Skip to main content

Zabawy graficzne pomagają w osiąganiu umiejętności motorycznych dziecka

 

Dobra sprawność manualna i koordynacja wzrokowo ruchowa jest prawidłowym wstępem dla dziecka by być przedszkolakiem/uczniem- zachęcam do przeczytania ciekawego wpisu na temat grafomotoryki autorstwa pedagoga i terapeuty Pani Doroty Szwugier

Czynność pisania jest ważna w odpowiednim kierunku, tak jak czytamy od strony lewej do prawej. W związku z czynnościami pisania należy zwracać uwagę na odpowiedni kierunek kreślenia liter, prawidłowy sposób trzymania ołówka/kredki, ułożenie palców/dłoni/ręki na biurku/stoliku, które powinno być oparte na podłożu. Ważna jest również postawa ciała dziecka podczas rysowania /pisania. Dzieci powinny zacząć od rysowania na dużych powierzchniach w różnych ułożeniach: w pionie i w poziomie – różnymi przyborami (kredki, farby)

Dobrym wstępem do prawidłowego i ciekawego wstępu do zabawy w rysowanie jest pomoc „Grafomotoryka dla smyka”, która w sposób ciekawy wprowadza dziecko w świat rysowania i kreślenia różnych linii w odpowiednim kierunku:

– kreślenie  linii ruchem ręki z góry na dół

– kreślenie linii od lewej strony do prawej

– kreślenie linii okrężnych/owalnych

 

Głównym celem ćwiczeń grafomotorycznych jest przede wszystkim:

– zachęcenie do rysowania

– wyrabianie płynności i precyzji ruchów ręki

– ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej

– korygowanie nieprawidłowej techniki rysowania

– utrwalanie właściwych nawyków ruchowych podczas kreślenia

– przygotowanie do nauki pisania

– rozwijanie słownictwa

Wszystko to umożliwia pomoc edukacyjna „Grafomotoryka dla smyka” która składa się z zestawu kolorowych plansz z propozycją prostych ćwiczeń grafomotorycznych, gdzie dziecko ma za zadanie rysowanć po śladzie palcem lub mazakiem.

Dzięki systematycznemu wykonywaniu ćwiczeń tego typu dziecko poprawia sprawność dłoni i palców oraz jest gotowe do sprawnego posługiwania się przyborami piśmienniczymi, a w konsekwencji staje się gotowe do nauki pisania.

Pomoc składa się z 10 zalaminowanych plansz wielokrotnego użytku w formacie A3 oraz 4 mazaków suchościeralnych.

Pomoc dydaktyczna „Grafomotoryka dla smyka” wpisuje się w założenia ustawy programowej umożliwiając przygotowanie dziecka do podjęcia nauki w szkole, w tym wykształcenie prawidłowych chwytów dłoni, w tym chwytu pisarskiego podczas rysowania, kreślenia i pierwszych prób pisania. 

One Comment