Skip to main content

Nowoczesne technologie na dobre zagościły w edukacji szkolnej.

Coraz częściej pracownie przedmiotowe są wyposażone w najnowszy sprzęt, którego zadaniem jest rozbudzenie pasji w uczniach i sprawienie, że nauka staje się dla nich ciekawym zajęciem. Oprócz monitorów interaktywnych i tabletów, nauczyciele coraz chętniej korzystają z drukarek 3D. Co to za urządzenie i jak wykorzystać je w edukacji?

Nowoczesna drukarka 3D to nie tylko urządzenie, które pozwoli przenieść projekt czy treść z komputera na papier. Technologia ta umożliwia nam drukowanie przestrzennych modeli, które posłużyć mogą do edukacji, rozwijania pasji czy codziennego użytku. Ta perspektywa zmienia sposób patrzenia na przyrządy, materiały i pomoce do nauki, gdyż oprócz gotowych produktów nauczyciel lub uczeń może stworzyć swój własny, personalizowany i odpowiednio dostosowany projekt, a następnie wydrukować go i swobodnie używać.

Co więcej, każdy uczeń jest inny, ma inne preferencje i nie każdy produkt będzie dla niego najbardziej optymalną i komfortową opcją. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi często wymagają odpowiednio dopasowanego sprzętu i narzędzi dydaktycznych, które zwiększą komfort ich pracy. Dzięki drukarce 3D można wydrukować choćby uchwyt do długopisu, który sprawi, że będzie on wygodnie leżał w dłoni, nawet gdy wykazuje ona ograniczone zdolności manualne. Ponadto, praca przy użyciu drukarki 3D uczy uczniów ze SPE cierpliwości i precyzyjnego działania na modelu, usprawnia motorykę małą oraz przystosowuje ich do życia w rozwijającym się technologicznie świecie, opartym na innowacyjnych rozwiązaniach.

Jak przebiega proces drukowania?

Każdy, kto chce stworzyć materiał w formie przestrzennego modelu, musi przygotować w odpowiednim programie na komputerze projekt 3D lub pobrać gotowy projekt z bazy, biblioteki  materiałów do druku. Następnie polecenie wydrukowania szkicu jest przesyłane do drukarki, tak jak działa to w klasycznych produktach 2D. Sama maszyna posiada tzn. filamenty, czyli materiały, z którego powstają przestrzenne formy. Budulec jest nagrzewany do wysokiej temperatury, która wpływa na jego wysoką plastyczność, co umożliwia tworzenie dowolnej formy.

Drukarka 3D w edukacji

Bez względu na dziedzinę, w jakiej chcemy wykorzystywać drukarkę 3D, daje ona bez wątpienia szereg nowych możliwości, które w znacznym stopniu są w stanie usprawnić wiele procesów. Tworzenie projektów „na miarę” i nadawanie im dokładnie takich wymiarów i kształtów, jak sobie założyliśmy, umożliwia nauczycielom opracowanie autorskich pomocy dydaktycznych, które będą realizować ich własny program nauczania. Drukarka 3D może być wykorzystana w ramach nauczania niemalże każdego przedmiotu szkolnego. Swoje zastosowanie znajdzie ona przede wszystkim na przyrodzie, fizyce, biologii, chemii, technice, matematyce oraz edukacji wczesnoszkolnej. Umożliwia ona wykonanie odpowiednich brył czy modeli, które wspierać będą realizację tematu z postawy programowej. Poza materiałami tradycyjnymi, warto czasem dodać element, który urozmaici zajęcia i ułatwi dzieciom przyswajanie wiedzy. Oprócz tego, w przypadku gdy dołączony element pomocy się zniszczy lub zaginie, nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć jego zamiennik!

Drukarka 3D w edukacji to także idealne narzędzie do nauki procesów. Uczniowie zaznajamiają się z technologią, uczą się obsługi maszyny, ale także rozwijają swoją kreatywność i myślenie przestrzenne poprzez naukę tworzenia projektów 3D. Jest to umiejętność, która w XXI wieku ma duże znaczenie na rynku pracy i niewątpliwie stanowi atut dla przyszłego pracownika. Wraz z zakupem drukarki 3D w Moje Bambino, Klienci otrzymują system wsparcia merytorycznego oraz dostęp do specjalnych platform, które umożliwiają wykorzystanie w pełni możliwości wybranego sprzętu. Oprócz bazy, gdzie znajdują się gotowe projekty 3D do druku, uczniowie mają możliwość tworzenia swoich modeli i przekazywania ich do realizacji po wspólnej edycji i omówieniu planu z nauczycielem. Materiały dodatkowe zawierają inspiracje do prowadzenia zajęć, które stanowią wsparcie dla nauczycieli w szkole podstawowej.

Jeszcze kilkanaście lat temu edukacja szkolna miała zupełnie inny wymiar. Przez ograniczone możliwości dostępu do sprzętu multimedialnego w szkole, same lekcje prowadzone były w tradycyjny sposób. Dziś mamy możliwość prowadzenia lekcji zdalnie, a  popularnym hasłem jest TIK w edukacji i dążenie do jak największego rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Laptopy, monitory interaktywne, roboty edukacyjne czy drukarki 3D z pewnością stanowią nieocenioną pomoc w zdobywaniu wiedzy.

W ramach programu rządowego Laboratoria Przyszłości, każda szkoła ma obowiązek wyposażyć swoją placówkę w nowoczesny sprzęt technologiczny, który wspiera rozwój uczniów w tym zakresie. Sprawdź drukarki 3D, które są dostępne w asortymencie Moje Bambino: https://www.laboratoriaprzyszlosci.edu.pl/drukarki-3d/