Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Nowy projekt dla szkół

Zachęcamy do składania aplikacji w konkursie na realizację pilotażu Programu Szkoła dla innowatora.

 

Trwa nabór aplikacji na operatora w projekcie pilotażowym „Szkoła dla Innowatora”.

Zgłoszenia są przyjmowane od 19 sierpnia do 9 września 2019 r.

Realizacja programu została zaplanowana na okres październik 2019 – sierpień 2022 r., a pierwsze lekcje odbędą się w roku szkolnym 2020/2021 w 20 szkołach w całej Polsce.

 

Czym jest projekt „Szkoła dla innowatora”?

– Projekt to wspólna inicjatywa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej

– Ma na celu wypracowanie i przetestowanie rozwiązań służących kształtowaniu kompetencji proinnowacyjnych tj. umiejętności, postaw oraz zachowań sprzyjających powstawaniu pomysłów i innowacyjnych rozwiązań oraz rozwijaniu praktycznych umiejętności pracy z uczniami

– Program pilotażowy zostanie przeprowadzony w 20 szkołach podstawowych

– W każdej ze szkół zostanie wprowadzony system nauczania kompetencji proinnowacyjnych oparty o narzędzia i metody opracowane w ramach projektu

W trakcie projektu Uczniowie będą uczyć się kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów, pracy w grupie oraz samodzielności i kreatywnego sposobu myślenia.  

 

Kluczowe aspekty projektu

Jak dowodzą badania, wszechstronny rozwój ucznia jest jednym z kluczowych aspektów kształcenia. Edukacja w dzisiejszych czasach nie opiera się już tylko na patrzeniu na dany przedmiot jak na pojedynczy element, lecz coraz bardziej skłania się do patrzenia na naukę jako całość, łączącą ze sobą różne dziedziny i dyscypliny.

Takie podejście do edukacji określa się mianem STREAM. Koncepcja STREAM opiera się na sześciu kluczowych aspektach, od której wzięła swoją nazwę:

S – (science) nauce

T – (technology) technologii

R – (robotics) robotyce

E- (engineering) inżynierii

A – (arts) sztuce

M – (maths) matematyce

STEAM wzbudza w Uczniach chęci, potrzebę oraz zdolności innowacyjnego myślenia. Ten nowoczesny model edukacji zachęca do podejmowania kreatywnych rozwiązań we współpracy całej grupy. Wymaga od Uczniów podejmowania decyzji, dzięki którym nabywają kompetencje potrzebne w dorosłym życiu oraz pracy.

 

Gdzie szukać wyposażenia, pomocy dydaktycznych oraz innowacyjnych rozwiązań wpisujących się w założenia projektu?

Koncepcja STEAM wymaga zastosowania nowoczesnych narzędzi oraz pomocy dydaktycznych wykorzystywanych podczas zajęć. Moje Bambino to firma, która odpowiada na te potrzeby i oferuje produkty zgodne z koncepcją STEAM.  Tworzy rozwiązania edukacyjne łączące naukę ze sztuką, stawia na pracę w grupach, współpracę i pracę projektową. Pokazuje sprawdzone narzędzia takie jak robot edukacyjny Photon, ScottieGo, klocki Gigo czy zestaw BeCreo, Magiczny Dywan czy Magiczna Ściana. Zapraszamy do odwiedzenia strony Moje Bambino 

 

Jak złożyć wniosek?

Należy złożyć zeskanowany wniosek w formacie PDF do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w wersji elektronicznej na adres e-mail: szkoladlainnowatora@mpit.gov.pl

Kto może składać wnioski?

Instytucja (osoba prawna) lub ich konsorcjum, mające na celu rozwój edukacji, poprawę jakości i efektywności systemu oświaty i/lub rozwój metod i narzędzi edukacyjnych.

Źródło: https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/szkola-dla-innowatora

 

Odpowiedź do artykułu “Nowy projekt dla szkół

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *