje Bambino stworzyło katalog pomocy, który zawiera liczne propozycje przedmiotów wspierających edukację oraz urządzeń, które mogą zmienić sposób nauczania w polskich szkołach podstawowych.
Rezerwa Oświatowa każdego roku ma inną wysokość kwoty dofinansowania, którą ustala Minister Edukacji Narodowej. W minionym roku rezerwa subwencji oświatowej wyniosła 0,4% i pozwoliła placówkom podstawowym na wybór nowych rozwiązań do pracowni przyrodniczych. Według założeń na rok 2022 kwota subwencji ogólnej ma wzrosnąć o 2,6% w stosunku do roku 2021.
Laboratoria Przyszłości
Koniec roku 2021 przyniósł prawdziwą rewolucję dla nauczania przedmiotów technicznych w szkołach podstawowych. Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło program rządowy, którego głównym celem jest wspieranie rozwoju pasji i predyspozycji uczniów oraz umożliwienie im edukacji w kierunku wykonywania zawodów przyszłości. Dominującym trendem w edukacji stała się koncepcja STEAM, według której w placówkach oświatowych należy kształcić uczniów projektowo, skupiając się na pięciu filarach wspierających: nauka, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka. Już od września 2022 roku, wszystkie szkoły podstawowe maja obowiązek zapewnić uczniom pomoce dydaktyczne wyposażenia podstawowego, przedstawionego przez Ministerstwo, m.in. drukarkę 3D z filamentami, sprzęt do rejestrowania wystąpień uczniowskich czy mikrokontrolery wraz ze stacjami lutowniczymi.
W programie Laboratoria Przyszłości dofinansowania sięgają nawet 250 tysięcy a wysokość grantu wyliczana jest na podstawie ilości uczniów uczęszczających do placówki. Po wypełnieniu wniosku szkoły mogą przeznaczyć swoje dotacje na doposażenie pracowni, która pozwoli na rozwój uczniów pod kątem umiejętności manualno-technicznych. Nowoczesna szkoła działająca w nurcie koncepcji STEAM wybiera praktyczne nauczanie w oparci o innowacje technologiczne, jak roboty edukacyjne czy monitory interaktywne, a także pomaga uczniom doskonalić swoje umiejętności z zakresu robótek ręcznych czy przyrządzania prostych dań w pracowni kuchennej. Program Laboratoria Przyszłości to z pewnością największa inicjatywna edukacyjna w 2021 roku, na którą Ministerstwo przeznaczyło ponad 1 mld złotych!
Trendy edukacyjne
Podsumowując rok 2021 pod kątem trendów, widzimy wzrost wykorzystania rozwiązań cyfryzacji w placówkach edukacyjnych, a co za tym idzie znaczny rozwój branży EdTech reagującej na potrzeby nauczycieli i uczniów. W wyniku tego powstały nowe rozwiązania, a już istniejące przeszły proces aktualizacji. Dzięki dofinansowaniu z Projektów Rządowych wiele placówek zamieniło tablice interaktywne czy rzutniki na monitory interaktywne, robotyka i programowanie na dobre zagościły w szkołach, podobnie jak multimedialne pracownie językowe.
Indywidualne podejście do ucznia znalazło swoje odzwierciedlenie w projektach MEiN – uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi zyskali możliwość wykorzystywania w procesie nauczania nowych pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu Aktywna Tablica.
Nie tylko edukacja młodzieży przeniosła się do sieci, ale proces doskonalenia nauczycieli również. Nauczyciele mogli znaleźć szeroką gamę szkoleń i warsztatów online ułatwiających wprowadzenie nowych technologii na jednostkę lekcyjną.
Dzięki doposażeniu pracowni przyrodniczych, nauka chemii, biologii czy geografii przeniosła się z książek na doświadczenia, obserwacje i metody badawcze stanowiąc pierwszy krok do wprowadzenia metodologii STEAM w polskim systemie szkolnictwa, który na dobre zagości w nim za sprawą programu Laboratoria Przyszłości.
Programy edukacyjne a Moje Bambino
Firma Moje Bambino aktywnie uczestniczy w działaniach związanych z branżą edukacyjną i wspiera szkoły w wyborze najlepszych pomocy edukacyjnych, zarówno w trybie zdalnym, jak i stacjonarnym. Każdy z tegorocznych programów doczekał się katalogu produktów, które proponuje Moje Bambino, zawartych w odpowiednio przemyślanych pakietach. Przedstawiciele udzielili tysięcy konsultacji i pomogli placówkom na terenie całej Polski wybrać pomoce dydaktyczne i narzędzia do nauki, które najlepiej sprostają ich wymaganiom. Nadszedł rok 2022, który z pewnością przyniesie kolejne edycje programów edukacyjnych dla szkół podstawowych, dlatego zachęcamy do śledzenia informacji i zaufanie firmie Moje Bambino.