Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Dziecięce marzenia

Jak ważne są marzenia w życiu dziecka? Czym dla dziecka są marzenia i ile znaczą? W jaki sposób wspierać dziecko w realizacji marzeń? Jak pomóc dziecku osiągać marzenia?

 

Marzenia są dla dzieci niezwykle ważne, pomagają rozładowywać emocje, rozwiązywać problemy, rozwijają wyobraźnię, są motywacją do działania. Dzieci potrafią cieszyć się marzeniami i wierzyć w realizację nawet tych mało realnych pomysłów.

Zatem jak pomóc dziecku spełniać marzenia?

  • Szanuj i akceptuj marzenia dziecka (nawet te nierealne lub odmienne od twoich własnych).
  • Unikaj krytykowania i wskazywania, że marzenia nie da się zrealizować.
  • Staraj się poznać źródło marzeń i potrzeby, które je wywołały.
  • Rozmawiaj z dzieckiem, pomóż mu przybliżyć i ożywić jego marzenia, proponuj aby je sobie wyobraziło, narysowało lub opisało.
  • Angażuj dziecko w realizację jego marzeń. Pomóż mu zaplanować działania zmierzające do ich spełnienia (pamiętając, że te działania muszą być dostosowane do możliwości dziecka i bazować na jego mocnych stronach).
  • Wzmacniaj dziecko w jego działaniach, pomagaj mu, doceniaj nawet drobne osiągnięcia.
  • Nie spełniaj marzeń dziecka natychmiast. W ten sposób pozbawiasz go radości oczekiwania, możliwości radzenia sobie z trudnościami, które może spotkać po drodze.
  • Naucz dziecko przeżywać porażki i rozczarowania. Pokazuj mu, że mogą być cennym doświadczeniem i warto wyciągać z nich wnioski na przyszłość.
  • Zapewniaj dziecko, że może popełniać błędy i że wpływają one na całościową ocenę jego umiejętności i możliwość realizacji marzenia (wskazując nieprawidłowości należy jednocześnie podkreślać osiągnięcia).

 

„nie pozwól małym rozumom przekonać cię, że twoje marzenia są zbyt duże” cytat z bajki „Lilo i Stich”

Pamiętajmy o tym, aby rozmawiać z dziećmi o marzeniach. Marzenia pełnią w życiu ważną rolę, to za ich sprawą człowiek może każdego dnia jeszcze bardziej się rozwijać. Marzenia pomagają  w stawianiu sobie wyzwań i dążenia do ich realizacji.

Chcąc poruszyć z dziećmi temat marzeń i ich znaczenia w codziennym życiu z najmłodszymi dziećmi, warto rozpocząć od zabaw plastycznych, które pomogą w ekspresji emocji.

W tym celu poproś dzieci o namalowanie swojego najskrytszego marzenia, bądź czegoś co będzie je symbolizować. Technika wykonania zależy tylko od Ciebie i od posiadanych materiałów.

Możesz wykorzystać kredki, farby, może to być obrazek wykonany techniką wyklejania, lub obrazek z plasteliny. Pozwól dziecku na ekspresję emocji przez własne działania twórcze.

Opracowała:

Agnieszka Wrzesiak: psycholog kliniczny, specjalizujący się w terapii rodzin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *