Pobyt w szpitalu jest dla dziecka bardzo trudnym przeżyciem, a bycie w szpitalu bez rodzica może stać się przeżyciem traumatycznym.
Małe dzieci najbardziej boją się rozłąki z rodzicami.
Przedszkolaki czują lęk przed rozstaniem się i mają obawy przed zabiegami medycznymi, potrzebują stałych informacji o tym, co się dzieje.
Dzieci w wieku szkolnym martwią się o stan swojego zdrowia, poszukują informacji na temat choroby, boją się odizolowania od rodziny i rówieśników i ograniczenia samodzielności.
Nastolatki mają dużą świadomość własnej choroby, zaczynają rozmyślać nad zagrożeniami, bardzo źle znoszą rozłąkę z rówieśnikami i brak normalności.
Walczmy o to, by rodzice i opiekunowie mogli towarzyszyć dzieciom podczas hospitalizacji. Zachęcamy do zapoznania się z Apelem Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę skierowanym do Ministra Zdrowia, w sprawie zapewnienia dzieciom opieki rodziców podczas pobytu szpitalu, także w stanie obecnej epidemii.
Na szczęście – zaczął działać!
Obecność rodzica lub bliskiej osoby przy dziecku podczas hospitalizacji:
♥ zmniejsza poziom stresu, pomaga walczyć z lękiem przed rozłąką, zabiegami medycznymi, chorobą,
♥ zabezpiecza przed utratą więzi, lękiem separacyjnym, poczuciem osamotnienia, izolacji i porzucenia,
♥ daje poczucie bezpieczeństwa,
♥ pomaga zdrowieć.
Gdyby jednak Twoje dziecko musiało zostać w szpitalu bez Ciebie – zrób wszystko, by zwiększać jego poczucie bezpieczeństwa – mamy nadzieję, że pomogą w tym nasze podpowiedzi.
-
Jak wspierać dziecko w wieku poniżej 2 lat podczas pobytu w szpitalu:
-
Jak wspierać dziecko w wieku od 2 do 4 lat podczas pobytu w szpitalu:
-
Jak wspierać dziecko w wieku od 4 do 10 lat podczas pobytu w szpitalu:
Opracowała:
Agnieszka Wrzesiak: psycholog kliniczny, terapia rodzin