Dzień Bezpiecznego Internetu
Dziś obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, jest to doskonała okazja do tego, by poprowadzić z dziećmi lekcje ta temat tego dobrodziejstwa XXI wieku. Cudu techniki, który odmienił świat, ale który też jednocześnie kryje w sobie wiele niebezpieczeństw.
Jak skutecznie ich unikać? Na pewno pomocne będzie zastosowanie poniższych rad.
Zachęcamy do pobierania plakatu zawierającego kilka rad do wydrukowania i zawieszenia w klasie.
Kontynuując temat, jeśli zadajecie sobie pytanie:
– W jaki sposób przekazywać uczniom wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci?
Przedstawiamy Zestaw edukacyjny FONOLANDIA, czyli gotowy do wdrożenia program, który zawiera pakiet materiałów pozwalających na omówienie kwestii związanych z odpowiedzialnym i bezpiecznym korzystaniem z mediów cyfrowych. Program umożliwia przekaz wiedzy dotyczącej używania smartfonów, tabletów czy Internetu. Podczas poszczególnych zajęć dzieci uczą się, czym są media cyfrowe i urządzenia mobilne oraz jak z nich odpowiedzialnie korzystać, poznają również skutki nadużywania telefonów komórkowych, smartfonów, tabletów czy komputerów.
W skład pakietu wchodzi przewodnik metodyczny, poradnik dla nauczyciela, karty pracy, zeszyt ćwiczeń dla dzieci, 48 kart obrazkowych, plansze edukacyjne, gry oraz plakaty. Wszystkie artykuły umieszczone zostały w wygodnym pudełku.
Pomoc dydaktyczna FONOLANDIA przeznaczona jest dla dwóch grup wiekowych, jeden zestaw stworzony został z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym w wieku od 5 do 6 lat, drugi dla dzieci w wieku szkolnym w klasach 1 – 3 szkoły podstawowej.
Zestaw edukacyjny FONOLANDIA dedykowany jest przede wszystkim dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, ale z powodzeniem może być stosowany również przez psychologów i pedagogów szkolnych, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz rodziców w domu.
Nauczyciele wykorzystają zestaw podczas lekcji wychowawczych, psycholodzy i pedagodzy mogą używać go w trakcie zajęć w poradniach oraz zajęć socjoterapeutycznych dotyczących e-uzależnień. Co więcej dzięki kartom obrazkowym, grom memo czy planszom edukacyjnym również i sami rodzice mogą wprowadzać ten ważny temat podczas zabawy.
Zapewne pojawia się u Was teraz pytanie w jaki sposób pracować z zestawem?
Główni bohaterowie i przewodnicy po programie, czyli Ida i Antek przygotowali dla dzieci całą gamę ciekawych przygód i zadań edukacyjno-rozrywkowych. Na uczestników projektu czeka 15 bloków tematycznych, które nauczyciele mogą realizować systematycznie przez cały rok szkolny, natomiast rodzice, psycholodzy i pedagodzy mogą omawiać je w dowolnej kolejności.
Poruszane w zestawie edukacyjnym FONOLANDIA zagadnienia wpisują się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2018/2019 określone przez MEN (pkt 4. Rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci).
Ponadto oferujemy wsparcie merytoryczne w formie szkolenia na temat „Nadużywania mediów cyfrowych przez dzieci i młodzież” dostępne na stronie www.mojebambino.pl
Opracowanie: Aleksandra Pełka,
pedagog i kulturoznawca