Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Zabawy logopedyczne w warunkach domowych

Wady wymowy u dziecka mogą powodować szereg problemów komunikacyjnych.

Może to skutkować trudnościami w nawiązywaniu relacji, porozumiewaniu się z innymi a w konsekwencji także w codziennym funkcjonowaniu.

W przypadku, w którym rodzic lub nauczyciel dostrzega problemy w komunikacji dziecka, warto podjąć odpowiednie kroki, a często także wskazana jest wizyta u logopedy. Terapia logopedyczna pozwala niwelować lub ograniczać nieprawidłowości językowe. Bardzo często same ćwiczenia z logopedą są niewystarczające i należy kontynuować terapię w domu, aby pobudzić u dziecka prawidłowy rozwój mowy. Ćwiczenia wykonywane w domu utrwalają umiejętności nabyte przez dziecko podczas pracy w domu.

Warto zadbać o rozwój mowy i wymowy dzieci już od najmłodszych lat. Bawiąc się z dzieckiem można wplatać różne formy zabawy, które będą przy okazji kształtować prawidłową wymowę. Należy pamiętać jednak, żeby nigdy nie dobierać ćwiczeń samodzielnie i zawsze konsultować ćwiczenia z logopedą lub neurologopedą.  Samodzielne dobieranie ćwiczeń może powodować odwrotny efekt do zamierzonego, możemy np. wzmacniać nie tę grupę mięśni, którą powinniśmy,

Proponowane zabawy i ćwiczenia to oczywiście jeden z pomysłów na spędzenie czasu z własnym dzieckiem. Ich celem jest stymulowanie rozwoju mowy poprzez ćwiczenia pamięci słuchowej, rytmu, ćwiczenia oddechowe oraz usprawniające aparat artykulacyjny.

 

Cele:

  • Usprawnianie aparatu oddechowego
  • Rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej

 

PRZYKŁADY ĆWICZEŃ LOGOPEDYCZNYCH, KTÓRE RODZIC WRAZ Z DZIECKIEM MOŻE WYKONYWAĆ W CODZIENNYCH SYTUACJACH:

 

  • Ptasi śpiew:

Po wysłuchaniu wiersza J. Tuwima pt. „Ptasie radio” bawimy się w naśladowanie ptasiego śpiewu.

Np.

Tru lu lu l ulu

Pio pio lo lo lo lo lo

Ćwir ćwir

Kukuryku

Kuku! Kuku!

Pi pi pi

Śpiewamy wraz z dziećmi bardzo cichutko i głośno.

  • Dmuchawce:

Każde dziecko otrzymuje kolorowe piórko, podrzuca je i dmucha na nie tak, żeby jak najdłużej utrzymać je w powietrzu. Najważniejsze jest to, aby dziecko nabierało powietrze nosem, a wypuszczało ustami.

  • Teleportacja:

Przenoszenie przy użyciu słomki małych elementów, np.

  • Kotki dwa:

Wytłumacz dziecku, żer jego zadaniem jest wcielić się w rolę kotka kotek pije mleko (szybkie ruchy języka w przód i w tył, kotek oblizuje się (czubek języka okrąża szeroko otwarte wargi).

  • Balonikowe zabawy:

Zabawę zaczynamy od nadmuchania balonika. Jeśli dziecko nie zdobyło jeszcze tej umiejętności ważne żeby próbowało i dmuchało w stronę otworu balona.

Następnie zaproponuj dziecku zabawę „Kto dalej przesunie balonik?”. Zadanie polega na tym, aby próbować jak najdalej dmuchnąć balon.

  • Zamiana rolami:

Wytłumacz dziecku, że jego zadaniem jest „zamiana” w podane przez Ciebie zwierzątko i naśladowanie jego głosu, np. kota, psa, krowy, kury, koguta, kaczki, gęsi itp., a następnie naśladowanie odgłosów pojazdów: samochodu, pociągu, motoru, traktora itp.

  • Wyścig piłek:

Zabawa polegająca na wyścigu piłeczek, w której zadanie polega na dmuchaniu na piłeczkę pingpongową. Która piłeczka dotrze pierwsza do mety, ta osoba wygrywa.

  • Piórko:

Kładziemy piórko na stole i tłumaczymy dziecku, że jego zadaniem jest dmuchanie na piórko, w taki sposób, aby przemieszczało się po stole, ale aby nie spadło.

 

 

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Moje Bambino, w którym znajdziecie Państwo szereg pomocy logopedycznych do wykorzystania wraz ze swoimi dziećmi.