Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Postanowienia noworoczne

JAK SPEŁNIAĆ SWOJE MARZENIA?

Początek roku kalendarzowego to czas na noworoczne postanowienia i plany. Niewątpliwie są one ważne, ale niestety – stawiając sobie nowe wyzwania i postanowienia nie zawsze udaje nam się je realizować. Zbyt wysoko stawiamy sobie poprzeczkę. Wybieramy cele mało realne lub zbyt ogólne, które są niedostosowane do naszych możliwości czasowych, organizacyjnych czy finansowych.

W związku z tym, serdecznie wszystkich namawiam, by zamiast tworzyć sobie kolejne zadania, pomyśleć o swoich marzeniach i spróbować je spełniać. A jeżeli czujemy się na tyle zmęczeni, wypaleni, przytłoczeni codziennymi obowiązkami, że nie mamy marzeń – przypomnijmy sobie, co dla nas było ważne kiedyś, wróćmy do dawnych marzeń.

 

Kilka myśli, które mogą pomóc spełniać marzenia:

  • Powiedz sobie: mam prawo do marzeń, zasługuję na nie.
  • Uświadom sobie czego naprawdę chcesz, nazwij swoje marzenie.
  • Sformułuj marzenie pozytywnie, używając czasu teraźniejszego (powiedz: chcę wyjechać nad morze, postanawiam teraz – pojadę, jak najszybciej się da, zamiast: nigdy nie byłam nad morzem, może kiedyś pojadę).
  • Zmień pragnienie na działanie, nie odkładaj go na później, zaplanuj kolejne etapy i kroki związane z realizacją marzenia.
  • Wizualizuj swoje marzenie, wyobrażaj je, rozmawiaj o nim z bliskimi ludźmi.
  • Korzystaj z pomocy innych ludzi.
  • Gdy pojawią się trudności – nie zniechęcaj się, ucz się na błędach.
  • Jeśli jedno marzenie wydaje Ci się mało realne, zacznij od spełniania tych najmniejszych.
  • Nie pozwól innym niszczyć swoich marzeń. Odpowiedz na ewentualną krytykę asertywnie (ja tak chcę, to mi się podoba, myślę o tym inaczej niż ty).

 

Pamiętajmy: 

„Nikt nie jest za stary na marzenia. Tak jak marzenia nigdy się nie starzeją”
Lucy Maud Montgomery „Ania z Szumiących Topoli”

 

W realizacji marzeń i postanowień noworocznych warto wcześniej wyposażyć się w podręczny planner. Planner to bardzo przydatne narzędzie, przeznaczone do zapisywania ważnych dat i wydarzeń oraz co ważniejsze celów i postanowień. Symboliczny zapis na piśmie umacnia postanowienia i chęć realizacji „wypowiedzianego słowa”, „zapisanego zdania”. Planowanie powinno być inspirującym elementem życia, a plannery ułatwiają organizację i wcielanie planów w życie. 

Plannery powini wykorzystywać na codzień zarówno dorośli jak i dzieci. Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci organizacji własnego czasu i postanowień. Z jednej strony pokazujmy, że marzenia są po to, aby je spełniać, z drugiej jednak pokażmy, że nic nie przychodzi samo z siebie.

Plannery i kalendarze powinny znajdować się także w szkołach i przedszkolach. Warto zamontować w sali duży kalendarz, na którym nauczyciel / dzieci / nauczyciel i dzieci będą zaznaczać ważne terminy i uczyć się wywiązywania z nich. Należy uczyć dzieci terminowości i wywiązywania się z podjętych działań określonych czasowo, ponieważ z pewnością posłuży im to w dorosłym życiu i karierze zawodowej.

 

Opracowała:

Agnieszka Wrzesiak – psycholog kliniczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *