Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Gabinet terapeutyczny

Właściwa organizacja gabinetu terapeutycznego wpływa na jakość i efektywność terapii.

 

Istnieje kilka zasad, którymi należy się kierować tworząc gabinet do terapii. Gabinet terapeuty nie musi być dużym pomieszczeniem, jednak wskazane jest, aby powierzchnia umożliwiała przeprowadzenie prostych ćwiczeń ruchowych. Nie bez znaczenia jest również kolorystyka pomieszczenia. Kolory ścian oraz wyposażenia meblowego powinny przyjmować ciepłe barwy i neutralną kolorystykę.  W takiej tonacji została stworzona kolekcja meblowa Flexi o naturalnym odcieniu brzozy, której zastosowanie nadaje wnętrzu świeżego charakteru. Elementy wyposażenia powinny zostać tak dobrane, aby nie rozpraszały dziecka i nie dostarczały mu niepotrzebnych bodźców. Wnętrze gabinetu powinno dawać dziecku poczucie bezpieczeństwa i komfortu, dlatego zaleca się ułożenie na podłodze dywanu lub wykładziny oraz elementów miękkich jak gruszki lub poduchy.

Meble w gabinecie to przede wszystkim szafy pozwalające na uporządkowanie i posegregowanie pomocy edukacyjnych. Te elementy, które nie są wykorzystywane do pracy z dzieckiem powinny znajdować się w szafach bądź szafkach, aby nie stanowiły elementów odciągających uwagę od wykonywanych ćwiczeń.

Lustro logopedyczne zawieszone na ścianie warto wyposażyć w zasłonkę, która pozwoli zakryć je, gdy nie jest używane.

Stolik do pracy z dzieckiem powinien być na tyle duży, aby dziecko mogło wygodnie rysować i wykonywać ćwiczenia. Dodatkowo warto pomyśleć o stanowisku komputerowym, które pozwoli dziecku korzystać z multimedialnych programów terapeutycznych.

Wyposażenie gabinetu w pomoce dydaktyczne musi być różnorodne i odpowiednio wyselekcjonowane, aby praca z dzieckiem była efektywna, a jednocześnie atrakcyjna, zachęcająca do kolejnych działań.  

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *