Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Arteterapia i jej zastosowanie w obszarze edukacji

Arteterapia, czyli terapii przez sztukę polega na zastosowaniu działań twórczych w celu wywołania korzyści terapeutycznych

 

Arteterapia to bardzo obszerne pojęcie, które obejmuje między innymi: twórczość plastyczną, muzykoterapię, biblioterapię, teatroterapię oraz choreoterapię. Poprzez działania twórcze człowiek ma okazję do wyrażania siebie, co może to potwierdzić każdy muzyk, malarz czy tancerz. To, co powstaje w wyniku aktywności artystycznej jest efektem uzewnętrznienia pewnych emocji.

W arteterapii nie trzeba mieć szczególnych uzdolnień. Nie chodzi bowiem o to, aby wytworzyć jakieś dzieło sztuki, coś estetycznego i przyjemnego dla oka czy ucha, lecz by stworzyć coś subiektywnego, by uzewnętrznić coś co drzemie w środku człowieka. Ten proces twórczy ma na celu wyrażenie pewnych emocji i uczuć. Działaniem terapeutycznym jest sam proces twórczy, nie efekt działań. Czasem łatwiej jest wyrazić uczucia jakie towarzyszą człowiekowi innym sposobem niż komunikacja werbalna.

 

Dlatego jeśli dzieci w Twojej klasie lubią malować, rysować, tańczyć bądź śpiewać, doskonałym pomysłem może okazać się rozwinięcie tych cech i zainteresowanie się edukacją artystyczną. Wprowadź podczas swoich zajęć różnego rodzaju zajęcia plastyczne, techniczne i muzyczne.

Zapewnij dzieciom odpowiednie zestawy artystyczne, które pobudzą wyobraźnię dziecka i zachęcą do działania, dając mu przy tym wszystkim dużo frajdy i okazji do ekspresji emocji. Bardzo ważne aby w Twojej klasie dzieci miały do dyspozycji przybory do rysowania, malowania, wycinania czy modelowania oraz szeroki wybór artykułów biurowych i instrumentów muzycznych.

Nauka poprzez zabawę, poprzez którą uwalniane są drzemiące w dziecku emocje  to najlepsze, co możesz uczynić dla swoich podopiecznych, a co z pewnością przyniesie pozytywne efekty.

 

Opr. Aleksandra Pełka: pedagog, animator kultury, kulturoznawca

Odpowiedź do artykułu “Arteterapia i jej zastosowanie w obszarze edukacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *