Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Święta Bożego Narodzenia

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia są okazją do spotkań w gronie najbliższych, często – spotkań wielopokoleniowych. Wykorzystajmy ten czas, by rozwijać i wzmacniać więzi rodzinne, jednocześnie wprowadzając nasze dzieci w ciekawe historie poszczególnych członków rodziny.

Pomocne w dobrej i ciekawej zabawie mogą być produkty Moje Bambino np.: „Drzewo Genealogiczne”. Wspólnie z dzieckiem, na przygotowanej do tego planszy, możemy opisać własną rodzinę. Umieszczenie dziecka na drzewie genealogicznym, na tle jego przodków, pozwala mu poczuć, że należy do Rodziny, jest częścią większej całości, która ma swoją historię i tradycję.

W poznawaniu wydarzeń rodzinnych mogą być przydatne karty z innej pomocy „Rodzina – historyjki obrazkowe”. Pomoc ukazuje cykl życia rodzinnego jako naturalnego procesu rozwojowego, przedstawia etapy rozwoju rodziny – od chwili, gdy rodzice poznają się, pobierają, przez narodziny dziecka, jego dorastanie, aż do chwili założenia własnej rodziny. Historyjki obrazkowe mają na celu uświadomienie, jak ważna jest rola rodziny oraz na jakim etapie znajduje się własna rodzina.

Spotkania z innymi, starszymi członkami rodziny służą również wyrabianiu szacunku i zasad dobrego zachowania się. Przed spotkaniem świątecznym dobrze jest przypomnieć dzieciom podstawowe reguły, utrwalić je w zabawie. Dla małych dzieci przydatne będą „Misiowe zasady dobrego zachowania”, a dla starszych – gra „Proszę, dziękuję, przepraszam” oraz „Dobre zachowanie na co dzień”. Wszystkie wymienione pomoce uczą dzieci kulturalnego zachowania względem innych, stosowania podstawowych zwrotów grzecznościowych, ułatwiają zapamiętanie zasad i norm.

Ten wyjątkowy czas Świąt spędzajmy rodzinne, na rozmowach i zabawach z dziećmi, dając im jak najwięcej poczucia miłości, ciepła i akceptacji.

Opracowała: Agnieszka Wrzesiak

psycholog kliniczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *