Blog Moje Bambino
Blog Moje Bambino

Znaczenie sportu w życiu dziecka

O tym, że sport jest nieodzownym elementem rozwoju młodego człowieka wiadomo nie od dziś

Pamiętajmy o tym, jak ważna jest aktywność fizyczna dla zdrowia dzieci. Istnieje cała gama powodów dla których warto zachęcać dzieci do udziału w zajęciach sportowych.

Bardzo ważne jest aby od najmłodszych lat przyzwyczajać dzieci do aktywnego trybu życia. Młody człowiek, który utrzymuje aktywność fizyczną lepiej się rozwija, mniej choruje, jest pewniejszy siebie oraz wie, w jaki sposób radzić sobie z porażkami. Dodatkowo zyskuje masę okazji do nawiązywania kontaktów towarzyskich, budowania relacji interpersonalnych oraz wspólnego dzielenia się emocjami związanymi z osiągania sukcesów czy niepowodzeń.

Dla młodego człowieka zalecana jest przynajmniej godzinna „porcja” ruchu w ciągu dnia. Taka dawka aktywności  pozwala na usprawnianie układu ruchowego, układu krążenia, układu oddechowego, nerwowego, wegetatywnego oraz dokrewnego, poprawia kondycję oraz zwiększa wytrzymałość mięśniową. Aktywność fizyczna poza korzyściami w aspekcie fizycznym wpływa również na poprawę nastroju oraz reguluje emocje.

Dzisiejszy wpis ma na celu uświadomienie rodzicom, opiekunom, nauczycielom jak ważne jest zachęcanie najmłodszych do aktywności fizycznej oraz wspólne uprawienia sportu.

Nie muszę więc chyba nikogo przekonywać, że należy zwrócić uwagę na ten aspekt rozwoju dziecka. Zarówno rodzice, jak i nauczyciele powinni mobilizować i zachęcać dzieci do zajęć sportowych oraz wspierać je w codziennych zmaganiach.

Oczywiście nie wszystkie dzieci „lubią sport”, ale jeśli odpowiednio się je zachęci i zaproponuje ciekawe sposoby aktywnego wypoczynku można taką postawę zmienić. Weźmy na przykład basen. Jest to dyscyplina sportowa, którą możemy uprawiać całą rodziną czy też grupą znajomych. Basen kojarzony jest przez dzieci z zabawą, tym bardziej, że nie trzeba przy nim „wylewać siódmych potów”. Już samo spacerowanie po dnie basenu przynosi ogrom korzyści i usprawnia wiele partii mięśniowych. Kolejną propozycją zajęć sportowych, która przypadnie do gustu prawie każdemu dziecku są bardzo popularne aktualnie zajęcia na trampolinach, podczas których zawsze towarzyszy dobra zabawa i wiele śmiechu, a także lubiana przez większość dzieci jazda na rowerze czy zwykłe spacery.

Na koniec należy zaznaczyć, że nie można na siłę zmuszać dziecka do uprawiania sportu, jeśli ktoś nie chce się czymś zajmować, spróbujmy zaproponować mu inną formę zajęć. Nie każdy musi lubić piłkę nożną czy pływanie, może bardziej przypadnie mu do gustu np. koszykówka czy gra w tenisa? Zachęcaj dziecko, ale nie zmuszaj, daj mu wybór, spróbujcie różnych form sportowych!

Będąc przy temacie sportu nie mogłabym nie wspomnieć i nie zachęcić do skorzystania z funduszy jakie oferuje szkołom program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej „EDYCJA 2019 Sportowa Polska”, który został ogłoszony 20 lutego 2019 przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Jednym z głównych założeń programu jest modernizacja i poprawa stanu przyszkolnej infrastruktury sportowej. Budżet programu wynosi 10000000 zł. Pamiętajcie, że wnioski można składać od 4 do 31 marca 2019 r, a w ramach programu można wnioskować o dofinansowanie na:

  • przebudowę i remont przyszkolnych obiektów sportowych;
  • budowę pełnowymiarowych sal gimnastycznych lub hal sportowych;
  • budowę boisk;
  • budowę kortów tenisowych i badmingtonowych;
  • budowę tzw. terenowych urządzeń sportowych (np. ścianek wspinaczkowych, skate parków).

Jeśli zdecydujecie się na złożenie wniosku, zachęcam do skorzystania z oferty wyposażenia i doposażenia szkolnych obiektów sportowych w sklepie Moje Bambino. Znajdziecie szeroką ofertę z asortymentem przeznaczonym do sal gimnastycznych i obiektów sportowych. Między innymi: akcesoria sportowe, pomoce do ćwiczeń równowagi, ławki i drabinki, ścianki wspinaczkowe, materace i maty, skrzynie gimnastyczne i odskocznie, piłki, kształtki rehabilitacyjne, małe siłownie, gry sportowe, akcesoria do zabaw w plenerze, akcesoria do zabaw ruchowych a nawet meble do przechowywania akcesoriów sportowych.

Ofertę dedykowaną programowi odnajdziecie tutaj.  https://www.mojebambino.pl/35-sala-gimnastyczna-szkola

 

Opr. Aleksandra Pełka: pedagog, animator kultury, kulturoznawca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *