Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Zestaw kontrolny PUS

Zestaw kontrolny PUS- pomyśl, ułóż, sprawdź to metoda nauki z wieloletnią tradycją, która zawdzięcza swój sukces połączeniu nauki z zabawą.

 

System nauki z zestawem kontrolnym PUS polega na połączeniu książeczek z serii PUS, w których znajdują się zadania do wykonania wraz z klockami do samokontroli, które odpowiadają numerom zadań w książeczkach.

 

PUS to skrót od 3 słów: P – pomyśl, U – ułóż i S – sprawdź

Książeczki z zadaniami PUS i klocki PUS przeznaczone są do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Służą wszechstronnemu rozwojowi dziecka i wspierają rozwój wiedzy z wielu przedmiotów i obszarów zainteresowań (w zależności od wybranego zestawu).

Seria PUS obejmuje między innymi:

 

Moim zdaniem, największą zaletą PUS-ów jest to, że praca z zestawem kontrolnym podnosi poziom własnej aktywności poznawczej dziecka w procesie samokształcenia. Pracując z klockami dzieci uczą się stawiania sobie celów oraz wytrwałości w ich realizacji.

 

Czym są PUS-y?

Zestaw kontrolny PUS składa się z poręcznego, plastikowego pudełka, w którym znajduje się 12 klocków wraz z odpowiednią numeracją oraz książeczki z serii PUS. Dzieci wykonują na klockach zadania umieszczone w książeczkach, po to, aby na ostatnim etapie sprawdzić poprawność wykonanego przez siebie zadania. Dzieci przez sprawdzenie zgodności ułożonego z klocków wzoru ze wzorem zamieszczonym w książeczce, same kontrolują czy zadanie zostało wykonane właściwie.

Gdybyśmy chcieli ująć w najprostszy sposób czym jest edukacja PUS moglibyśmy powiedzieć, że jest to system edukacji, który składa się z tematycznych książeczek wraz z zadaniami oraz klocków z nadrukowanymi liczbami i wzorami do układania. Książeczki PUS zawierają zadania i pytania, które należy rozwiązać układając, klocki na polach z odpowiednimi numerami.

Dla wszystkich tych, którzy nie mieli jeszcze okazji pracować z zestawem kontrolnym PUS, za pomocą fotografii postaram się przybliżyć krok po kroku jak wygląda praca z PUS-ami.

Poniższe zdjęcie przedstawia kolejno:

1) zestaw kontrolny PUS w pozycji startowej

2) Przykładowe zadanie z książeczki PUS

3) Widok odpowiedzi w zestawie startowym

4) Widok po przewróceniu klocków na drugą stronę


W książeczkach PUS znajdują się zadania do wykonania o różnej tematyce. Są książeczki z zadaniami dotyczącymi działań matematycznych, pór roku, znajomości języka angielskiego, umiejętności czytania czy ortografii. Wśród zadań znajdziemy zadania tematyczne np. dotyczące pór roku, znajomości określania czasu, czy przepisów do karty rowerowej, ale również zadania mające na celu rozwój konkretnych umiejętności, np. logicznego myślenia,

Podsumowując PUS to połączenie zabawy, nauki i samokontroli. Dziecko bawiąc się przyswaja i utrwala cenne informacje. Zabawa PUS przynosi również dodatkowe korzyści w obszarze ćwiczeń małej motoryki. Przekładanie klocków z ręki do ręki i umieszczanie ich w odpowiednich miejscach to doskonałe ćwiczenie precyzji ruchów.

 

Opracowała:

Aleksandra Pełka, pedagog, animator kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *