Skip to main content

Szukasz pomysłu na ćwiczenia dla dzieci, które rozwiną ich umiejętności matematyczne?

Świetnym sposobem jest wypełnianie atrakcyjnych kart pracy, które cieszą się popularnością w przedszkolach i wśród rodziców, którzy chcą w kreatywny sposób spędzać czas ze swoimi pociechami.

Karty pracy dla przedszkolaków mogą być wsparciem w nauce kodowania, które zgodnie z założeniami podstawy programowej dla wychowania przedszkolnego wpisane jest w program nauczania dzieci.

Karty pracy są alternatywą dla robotów edukacyjnych czy programów na komputer, które często wymagają dodatkowego sprzętu do obsługi ich oprogramowania. Karty pracy każdy nauczyciel i rodzic może stworzyć samodzielnie i zmodyfikować je w zależności od swoich preferencji i potrzeb w danym momencie.

Kodowanki wspierają naukę kodowania w przedszkolu. Są doskonałym sposobem na stawianie pierwszych kroków w świecie programowania. Uczą najmłodszych logicznego i kreatywnego myślenia, planowania działań oraz postrzegania przestrzennego. Gwarantują trening skupienia myśli, a dodatkowo pomagają wyciszyć się każdemu dziecku. Karty pracy z kodowaniem są proste w przygotowaniu i mogą mieć wiele odsłon. Wszystko zależy od wyobraźni twórcy danej kodowanki. Dzieci mogą dekodować według współrzędnych, znaków graficznych, a starszaki mogą spróbować najpierw rozwiązać  rebusy, których wynik będzie wskazówką do poprawnego wykonania zadania.

Karta pracy „Kodowanka” zamieszczona poniżej przedstawia dwie propozycje:

  • klasyczne kodowanie wg współrzędnych,
  • próbę samodzielnego zapisania kodu, według którego został sporządzony obrazek powyżej.

Karta pracy przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Materiał do pobrania poniżej.

 

Życzymy udanej i rozwijającej zabawy, która pomoże kształtować kompetencje niezbędne do późniejszego podjęcia pracy w zawodzie przyszłości!

 

2 komentarze

  • Cezary VD pisze:

    Bardzo fajny wpis, widziałem ostatnio podobne artykuły i ten się wyróżnia na tle innych oraz jest wart uwagi. Konkretnie objaśniony temat. Bardzo przyjemnie się go czyta. Czekam na takich więcej 🙂

  • Aleksandra Pełka pisze:

    Bardzo nam miło 🙂 Cieszymy się, że materiał okazał się przydatny. Pozdrawiamy!