Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Multimedialne wsparcie działań, specjalne potrzeby edukacyjne

Pragnąc wspierać w rozwoju dzieci o specjalnych potrzebami edukacyjnych należy zapewnić im różnego rodzaju pomoce dydaktyczne wspomagające proces dydaktyczny.

Narzędzia multimedialne ułatwiają pokonywanie wszelkich trudności w uczeniu się, dzięki czemu wzbudzimy w danym dziecku o specjalnych potrzebach edukacyjnych chęci do nauki i pokonywania trudności.

Termin specyficznych trudności w uczeniu się stosowany jest odnośnie dzieci, których rozwój jest nieharmonijny. Zaburzenia przejawiać się mogą w różnych formach aktywności szkolnej, najczęściej u dzieci można zaobserwować problemy z mową, pisaniem, czytaniem, matematyką oraz rozumowaniem.

Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi to grono dzieci wykazujące specyficzne trudności podczas nauki oraz charakteryzujące się zaburzeniami emocjonalnymi. Specjalne potrzeby edukacyjne dotyczą również niepełnosprawności, chorób przewlekłych oraz całościowych zaburzeń rozwojowych.

W przypadku dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych niezwykle pomocne okazują się wszelkie interaktywne narzędzia edukacyjne. Nowoczesne technologie multimedialne to programy, które ułatwiają pracę indywidualną oraz wykonywaną w grupie.

 

Przykładem takiej pomocy edukacyjnej jest szczególnie program „Akademia Bambika” Za sprawą tego narzędzia dziecko zyskuje okazję do rozwijania pamięci, koncentracji, skupiania uwagi, czy samodzielnego myślenia. Dodatkowo praca z programem wzbogaca dziecko o umiejętności wyrażania swoich emocji, rozwiązywania problemów oraz o zdolności społeczne.

Praca z programem polega na zwiedzaniu Akadamii Bambika – znajdującej się w starym zamku, gdzie towarzyszem jest mądry oraz przyjazny smok Bambik. Dziecko odkrywając kolejne komnaty spotyka się z różnymi przygodami, zadaniami oraz wyzwaniami. W nagrodę zdobywane są kolejne tytuły Mistrza, aby finalnie otrzymać – Puchar Akademii.

Akadamia Bambika jest prostym w obsłudze programem. Dzieci posiadające problemy z czytaniem mogą skorzystać z pomocy lektora, który przeczyta dany tekst po najechaniu na niego kursorem. Przejrzystość ułatwia również szata graficzna oraz prosta nawigacja. Dziecko może bez ograniczeń powracać do wcześniejszych zadań – jeżeli odczuwa potrzebę powtórzenia danego materiału.

Program służy wsparciem przede wszystkim terapeutom, logopedom, pedagogom i nauczycielom. Składa się z 5 części programu, z czego każda z nich odpowiada za rozwijanie konkretnych umiejętności zapewniając wszechstronne wsparcie w rozwoju. Do programu dołączono karty pracy do pobrania i wydrukowania zawierające ćwiczenia grafomotoryczne oraz pracę nad koordynacją wzrokowo-ruchową oraz orientacją przestrzenną, łącząc tradycyjną edukację z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Łącznie program zawiera ponad 360 gier ćwiczących różne umiejętności. Oferuje możliwość zabawy i nauki w jednym, co znacząco wpływa na zwiększenie chęci do nauki

Program naprawdę wart polecenia, stworzony z myślą o uczniach o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *