Ruch stanowi naturalną, fizjologiczną potrzebę, która warunkuje prawidłowy rozwój dziecka. Sprawność ruchową oraz umiejętności wykonywania czynności związanych z ruchem określamy mianem motoryki.
Motoryka to szerokie pojęcie, które dzieli się na: motorykę dużą oraz motorykę małą.
– Motoryka mała dotyczy sprawności dłoni i palców, takich jak: pisanie, chwytanie, ugniatanie plasteliny, wycinanie, zawiązywanie butów, zapinanie guzików i wiele więcej,
– motoryka duża to natomiast sprawność fizyczna całego ciała, np. chodzenie, bieganie, skakanie, jazda na rowerze, czy pływanie.
Sprawności z obszaru małej motoryki należy nieustannie ćwiczyć i usprawniać. Większość ćwiczeń odbywa się w sposób naturalny, poprzez wykonywanie codziennych czynności.
Niektórym dzieciom jednak potrzebne są dodatkowe ćwiczenia i stymulacje, dlatego dzisiejszy artykuł poświęcony został sposobom stymulacji motoryki małej. W celu wspomagania dzieci w osiąganiu jak najwyższego poziomu sprawności ruchowej, powinno się stosować przystosowane do tego pomoce i artykuły. Dzięki odpowiednim narzędziom rehabilitacyjnym dzieci mogą ćwiczyć: koordynację, precyzję ruchów, zdolności manualne. Akcesoria rehabilitacyjne takie jak podgłówki do masażu czy wałki sensoryczne https://mojebambino.pl/3251-walki-i-tasmy-rehabilitacyjne, z pewnością stanowić będą cenne wsparcie w pracy każdego terapeuty, a terapia przyniesie lepsze efekty.
Istnieje szeroka akcesoriów rehabilitacyjnych umożliwiających trenowanie motoryki małej. Szczególnie polecane są sprzęty takie jak piłeczki o różnych fakturach. Za pomocą kolorowych, wzbudzających ciekawość piłeczek wypełnionych różnego rodzaju stymulującymi granulatami, dzieci doświadczają korzystnego dla sprawności dłoni masażu dłoni. Miękkie, przyjemne w dotyku kulki do gniecenia umożliwią trening mięśni dłoni.
W kategorii produktów przeznaczonych do ćwiczeń małej motoryki znajdują się zabawki i przedmioty zachęcające do czynności wykonywanych palcami i dłońmi, przede wszystkim przedmioty do rozciągania i ugniatania
Produkt, który powinien znaleźć się w każdym gabinecie terapii, ale również w domu dziecka to piasek kinetyczny! Piasek kinetyczny l to doskonała metoda stymulacji małej motoryki, która odbywa się w trakcie zabawy. Piasek kinetyczny jest miękki, nie wysycha, a do tego nie brudzi rąk. Zabawa piaskiem, wymaga od dziecka dokładnych ruchów, dzięki czemu podczas zabawy dziecko doznaje masażu dłoni i treningu w jednym.
Opracowała,
Aleksandra Pełka:
pedagog, animator kultury