Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Walentynki w przedszkolu i szkole

Święto zakochanych zajmuje bardzo ważne miejsce w kalendarzu uroczystości szkolnych i przedszkolnych. Walentynki to wyjątkowy dzień, który świętowany jest nie tylko przez dorosłych, ale również dzieci.

Dla najmłodszych stanowi symbol przyjaźni, relacji międzyludzkich i radości wspólnego przebywania. Dzień Świętego Walentego poprzedzają liczne przygotowania, podczas których Nauczyciele i Uczniowie z pełnym zaangażowaniem dbają o stworzenie wyjątkowego klimatu w placówce.

W zorganizowaniu atmosfery pełnej miłości i przyjaźni pomocne może okazać się zaplanowanie wspólnego akcentu kolorystycznego w strojach dzieci. Nauczyciel, wychowawca powinien odpowiednio wcześniej uprzedzić rodziców, aby 14 lutego zapewnili akcent kolorystyczny w ubraniu dziecka. W przypadku walentynek będzie to kolor miłości, czyli czerwony.

Kolejnym nieodzownym elementem towarzyszącym dniu 14 lutego jest urządzanie zabaw walentynkowych. Nauczyciele i pedagogowie z chęcią organizują przyjęcia z okazji walentynek. Dla młodszych dzieci są to najczęściej wspólne zabawy i atrakcje organizowane w przedszkolu, dla starszych dyskoteki. Na przyjęciach z okazji dnia zakochanych nie może zabraknąć różnego rodzaju balonów, najlepiej baloników w kształcie serca, girlandy z serduszkami czy papierowych wycinanek z serduszkami.

Udekorowanie sali to dopiero początek, kolejnym krokiem jaki czeka na organizatorów zabaw walentynkowych jest zaplanowanie różnych rozrywek. Jedną z takich zabaw może być na przykład poszukiwanie drugiej połówki serca wyciętej z papieru. Zabawa jest bardzo prosta w organizacji. Należy przygotować szablony serca w różnych rozmiarach, wyciąć je i przeciąć na pół, po czym rozdać każdemu dziecku po połówce serca. Zabawa polega na poszukiwaniu przez dzieci wśród kolegów „swojej drugiej połówki”.

Kolejną zabawą, którą można przeprowadzić w walentynki jest popularny taniec z balonami. Zabawa polegająca na tańcu w parach, z umieszczonym pomiędzy parą balonem. Zadaniem dzieci jest tańczyć w taki sposób, żeby balon nie upadł na podłogę.  

Warto również zaproponować zabawy plastyczne. Ciekawym rozwiązaniem jest dekorowanie różnego rodzaju elementów w romantycznych motywach. Na przykład serc ze styropianu czy drewnianych podgrzewaczy.

Kolejną propozycją jest wykonanie serca z włóczki. Do jego wykonania dzieci potrzebują tylko folii piankowej, włóczki i wstążki. Na początku należy wytłumaczyć dzieciom, że ich zadaniem jest wycięcie z folii piankowej kształtu serca, następnie na tyle szablonu należy przykleić koniec włóczki. Dalej dzieci muszą owijać włóczką szablon, tak aby serce nabrało odpowiedniego kształtu, na sam koniec należy zakleić koniec włóczki w ten sposób, żeby się nie odwiązała.

Miłym akcentem na zakończenie zabawy walentynkowej będzie rozdanie każdemu dziecku drobnego upominku o symbolice miłości, np. lizaka w kształcie serca lub drewnianej przywieszki z serduszkiem

 

Opracowała:

Mgr Aleksandra Pełka, pedagog, kulturoznawca, animator kultury

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *