Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Zaburzenia Integracji Sensorycznej

Odkrywanie świata przez dziecko jest naturalnym procesem rozwojowym. Ciekawy świata maluch już od pierwszych chwil życia bada każdy element na swojej drodze. Ten złożony proces poznawania otoczenia za pośrednictwem wszystkich zmysłów określa się mianem sensoryki.

W sytuacji, w której dziecko nie potrafi odbierać informacji pochodzących ze zmysłów, mamy do czynienia z zaburzeniami sensorycznymi. W znacznym stopniu wpływają one i ograniczają życie człowieka. W celu wspierania nauki przetwarzania zmysłowego wykorzystuje się metodę Integracji sensorycznej, zwaną również Si. Integracja sensoryczna ma na celu rozwijanie umiejętności odbierania wrażeń zmysłowych, których opanowanie warunkuje kontrolę nad własnym ciałem i ruchami.

Stymulacja polisensoryczna jest nauką wielozmysłowego doświadczania świata. W trakcie zajęć dostarcza się bodźce, których na podstawie wcześniejszej diagnozy najbardziej potrzebuje system nerwowy danego dziecka. Poznawanie i obcowanie z nowymi, stymulującymi elementami, otwiera przed dziećmi drogę do rozwoju. Terapeuci wykorzystują różnego rodzaju stymulatory, które oddziałują na stan psychiki dzieci. Nie nauczają konkretnych umiejętności, lecz umacniają procesy nerwowe będące podstawą tych umiejętności.

W każdym pomieszczeniu do terapii powinny znaleźć się elementy sprzyjające odkrywaniu świata przez własne działania poznawcze dzieci. Szeroka oferta specjalistycznych pomocy zapewnia rozwijającą zabawę. Zastosowanie  pomocy terapeutycznych, opracowanych przez doświadczonych terapeutów w znacznym stopniu przyspiesza osiąganie przez dzieci dojrzałości psychomotorycznej oraz zwiększa efektywność terapii.

 

Urządzając gabinety do terapii SI
warto wyposażyć ją m.in. w:

 

Kabinę Si

Stabilna i sztywna metalowa konstrukcja wykonana w formie kabiny – stojaka, która wyposażona jest w dwie ruchome belki, do których montowane są urządzenia do terapii integracji sensorycznej.

Magiczny dywan z pakietem rewalidacyjnym

Innowacyjne urządzenie interaktywne, które umożliwiają rehabilitację fizyczną i psychiczną. Zabawa na magicznym dywanie polega na aktywowaniu elementów interaktywnych poprzez poruszanie nad nimi nogą, ręką lub głową. Ćwiczenia oddziałują na wszystkie zmysły oraz uwzględniają specjalne potrzeby dzieci o różnego rodzaju zaburzeniach.

Biały domek

Biały domek stanowi miejsce odpoczynku i odprężenia. Dzięki możliwości zainstalowania w nim elementów muzycznych i świetlnych staje się narzędziem wspierającym terapię dzieci. Zapewniając spokojną, nastrojową muzykę oraz montując w domku światłowody, biały domek sprzyja stymulacji i aktywizacji wielu zmysłów.

Światłowody

Warkocz przewodów światłowodowych stymuluje uwagę dziecka oraz wprowadza odpowiedni nastrój panujący w pomieszczeniu. Zmieniające się kolory skupiają uwagę oraz zachęcają do dotykania i manipulowania poszczególnymi pałeczkami światłowodowymi. Ciekawe, niejednokrotnie zmieniające się barwy wprowadzają nastrojowy klimat, stanowiąc ciekawy dodatek do kącików relaksacyjnych oraz pomieszczeń terapii Si. .

Mobaklocki

Zestaw piankowych klocków w dużych rozmiarach pozwoli na wesołą i pobudzają wyobraźnię zabawę dzieci. Z wykorzystaniem miękkich klocków dzieci mogą tworzyć tory przeszkód i przestrzenne konstrukcje, których pokonywanie wpływa na rozwój koordynacji wzrokowo- ruchowej oraz orientacji przestrzennej.

 

 

Jeśli interesuje Państwa tematyka zaburzeń Integracji Sensorycznej, zachęcam do odwiedzenia strony internetowej w całości poświęconej temu zagadnieniu. Odnajdą tam Państwo m.in. porady dla terapeutów, wskazówki dla rodziców, informacje na temat wyposażenia, inspiracje do aranżacji sal do terapii Integracji Sensorycznej czy skuteczne metody i narzędzia do pracy z dzieckiem z zaburzeniami Integracji Sensorycznej.

www.integracjasensorycznasi.pl

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *