Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Pomysły i inspiracje na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem

W dzisiejszym wpisie zaprezentuję Państwu proste pomysły i garść inspiracji na to, jak można w ciekawy sposób spędzać czas w domu wspólnie z dzieckiem.

 

W obecnej sytuacji dzieci zostały niejako „uwięzione” we własnych domach. Czas upływa, a rodzicom powoli brakuje pomysłów co robić z dzieckiem. Coraz częściej słyszą „nudzi mi się” i głowią się, co zrobić razem z dzieckiem, aby zorganizować mu ciekawą rozrywkę w warunkach domowych. Ważne, aby zajęcia były nie tylko czystą zabawa, ale także, żeby prawidłowo wpływały na rozwój dziecka.

 

Zabawa 1. Kolorowanie obrazka według wzoru

W tym ćwiczeniu zadaniem dziecka jest pokolorowanie obrazka według wzoru. Podczas wykonywania zadania dzieci będą ćwiczyć percepcję wzrokową, sprawność ręki oraz koncentrację uwagi.

Zabawa 2. Rysunek ze śninków od kredek.

Zabawy plastyczne są przeznaczone dla dzieci w każdym wieku. Ciekawy pomysł na pracę plastyczną, którą można zrealizować, nie potrzebując wielu akcesoriów, to rysunek wykonany za pomocą ścinków od kredek. Do wykonania tej pracy potrzebny jest blok rysunkowy bądź techniczny, kredki, temperówka oraz klej. Rysunek wykonany za pomocą ścinków to temperowaniu kredek to ciekawa rozrywka dla dzieci, która pozwala na stworzenie „czegoś z niczego”.

Praca plastyczna wykonana tym sposobem pozostaje w zgodzie z koncepcją strem, czyli wszechstronnej edukacji opartej na kreatywności i metodzie projektu. Na początku należy zatemperować wszystkie kredki, jakie są w posiadaniu dzieci, a następnie ze ścinków pozostałych po temperowaniu wykonać rysunek według własnej inwencji.

Zabawa 3: Praca plastyczna z wykorzystaniem kreatywnych tub.

Zabawy plastyczne sprzyjają rozwojowi dziecka, co nie budzi wątpliwości. Jednak często brakuje pomysłu na konkretny temat czy rodzaj zabawy. Dlatego też zachęcam do odwiedzenia strony Moje Bambino, gdzie znajdziecie Państwo zakładkę pomysły na prace plastyczne, które stanowią swojego rodzaju – bazę inspiracji w jednym miejscu

Do wykonania pracy potrzebują Państwo: papieru kolorowego, kreatywnych tub, które można zastąpić rolką po papierze toaletowym bądź ręcznikiem papierowym, nożyczek, kleju i sporej dawki kreatywności.

Zabawa 4: Zabawy manualne z wykorzystaniem drucików kreatywnych

Druciki kreatywne to materiał, który może stanowić bazę do wielu prac plastycznych. Prace z użyciem drucików kreatywnych pomagają rozwijać sprawność manualną oraz precyzję ruchów, a także kreatywność i zdolności do abstrakcyjnego myślenia.

Slajd 14. Praca plastyczna „Jeż”

Praca plastyczna „Jeż” pokazuje jak wykorzystać produkty z najbliższego otoczenia. Prosta zabawa, która pokaże dzieciom możliwość wykorzystania przedmiotów z najbliższego otoczenia, w tym przypadku np. widelca. Aby wykonać pracę plastyczną należy wydrukować bądź narysować dzieciom duży szablon jeża, następnie wylać na talerzyk odrobinę farby plakatowej. Zadaniem dzieci jest narysowanie jeżowi kolców poprzez maczanie widelca w farbie i odciśnięcie śladów na szablonie jeża.

Slajd 15. Domowa masa plastyczna

Wszelkiego rodzaju masy plastyczne dostarczają wielu doznań i świetnie oddziałują na dziecięcą wyobraźnię. Jeśli maluch dodatkowo może taką masę stworzyć samodzielnie zabawa jest jeszcze bardziej udana.

Przedstawiam przepis na prostą i bardzo szybką w wykonaniu masę plastyczną. Doj jej wykonania potrzebne są: 2 szklanki mąki, 1 szklanka sypkiej soli, 2 łyżki oleju, 1 łyżeczka kwasku cytrynowego. Aby wykonać masę, należy wymieszać ze sobą wszystkie suche składniki, do których dodajemy dodatkowo 2 łyżki oleju, następnie do całości dodać 2 szklanki wrzątku oraz opcjonalnie kilka kropel barwnika. Całość mieszamy łyżką, gdy masa przestygnie, należy ją zagnieść na masę jak ciasto.

Slajd 16. Gotowe masy plastyczne

Jeśli nie mają Państwo wystarczająco czasu lub po prostu nie lubicie bałaganu, jaki towarzyszy robieniu mas plastycznych, z powodzeniem możecie Państwo zakupić gotowe masy. W sklepie internetowym Moje Bambino znajdziecie Państwo kilka rodzajów mas plastycznych.

 

Opracowała:

Aleksandra Pełka, pedagog, animator kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *