Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Kolorowanki

Kolorowanki (malowanki) to obrazki o samych konturach do wypełniania kolorami przez dzieci. Podczas wypełnianie konturów kredkami lub farbą dzieci ćwiczą małą motorykę oraz doskonalą precyzję ruchów.

Aby zapewnić najmłodszym rozwijającą zabawę nie potrzebna jest gotowa książka wraz z obrazkami. W internetowym zbiorze znajdziecie kolorowanki do pobrania i wydrukowania. Ich zaletą jest to, że można wydrukować kolorowankę na własnej domowej drukarce. A dalej już wystarczy naszykować kredki i do dzieła!

Zachęć dzieci do kolorowania. Wypełnianie kolorami kolorowanek to dokonała zabawa, która przynosi wiele korzyści w rozwoju. Kolorowanki znali nasi dziadkowie, rodzice, a teraz i my dorośli przekazujemy naszym dzieciom.

Jeśli ktoś w tym momencie pomyślał, że jego dziecko, Uczeń jest już za duże na kolorowanie, bo to rozrywka dla dzieci, to jest w błędzie. Bardzo popularne są teraz kolorowanki dla dzieci starszych a nawet dorosłych. Z takich kolorowanek może z powodzeniem skorzysta dziecko w wieku szkolnym.

10 zalet wynikających z kolorowania:

– ćwiczenia małej motoryki

– doskonalenie precyzji ruchów

– wzrost koncentracji uwagi

– aktywuje obie półkule mózgowe

– wzmaga rozładowywanie stresu

– rozwija kreatywność

– pobudza zmysł estetyczny

– pomaga zapomnieć o nieprzyjemnych myślach

– niweluje niepokój

– wpływają na poprawę nastoju

 

Warto pamiętać również, że kolorowanie to nie tylko rozrywka i zabawa. Kolorując obrazki dzieci będą zwiększać sprawność manualną i dzięki czemu stawić to będzie dla nich doskonały wstęp do nauki pisania.

Dodatkowo, istnieje wiele kolorowanek, które poza czystą przyjemnością płynącą z ich wypełniania spełnia wiele innych ważnych funkcji. Jako przykład tego typu kolorowanki może posłużyć kolorowanka logopedyczna. W książeczce z obrazkami do kolorowania znajdują się ćwiczenia, których celem jest utrwalanie wymowy głosek: sz, ż, cz, dż, s, z, c, ś, ź, ć, dź, l, r, t, d, p, b, k, g, f, w. Dziecko ma za zadaniem opisać postać przedstawiona na obrazku, poprawnie stosując utrwalaną głoskę.

 

Zachęcam do pobierania kolorowanki, wydrukowani i poprowadzenia rozwijających zajęć. Pamiętajmy, aby zawsze wytłumaczyć dzieciom, że w kolorowaniu nie chodzi o to, aby wypełnić jak najszybciej puste miejsca, lecz najważniejsza jest precyzja. Im dokładniej pokolorowany obrazem tym większa satysfakcja. Udanej zabawy.

 

Opracowała: Aleksandra Pełka, pedagog, animator kultury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *